Спецслужби Німеччини і США роками мали доступ до секретної інформації понад 100 країн – розслідування

Поділитися
Спецслужби Німеччини і США роками мали доступ до секретної інформації понад 100 країн – розслідування Колишні розвідники вважають роботу Crypto AG «спецоперацією заради безпеки світу» © ИноСМИ.ru
Операція "Рубікон" стартувала у 1950-х роках минулого сторіччя і закінчилася вже у 2000-х.

Американська та німецька розвідки півстоліття спільно володіли швейцарською фірмою Crypto AG, яка займалася розробкою обладнання для шифрування комунікацій.

Серед її клієнтів були уряди понад 120 держав, що дозволяло розвідкам обох країн роками мати доступ до секретної інформації, йдеться у спільному розслідуванні американського видання Washington Post, німецького телеканалу ZDF і швейцарського телебачення.

Вивчивши внутрішні документи BND (Німеччина) та ЦРУ (США), розслідувачі дійшли висновку, що Crypto AG була заснована у 1950 році й існувала до 2018-го.

Її офіційним засновником став російський емігрант Борис Хагелін. У спецслужб США було декілька важелів впливу, аби схилити Хагеліна до співпраці, однак найважливішим з них став факт знайомства засновника з "батьком американської криптографії" Вільямом Фрідманом.

З 1970 року фірмою навпіл володіли розвідки Німеччини та Сполучених Штатів. Спецоперація отримала кодову назву "Тезаурус", а потім була перейменована на "Рубікон".

У 1950-2000 роках шифрувальну техніку швейцарської фірми використовували країни усього світу, зокрема, Індія, Пакистан, країни Латинської Америки, Ватикан. Однак основних суперників США часів "холодної війни" - СРСР і Китаю - серед них не було.

Завдяки обладнанню Crypto розвідники стежили за перебігом Ісламської революції в Ірані у 1979 році, надавали Британії розвіддані щодо аргентинських військових під час Фолклендської війни, відстежували ліквідацію південноамериканських диктаторів тощо.

Клієнтам Crypto не було відомо про те, що компанія належить спецслужбам двох країн, які маніпулювали технологією, щоб зламати шифрування й отримати доступ до секретної інформації.

Колишній урядовий статссекретар Бернд Шмідбауер, який координував роботу німецьких спецслужб, підтвердив розслідувачам, що така спецоперація дійсно існувала до 1993 року, коли співпраця ЦРУ та BND була припинена.

"Операція "Рубікон", безумовно, посприяла тому, що світ залишався трохи безпечнішим", - цитує Шмідбауера DW.

Уряд Швейцарії почав розслідування оприлюдненої журналістами інформації: "Події, що обговорюються, розпочалися близько 1945 року, і їх важко реконструювати та інтерпретувати сьогодні", - наголосили у міністерстві оборони.

За даними оборонного відомства, воно поінформувало уряд країни про справу фірми Crypto 5 листопада 2019 року, після початку відповідних розслідувань у ЗМІ.

Водночас внутрішні документи BND і ЦРУ свідчать, що швейцарські чиновники могли десятиліттями знати про зв'язок Crypto з розвідувальними службами інших кран, однак втрутилися лише після того, як стало відомо про імовірність розголосу операції "Рубікон".

Відомо було про роботу компанії на спецслужби інших країн і керівництву швейцарської фірми. Співробітників, які у той чи інший спосіб довідалися про зв'язок, звільняли.

Сама фірма, технікою якої досі користуються у понад десяти країнах світу, була ліквідована два роки тому. Дві компанії, які придбали більшу частину її активів, заявляють, що не підтримують контакти з жодними розвідувальними службами.

Розвідки Німеччини та США від коментарів журналістам відмовилися, хоча і не оскаржують справжність отриманих ними документів.

Раніше німецьку розвідку обвинувачували в стеженні за ФБР і Ватиканом. Видання Spiegel у 2015 році писало, що розвідка Німеччини шпигувала за посольствами країн ЄС та установами США.

Німецька газета Sueddeutsche Zeitung зазначала, що BND протягом багатьох років займалася шпигунством в європейських країнах. Адресне промислове шпигунство було епізодичним і застосовувалося щодо компаній, які займалися незаконним експортом. Розвідка працювала у співпраці зі США.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі