Світ надто мляво реагує на те, як Росія репресує кримських татар – Atlantic Council

Поділитися
Світ надто мляво реагує на те, як Росія репресує кримських татар – Atlantic Council Заходу варто розглядати окупацію Криму і переслідування кримських татар як одну і ту ж проблему. © Крим.Реалії
Експерт радить Заходу посилити тиск на Москву за переслідування в Криму і нарешті визнати кримських татар корінним народом півострова.

В квітні 2016 року окупаційна влада в Криму заборонила Меджліс кримськотатарського народу через вигадані обвинувачення в "екстремізмі". Дедалі частіше кримських татар звинувачують саме в цьому просто за те, що вони лишаються собою.

Про це в своїй статті пише експерт Atlantic Council Елеонор Кнотт, нагадуючи, що ця найменш радикальна спільнота в Криму стала найпомітнішим опонентом анексії півострова військами Росії. І через це вони стали головною жертвою репресій, які проводить російський режим.

Побиття, вбивства, викрадення і ув'язнення кримських татар тривають. Активіст і член Виконавчого комітету Всесвітнього конгресу кримських татар Ервін Ібрагімов нещодавно був викрадений просто з його будинку в Криму. Іншу кримську татарку Муміне Алієву вбили на території півострова. Відома кримськотатарська журналістка Лілія Буджурова отримала низку погроз в травні 2016 року від російських спецслужб, що її заяви нібито "екстремістські" і за це її теж чека розправа. А вона лише написала на своїй сторінці в Facebook про долю дітей кримських татар, чиїх батьків арештували. Через погрози журналістці довелося переїхати в Київ.

В Україні і серед кримськотатарських лідерів існує занепокоєння, що міжнародна спільнота не робить достатньо в напрямку засудження репресій. В звіті Ради Європи в квітні було вказано, що жертвами репресій стають "швидше індивідуальні опоненти режиму не залежно від того, чи вони українці, кримські татари" чи представники інших національностей. Однак у документі також гіпотетично припускалося, що доказом репресій націлених саме проти цілого кримськотатарського народу може стати заборона Меджлісу.

І от після публікації звіту кримський режим зробив це. Але Рада Європи ніяк не відреагувала. Член постійного форуму корінних народів ООН Олівер Лооде назвав заборону Меджлісу атакою "на цілий кримськотатарський народ".

Україна довго зволікала з визнанням кримських татар корінним населенням Криму. Але в 2014 році після анексії вона нарешті наважилася на такий крок. Росія ж досі не визнала їхнє національне право на півострів. Тому Європарламент припускає, що світовій спільності варто було би визнати кримськотатарський народ корінним в Криму, згідно з декларацією ООН про права корінних народів. Це, щоправда, не захистить їх від російських переслідувань, однак підтвердить міжнародну підтримку.

Однак, на думку автора, це не єдине, що може зробити світ для допомоги кримських татарам. По-перше, варто продовжувати жорстко виступати проти російських репресій. Захід повинен не дозволити Росії обдурити його розповідями про те, що ситуація нібито не така жахлива і що Москва пропонує кримським татарам створити національну автономію. Навіть якби це було так, така автономія не закріпила б за кримськими татарами статус корінного населення, а лише поділила б їх на тих, хто підтримує російських режим, і тих, хто проти.

По-друге, Захід повинен ставитися до окупації Криму і переслідування кримських татар як до одного процесу, однієї проблеми. Наприклад, коли ЄС вирішив продовжити санкції проти Росії за анексію Криму до 2017 року, він в своєму рішенні не згадав ні про переслідування кримських татар, ні про заборону Меджлісу. На думку автора, це був втрачений момент, щоб засудити російські репресії.

По-третє, міжнародній спільноті час навчитися називати кримських татар, власне, кримськими татарами. Надто часто світові ЗМІ і політики називають народ просто "татарами" або "мусульманською меншиною в Криму". Ця помилка відділяє кримських татар від їхнього історичного півострова.

І по-четверте, міжнародна спільнота, а саме США і ЄС, повинні зайняти тверду позицію проти російської анексії Криму і тиснути на Москву.

Нагадаємо, що після анексії Криму Російською Федерацією на півострові почалися викрадення кримських татар. Про порушення прав кримських татар говорив також міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу. Він заявив, що Росія не виконала жодної обіцянки з поліпшення становища кримських татар.

Разом з тим, в січні 2015 року кримські татари звернулися в ООН з проханням не допустити їх знищення.У заяві йдеться, зокрема, про випадки викрадення кримських татар і порушення їх прав: "В результаті чергового захоплення Криму корінне населення - кримські татари - перетворилися в об'єкт терору і фізичного насильства".

Лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв у зв'язку з цим заявив, що обшуки, допити та кримінальне переслідування кримських татар з боку російської влади і силовиків покликані змусити їх покинути півострів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі