Спрямовуючи свої кораблі в Балтійське море, Росія мститься за зрив "Південного потоку" - NYT

Поділитися
Спрямовуючи свої кораблі в Балтійське море, Росія мститься за зрив "Південного потоку" - NYT У Литві назвали поведінку РФ "політичним хуліганством" © ИА Report
Проміжною метою Росії є прагнення показати, що вона є однією з основних сил, з якою повинні рахуватися у світі.

Із моменту початку українського конфлікту кораблі російського ВМФ стали часто з'являтися в районі литовського портового міста Клайпеда, в зоні прокладання підводного кабелю, яким Литва підключилася до шведської енергомережі, пише видання The New York Times.

Як вважає автор статті, причина цього в тому, що балтійський регіон позбавився від гострої залежності від російської енергії, що довгий час була одним з основних важелів Москви щодо її сусідів. Судячи з того, що зараз робить Кремль, він відчуває фінансову і геополітичну загрози.

Міністр енергетики Литви Рокас Масюліс вважає, що Росія просто "грає м'язами", а не готується до прямого удару по кабелях, які повинні почати передачу електроенергії з Швеції в кінці року. Литва займається прокладення кабелю між литовської Клайпедою і шведським Нибро, що має остаточно позбавити країну від залежності від російської енергії. Згідно з домовленостями, постачання електрики з Швеції в Литву повинні початися до кінця поточного року. На даний момент 60% споживаної електрики Литва закуповує в інших балтійських державах і в Росії.

"Вони не перестають показувати постійний тиск, щоб демонструвати свій вплив", - каже Масюліс. "Це все частина загальної атмосфери провокацій і посилення напруженості в регіоні", - додав він.

Міністр закордонних справ Литви Лінас Антанас Лінкевічус розповів, що він намагався отримати пояснення від Москви, але нічого не вдалося добитися. Москва відмовилася відповідати на неодноразові прохання про роз'яснення.

Сполучені Штати також демонструють свою присутність в регіоні та провели військово-морські навчання в Балтійському морі минулого тижня з незвичайно великою кількістю судів, літаків і людей.

Лінкевічус описав реакцію Росії на прагнення Литви до енергетичної незалежності, як "політичне хуліганство".

У той час як заклопотаність РФ здається зрозумілою, точна мета її військово-морських дій в Балтійському морі – не зовсім, нарікає автор статті.

Експерт з енергетичних питань Литви Рітас Стаселіс припустив, що переслідування може бути якоїсь розплатою за те, що проект "Південний потік" не вдався. На його думку, це – "помста за створені природоохоронні та юридичні перешкоди, які ускладнили будівництво "Північного потоку" і призвели до зриву проекту "Південний потік".

Аналітик Центру досліджень Східної Європи (Вільнюс) Марюс Лаурінавічюс вважає, що кінцева мета Росії в тому, щоб знищити Європейський Союз і НАТО, але цього дуже важко досягти. "Її проміжною метою є просто показати, що Росія є однією з основних сил, з якою повинні рахуватися", - сказав він.

Росія заявила про відмову від "Південного потоку" на початку грудня, нібито через те, що кілька країн-учасниць проекту не змогли брати участь у ньому через необхідність дотримуватися антимонопольного законодавства ЄС. Зокрема, головним винуватцем зупинки потоку в Росії зробили Болгарію. Проте країна в підсумку вирішила дати дозвіл на його будівництво з тим, щоб у "Газпрому" не було підстав звинувачувати її у зриві проекту.

Раніше повідомлялося, що в останні місяці літаки військово-повітряних сил НАТО вже неодноразово перехоплювали російські військові літаки над Балтикою. За даними альянсу, в 2014 році літаки НАТО піднімалися в повітря на перехоплення російських літаків в три рази частіше, ніж роком раніше. У зв'язку зі сплеском активності авіації РФ в Балтійському регіоні Латвія, Литва і Естонія прийняли рішення посилити військову співпрацю ізбільшити фінансування повітряної поліції НАТО в три рази.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі