У Верховному суді Польщі виступили за незалежність суддів - Світ - dt.ua

Судова система Польщі може втратити незалежність, а країна — членство в ЄС

18 грудня, 2019, 02:56 Роздрукувати

Перший Голова Верховного суду Польщі стверджує, що в країні руйнується система вільного судоустрою

Через свою судову реформу Польща може втратити членство в ЄС © STATUS QUO

Судова реформа, яку ініціювали депутати Сейму Польщі, може позбавити її можливості перебувати в союзі демократичних країн, сприяючи виходу з ЄС через невідповідність вимог до демократичності і незалежності суду.

Про це йдеться в заяві Першого Голови Верховного суду Польщі, опублікованій 17 грудня на сайті Верховного суду Польщі.

Голова Верховного суду вказує на те, що законопроект, який щойно (13 грудня) внесений на обговорення депутатів Сейму, істотно обмежує не тільки повноваження суддів, але і їх особисті свободи. Законопроект став продовженням впроваджуваної в Польщі судової реформи, яка викликала обурення широкої громадської Польщі та інституцій ЄС.

"Тут є все: заборона на використання свободи слова суддями, створення механізму нагляду та різке обмеження їх права мати профілі на сайтах соціальних мереж, розширення каталогу дисциплінарних правопорушень, які були викладені в найнезрозуміліших словах, спроба за законом дозволити законність актів про призначення суддів - всі вони належать прерогативам президента, а не повноваженням Сейму", - пише голова Верховного суду Польщі.

У заяві також наголошується, що законопроект руйнує систему вільного судоустрою і ставить Польшу за рамки вільної держави.

"Щоб пояснити, чому цей закон загрожує нам усім, незалежно від нашого світогляду і переконань, потрібно пам'ятати одну річ: немає вільних громадян без незалежних судів і незалежних суддів. Немає чесної і демократичної держави без серйозних парламентських дебатів. Не судді знищують і анархують польську державу, а політична влада несе відповідальність за руйнування Конституційного суду", - йдеться в заяві, в якій також наголошується, що суддя не просто має, а зобов'язаний мати право мати вільне соціальне життя і право вільних висловлювань, а суд не повинен бути інструментом влади, а інстанцією, яка приймає справедливе рішення.

"Наша незалежність, а не перемога тієї чи іншої партії на наступних виборах, є вищим благом", - резюмує голова Верховного суду.

Читайте також: Судова реформа Зеленського загрожує стабільності і незалежності системи – Венеціанська комісія

Місцеве населення вийшло на вулиці Польщі в знак протесту проти звільнення судді Павла Ющишина з Ольштина, який виступив проти проведеної польською владою судової реформи. Про це 1 грудня повідомили в DW.

Ющишин був звільнений зі свого поста після дисциплінарного розгляду з приводу його дій при розгляді апеляції. Він поставив під сумнів незалежність судді, який виніс вирок першої інстанції, який був призначений новим органом, що наглядає за всіма судами країни - Національною радою юстиції, що була створена в рамках судової реформи.

Акції протесту пройшли у Варшаві, Кракові, Познані, Щеціні та Вроцлаві.

Детальніше про реформи судової влади в Польщі і їх критики в Євросоюзі читайте в матеріалі "Ядерний варіант" для Варшави" автора Надії Коваль для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1281, 8 лютого-14 лютого Архів номерів | Зміст номеру < >