США варто бути готовими до участі в процесі врегулювання війни в Україні – експерт

Поділитися
США варто бути готовими до участі в процесі врегулювання війни в Україні – експерт Пайфер радить США накреслити "червону лінію" перед Росією. © Flickr/John Sonderman
На думку Пайфера, Вашингтон не повинен погоджуватися на російську "сферу впливу" в Україні, однак можна запевнити Москву, що українське членство в НАТО не на порядку денному.

Для того, хто збирається очолити Білий дім в часи, коли відносини між США і Росією стали найгіршими з часів Холодної війни, зняття напруги і повернення до співпраці стане великим викликом.

Про це йдеться в коментарі колишнього посла США в Україні і експерта Brookings Institution Стівена Пайфера, який він озвучив під час зустрічі експертів, присвяченої американсько-російським відносинам, яка була організована National Interest і Carnegie Corporation.

На думку Пайфера, частина проблеми полягає у внутрішньополітичних факторах, які значною мірою впливають на зовнішню політику Володимира Путіна. В часи, коли російська економіка переживає стагнацію, він не може будувати легітимність свого режиму на покращенні стандартів життя, як він робив у 2000-2008 роках. Натомість він звернувся до націоналізму в середині країни і націлився на поверненні Росії ролі "супердержави" в закордонній політиці. Крім того, він переконаний, що Захід скористався слабкістю його країни.

Після виборів Путін, здається, лишає двері відчиненими принаймні для розмови про покращення відносин. Однак, якщо цілком очевидно, чого він хоче від США, ознак готовності Росії чимось поступатися фактично немає. Тому, на думку Пайфера, потрібно від початку сформулювати чітку політичну лінію щодо Росії.

Зокрема, він радить збільшувати присутність НАТО в Балтії і Польщі у відповідь на російську агресивну поведінку, і водночас пропонувати Росії шукати шляхи для зменшення напруги у відносинах між альянсом і Москвою. Діалог для уникнення прорахунків в той час, коли сили НАТО і Росії діють зовсім поруч, буде хорошою стартовою точкою.

Пайфер також радить підтримувати Україну і міжнародні зусилля з завершення війни в Донбасі, які очолює Німеччина.

"Можна дати сигнал про готовність брати в цьому процесі більш пряму участь, якщо це допоможе наблизити перспективу врегулювання. Погоджуватися з російською сферою впливу чи правом вето на рішення про членство в альянсі не варто, але можна запевнити Москву, що українське членство в НАТО – це не короткострокова перспектива", - йдеться в коментарі експерта.

Пайфер радить також співпрацювати з російською стороною в тих сферах, де інтереси Вашингтона і Москви співпадають, зокрема у питанні заходів з контролю озброєнь, які виходять за межі угоди від 2010 року між США і Росією про скорочення і обмеження стратегічного наступального озброєння.

В питанні Сирії новій адміністрації потрібно визначитися, якою буде американська політика щодо режиму Башара Асада і сирійської опозиції, перш ніж вести розмови з Росією. Готовність Москви співпрацювати буде залежати від того, наскільки американська сторона готова впливати на ситуацію в Сирії на місцях. На думку Пайфера, варто накреслити "червоні лінії" і визначити наслідки за їх порушення. Якщо Путін побачить чітку політику і готовність її дотримувати з боку Вашингтона, лише тоді можна буде побачити, де Росія готова рухатися в напрямку нормалізації, а де ні.

Раніше міністр оборони США Еш Картер писав в статті для Atlantic Council, що Україні і її друзям на Заході варто набратися терпіння. Зовнішня політика Трампа в його перший рік роботи може дуже відрізнятися від тієї, яку він буде проводити в другий чи третій рік. Це пояснюється тим, що члени його команди будуть конфліктувати один з одним.

У свою чергу, видання Financial Times писало, що радість Путіна від перемоги Трампа скоро випарується. В Москві неодноразово відзначали примхливість і легковажність Трампа. А Путін теж зробив непередбачуваність частиною свої манери в політичній поведінці. Але російський президент всже ж прагне, щоб його вороги і друзі були послідовними. І такої послідовності не варто чекати від Трампа.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі