Трамп поступається глобальним лідерством Китаю - NYT

Поділитися
Трамп поступається глобальним лідерством Китаю - NYT Трамп передає глобальне лідерство Си Цзиньпіну. © Twitter/Andrew Dryhurst
Новий китайський порядок може замінити нинішній ліберальний, який очолює Америка.

Попри всю помпезність, якою лідер Китаю Си Цзиньпін оточив свого американського гостя Дональда Трампа, важко не помітити, що два лідери, як і їхні країни, рухаються в абсолюно протилежних напрямках.

Так коментує візит президента США в Китай лояльне до Демократичної партії видання New York Times.

В той час, коли американський лідер прагне будувати стіни, його китайський колега, навпаки, зайнятий зведенням мостів. Видання нагадує, як на минулому всесвітньому економічному саміті в Давосі Си Цзиньпін проголосив Китай новим поборником вільної торгівлі і глобалізації. Його ініціатива "Один пояс - один шлях" передбачає інвестування трильйона доларів у налагодження зв'язків між Азією і Європою за допомогою мережі морських, автомобільних і залізничних доріг, а також мостів.

"Адміністрація принизила значення ООН, вийшла з торговельної угоди Транстихоокеанського партнерства, відмовилася від Паризької кліматичної угоди, спробувала перекреслити ядерну угоду з Іраном, поставила під питання ключові союзи Америки в Європі і Азії, применшила роль СОТ і міжнародних торговельних угод і спробувала закрити двері для іммігрантів", - йдеться в статті.

Си Цзиньпін рухається в протилежному напрямку. Він перехопив лідерство у питанні зміни клімату, запроважив систему вирішення суперечок СОТ і збільшив китайську участь в Світовому банку і МВФ. Китай зараз серед країн, які найбільше фінансують ООН і миротворчі операції. Крім того, Пекін намагається привабити світових вчених і новаторів. Все це свідчить про те, що Китай прагне стати "новим вибором для інших країн", а також головним арбітром світового порядку, відібравши цю роль у США.

Втім, на шляху розвитку Китаю стоять системні слабкості. У країни великий борг, все більша нерівність, зростання економіки сповільнюється, державні підприємства неефективні, а продуктивність праці низька. Крім того, кліматична ситуація в Китаї лишається неблагоприємною, а режим стає "все більше репресивним".

Втім, може виявитися, що всі ці проблеми не мають значення, якщо у світу не буде кращої альтернативи. На тлі того, як Трамп поступається місцем Китаю, ліберальний міжнародний порядок, який закріпився в другій половині 20 століття, може поступитися китайському неліберальному.

Читайте також: Сі Цзіньпін заявив про успіх візиту Трампа в Китай

Раніше видання The Economist писало, що лідер Китаю став впливовішим за президента США. Китайська економіка досі лишається другою після американської, а китайська армія хоч і наростила м'язи, але все ще значно поступається Збройним силам США. Але економічна і військова сила - це ще не все.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі