Тиск на Україну може зійти Трампу з рук і тоді його почуття безкарності подвоїться – The Economist

Поділитися
Тиск на Україну може зійти Трампу з рук і тоді його почуття безкарності подвоїться – The Economist
Щоб усунути Трампа, Сенат повинен проголосувати проти президента більшістю в дві третини голосів. У демократів лише 47 місць зі 100.

Тиждень тому комітет Палати представників офіційно звинуватив президента США Дональда Трампа у перевищенні службових повноважень і перешкоджанні Конгресу. Це був урочистий момент, і прелюдія до того, що Трамп стане лише третім президентом, який пройде через цю процедуру. Це було цілком передбачувано. Трамп тепер майже напевно буде звинувачений Палатою і виправданий Сенатом. Якщо один законодавець перетне партійну лінію, це буде вже новина, пише журнал The Economist.

Автор пише, що поведінка Трампа нав'язала Конгресу складний вибір. Він заслуговує відставки за спробу втручання у вибори до 2020 року. Але республіканці непохитні. Думки виборців розділилися, а Трамп залишається на своїй посаді. Це погано для Америки.

Основні факти не заперечуються. Закон теж зрозумілий. Імпічмент включає "високі злочини та проступки", загрози державі і порушення громадської довіри, які не обов'язково повинні бути злочинами самі по собі. Трамп маніпулює іноземним урядом, щоб зганьбити свого політичного конкурента, - це та фальсифікація виборів, яка турбувала Батьків-засновників. Тим гірше, що президент також діяв проти національних інтересів, піддаючи небезпеці союзника – Україну. Замість цього суперечки велися про те, що Трамп мав на увазі.

Важко зрозуміти наміри, особливо з такою людиною, як Трамп, який зазвичай суперечить сам собі.

Трамп хотів перемогти на виборах-2020, заплямувавши Байдена. За наявності свободи дії незаконні спроби утриматися у владі можуть тривати з Овального кабінету. Ось чому Трамп повинен бути усунений.

Але його не виселять з Білого дому. Щоб усунути Трампа Сенат повинен проголосувати проти президента більшістю у дві третини голосів. У демократів лише 47 місць в Сенаті.

Демократи стверджують, що заборона Білого дому співробітникам давати показання або публікувати документи для Конгресу і стала підставою для цього звинувачення у перешкоджанні Конгресу.

Демократи праві. Відмова республіканців поставитися до будь-яких звинувачень проти Трампа навсправжки була нікчемною. Багато сенаторів-республіканців ненавидять Трампа та його методи, але мовчать про це публічно. Але вони не будуть ризикувати своєю кар'єрою.

Ключем до їх зміни є громадська думка - і вона все ще може виступити проти Трампа. Соціологи повідомляють, що третина незалежних виборців не визначилися; деякі з тих, хто проти імпічменту, схоже, готові переглянути свою думку. Але Білий дім не дозволить громадськості почути свідків, близьких до Трампа, таких як Джон Болтон, колишній радник з національної безпеки, і Мік Малвані – виконувач обов'язків голови апарату Білого дому.

Демократи могли б попросити суд примусити їх дати свідчення і надати документи. Якщо Трамп кине виклик суддям, сенатори-республіканці опиняться під сильним тиском, щоб кинути президента. Однак демократи замість того, щоб підкорятися закону, повинні були проголосувати за те, щоб просто прибрати його з дороги. Вони стверджують, що вже багато чого досягли. Вони показали, що президент вчинив неправильно.

Це порада відчаю. Ніхто не може сказати, скільки часу займе суд. Лідери демократів говорять про місяці, необхідних для примусу свідків до свідчень по інших справах, але, враховуючи графік виборів, судді з таким же успіхом можуть прийняти рішення діяти швидко. Поки вони розмірковують, питання про імпічмент буде висіти над Трампом. Це буде утримувати його від подальших зловживань. Навіть якщо час мине, мине термін процедури імпічменту і Трамп буде переобраний, справу може бути відновлено, і він може бути знятий з посади. Демократи, однак, зосереджені на ризиках, від яких може постраждати партія на виборах в наступному році.

Вони мають право ставити свої власні передвиборчі розрахунки на перший план. І у республіканців, безумовно, теж є це право. Але демократам повинно бути ясно, що, навіть якщо їхня партія виграє, Америка понесе витрати.

Трампу це може зійти з рук. Коли Сенат звільнить його в наступному році він буде стверджувати, що його виправдали. За доказами він винен у зловживанні службовим становищем. Замість цього він залишиться - можливо, на другий термін. Немає сумнівів у тому, що його почуття безкарності буде ще більше подвоєно.

Імпічмент не був розроблений, як черговий партійний інструмент. Врегулювання сьогоднішнього звинувачення може послабити стримуючий ефект імпічменту, тому що це буде розглядатися як політичний жест. Нагляд буде слабшати; президентство ставатиме більш імперське. По мірі наближення судового розгляду Сенату Америці немає чого святкувати.

31 жовтня Палата Представників проголосувала за процедуру імпічменту, визначивши порядок публічних слухань, допиту свідків, права й обов'язки учасників процесу.

Перед цим протягом місяця члени трьох комітетів нижньої палати Конгресу проводили розслідування щодо Дональда Трампа, підставою для якого стала скарга анонімного представника розвідувального співтовариства. Інформатор підозрює Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера.

З 13 по 21 листопада в Конгресі тривали відкриті слухання. На них свідчили тимчасовий повірений у питаннях США в Україні Вільям Тейлор і заступник помічника держсекретаря Джордж Кент, експосол США в Україні Марі Йованович, співробітники РНБ Олександр Віндман і Тім Моррісон, помічниця віцепрезидента Майка Пенса Дженніфер Вільямс, колишній спецпредставник Держдепартаменту Курт Волкер, голова представництва США в ЄС Гордон Сондленд та інші свідки.

За підсумками слухань Трампу пред'явили звинувачення у зловживанні владою і перешкоджанні роботи Конгресу.

Докладніше про слухання в Конгресі вважає в статті Олександра Хари "Імпічмент Трампа. Шоу сезону 2019/2020 почалося".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі