Становище Росії в Сирії може погіршитися через конфронтацію інших акторів - The Economist

Поділитися
Становище Росії в Сирії може погіршитися через конфронтацію інших акторів - The Economist Росія починає розуміти, що надто слабка для сирійської авантюри.
Москва, можливо, ще не застрягла в "сирійському болоті", як прогнозував Обама, але вона рухається в цьому напрямку.

В грудні минулого року Володимир Путін зробив несподіваний візит в Сирію, де проголосив, що місія Росії в цій країні "в основному виконана". Його війська врятували режим Башара Асада. Росія зіграла вирішальну роль у конфлікті, який Америка не взяла під контроль. Після окупації українського Криму в 2014 році вторгнення в Сирію було чітким сигналом. Росія повернулася.

Але через 10 тижнів після того вихваляння Путіна здаються передчасними. Про це пише The Economist, нагадучи про події минулих вихідних.

За лічені години після того, як Іран з сирійської території відправив розвідувальний безпілотник в ізраїльський повітряний простір, Ізраїль відповів тим, що збив його і знищив іранський контрольний пункт поблизу Пальміри. Ізраїльський F-16 на шляху на базу був збитий сирійськими системами ППО. У відповідь Тель-Авів завдав ще один удар і знищив третину всіх сирійських протиповітряних батарей. Російські радники теж могли бути серед тих, хто загинув під час удару.

Це були найбільш масштабні авіаудари Ізраїля на території Сирії з 1982 року. Ні Тегеран, ні Тель-Авів, попри ворожість, не хочуть початку повномасштабної війни. Але кожен з них намагається перевірити, де межі іншої сторони. Конфронтація загострилася саме зараз, оскільки війська режиму Башара Асада і його іранські союзники витіснили опозиційні сирійські сили з регіону, прилеглому до Голанських висот. Ізраїльські командири кажуть, що готуються до нових атак з боку Ірану через зростання кількості його військових баз на сирійській території.

Це ставить Росію у складне становище. Загострення конфлікту між Ізраїлем і Іраном може змусити її вибирати якусь зі сторін. Москва стала близьким союзником Тегерана, коли вони разом почали рятувати режим Асада. Втім, Путін і ізраїльський прем'єр-міністр Беньямін Нетаньяху теж підтримують теплі відносини. Росія не проти ізраїльських ударів по іранським маріонеткам з "Хезболли", якщо це не буде загрожувати виживанню сирійського режиму.

Попри те, що Путін видає себе за того, хто буде вирішувати долю Сирії, він не контролює інших акторів і їхні порядки денні. Організовані Москвою мирні переговори в Сочі, які пройшли минулого місяця, були провальними. Представники сирійської опозиції не з'явилися, а делегація з Дамаска відкинула пропозицію ООН і Росії написати нову конституцію. Тим часом, напруга між іншими співорганізаторами переговорів - Іраном і Туреччиною - досягла переломної точки після того, як іранські сили обстріляли турецький конвой в Сирії з мовчазної згоди Росії. Крім того, Анкара і сирійські курди, для яких російська сторона нібито союзник, вчепилися в горло один одному. Путін спробував вмовити турецького президента Раджепа Таїпа Ердогана не загострювати ситуацію. Але турецький лідер проігнорував його.

А тим часом, російські виборці втомилися від сирійської війни. Останні опитування свідчать, що менш ніж третина з них підтримує продовження військових операцій. І ці настрої ще більше погіршаться після новин про те, що десятки російських найманців загинули від рук американських військ на сході Сирії минулого тижня. Кремль хотів би вийти з конфлікту. Але це поки здається дуже далекою перспективою.

Росія змогла багато чого добитися малими силами. Але тепер вона зрозуміла, що надто слабка. Можливо, ще зарано говорити про те, що Росія застрягла в сирійському болоті, як передбачав президент США Барак Обама. Але Путін ще довго не зможе звільнитися від цього тягара.

Нагадаємо, раніше повідомлялося про загибель більш, ніж 200 найманих солдатів, більшість з яких були росіянами і воювали на стороні уряду Башара Асада в Сирії. Російські найманці загинули під час провальної атаки на базу, яку контролюють США і курдські загони.

7 лютого міжнародна коаліція, яку очолюють США, завдала удару по прихильниках президента Башара Асада в сирійській провінції Дейр-ез-Зор. Під обстрілом, за даними американської сторони, загинули близько ста осіб. Спочатку дослідницька організація Conflict Intelligence Team повідомляла про загибель чотирьох російських військових - Олексія Ладигіна з Рязані, Станіслава Матвєєва та Ігоря Косотурова з міста Азбест (Свердловська область, РФ), також дослідникам вдалося виявити інформацію "Балтійського окремого козацького округу" про загибель в Сирії сотника Володимира Логінова. Пізніше "Медуза" повідомила про п'ятого загиблого росіянина в результаті авіаудару міжнародної коаліції – це активіст "Другой России" Кирило Ананьєв.

Родичі і знайомі російських найманців з "ПВК Вагнера", які загинули в Сирії нещодавно, підтвердили їх смерть.

У свою чергу російське Міноборони заперечує загибель п'яти військовослужбовців. Там кажуть, що ніхто з тих військових, хто офіційно перебуває у Сирії при американському ударі не постраждав, так як їх в цьому районі Дейр-ез-Зора не було. Даних про добровольців, які вирушили до Сирії, Міноборони РФ також не наводить.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі