США повинні зберегти право застосувати ядерну зброю першими – National Interest

Поділитися
США повинні зберегти право застосувати ядерну зброю першими – National Interest США повинні зберегти своє право завдати ядерний удяр ворогу першими. © the-day-x.ru
Відмова розв'яже руки агресорам, ускладнить їхнє стримування і поставить у катастрофічне положення союзників.

Нещодавно WashingtonPost з посиланням на свої джерела писав, що Білий дім збирається в останні дні президентства Барака Обами радикально змінити американську політику щодо ядерної зброї, щоб закріпити його політичну спадщину.

Ще в 2009 році під час промови в Празі він пообіцяв докласти зусиль до побудови "миру і безпеки у світі без ядерних арсеналів". Тож одним з рішень президента в останні його дні на посаді буде запровадити політику в США, яка зобов'яже їх ніколи не застосовувати ядерну зброю першими.

"Це дуже нерозумно, небезпечно і може призвести до протилежного ефекту через ослаблення можливостей США і їхніх союзників ефективно протистояти агресії", - пише в статті для National Interest колишній заступник Генерального секретаря НАТО Гай Бобертс.

Пропозиція відмовитися від застосування ядерної зброї першим вже давно літала в повітрі. Під час Холодної війни вона була частиною радянської пропаганди. Росія, на відміну від СРСР, відкинула таку політику, без сумніву, тому, що це була химерна байка. Після розпаду блоку Варшавського договору стало відомо, що соціалістичний табір не лише мав перевагу звичайних озброєнь, а й затверджений план масового застосування ядерної зброї в перші ж дні конфлікту з НАТО.

В свої перші дні на посаді Барак Обама випустив свій "Перегляд ядерної політики", в якому відкидав ідею невикористання ядерної зброї першим через потенційну загрозу біологічної атаки і нестабільність у сфері безпеки. Сьогодні ж ситуація ще гірша, зокрема в Європі, де союзники Америки по НАТО постали перед загрозою з боку Росії. Країни-члени альянсу нервують ще й тому, що Росія не соромиться погрожувати ядерною зброєю.

З огляду на це, США і їхнім союзникам буде дуже складно стримувати агресора без права використовувати ядерну зброю. Члени альянсу можуть опинитися під великим ризиком. Останні вторгнення Росії в Грузію і Україну демонструють, що сьогодні потрібно, навпаки, посилити інструменти стримування через розширення спектру загроз.

Автор зауважує, що попри те, що адміністрація Обами закликає до скорочення ядерних арсеналів і хоче змусити США відмовитися від права першого застосування, вона нічого не каже про те, як це зміцнить безпеку. Зараз важко уявити, які можуть бути неядерні загрози, яким Вашингтон не зміг би дати відсіч неядерними засобами. Однак, що американська влада буде робити, якщо дійсно неядерна, але смертельна загроза з'явиться? Наприклад, такими можуть стати біологічна чи хімічна атака.

Відмова США від застосування ядерної зброї першими також вплине на союзників в Європі. Якщо адміністрація Обами хоче зменшити можливості використання зброї масового знищення, то Володимир Путін якраз декларує протилежне, щоб залякати США і їхніх партнерів. До того ж Москва дотримується дивної стратегії "посилювати насилля заради деескалації". Російська військова доктрина передбачає використання ядерної зброї у відповідь на агресію "із застосуванням звичайного озброєння", якщо це ставить під загрозу існування країни. А останні російські військові навчання демонструють, що Москва готова застосувати її навіть без особливої потреби у конфлікті зі звичайним озброєнням.

Читайте також: Польський історик не бачить ознак геноциду українців в 1919-1951 роках – Wyborcza

Тим часом, обіцянка США не використовувати ядерний арсенал першими, може розв'язати Росії руки у намірах вторгнутися на території сусідів. Якщо навіть російські війська окупують кілька країн НАТО і завдадуть потужного удару європейським союзникам, альянс постане перед вибором: капітулювати чи застосувати ядерну зброю. І нова позиція США змусить НАТО капітулювати перед Росією.

Лідери Конгресу вже закликали адміністрацію Обами не витрачати останні місяці своєї роботи "на ослаблення американських ядерних сил стримування". Цього року президент Барак Обама відкрив свій останній саміт з ядерної безпеки зі скромнішими амбіціями. За два терміни йому не вдалося наблизити світ до того моменту, коли всі країни відмовляться від ядерної зброї. У свою чергу, голова Міжнародної агенції ядерної енергетики Юкіа Амано визнав, що існує велика загроза потрапляння ядерних матеріалів у руки терористів. За останні два десятиліття були зафіксовані 2,7 тисяч випадків зникнення збагаченого урану.

В квітні Обама звинуватив РФ у затягуванні процесу ядерного роззброєння. За його словами, фокусування глави РФ Володимира Путіна на нарощуванні військової потужності за рахунок економічного розвитку уповільнило прогрес.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі