Спалах COVID-19 в Росії може бути набагато гіршим, ніж допускає Кремль

Поділитися
Спалах COVID-19 в Росії може бути набагато гіршим, ніж допускає Кремль © Інтерфакс-Україна
Система Володимира Путіна просякнута брехнею, як і її радянська попередниця.

Росія набагато більш успішна в боротьбі з COVID-19 ніж Захід, завдяки своїй чудовій системі охорони здоров'я і чудовому керівництву. Незважаючи на один з найвищих показників поширеності інфекції, смертність становить сьому частину від рівня смертності в більшості країн. Це якщо вірити офіційній російські сйтатистиці, пише The Economist.

Правду кажуть лиш деякі незалежні експерти. У Росії офіційно зареєстровано близько 290 тисяч випадків COVID-19 і 2700 смертей, що становить менше 1%, порівняно з 4,5% в Німеччині та 14% у Великобританії. Тим не менш, рівень смертності серед російських фахівців-медиків, які ведуть свої власні записи, приблизно в 16 разів вище, ніж у порівнюванних країнах, що говорить про те, що офіційні цифри надто райдужні.

Саме ці цифри спонукали президента Росії Володимира Путіна 11 травня покласти кінець "неробочих днів" - евфемізму національних обмежувальних заходів, яку він ніколи офіційно не оголошував. Хоча він переклав відповідальність за збереження обмежень регіональній владі, Путін дав зрозуміти, що Росія вже пройшла найгірше. "Ми повинні подякувати нашим лікарям і нашому президенту, які працюють день і ніч, щоб рятувати життя", - заявив спікер російської Думи В'ячеслав Володін.

Російський уряд і його повністю підконтрольний парламенту були засмучені, коли в той же день Financial Times повідомила, що кількість загиблих може бути на 70% вище; New-York Times процитували експерта, який сказав, що ця цифра може бути майже в три рази більше офіційного підрахунку. Ці оцінки були отримані шляхом розрахунку надлишкових смертей. Один з депутатів Держдуми зажадав скасувати акредитацію журналістів. Російська державна пропаганда розпочала кампанію проти того, що вона називала організованою атакою на Росію з боку Заходу, з метою відвернути увагу від власних проблем.

Між тим, деякі російські лікарі в соціальних мережах кажуть, що їм було наказано тримати цифри низькими, включивши в статистику тільки тих, хто помер безпосередньо від цього захворювання, а не тих, хто мав першопричини, які могли сприяти смерті. Родичі жертв в люті.

До плутанини додаються неймовірні цифри, опубліковані деякими регіонами. Наприклад, в Краснодарському краї, де проживає 5,2 млн чоловік, число зареєстрованих інфекцій варіювалося лише трохи, вагаючись від 96 до 99 випадків в день протягом останніх двох тижнів. Це здається малоймовірним.

В деяких інших регіонах були отримані ще більш специфічні статистичні дані. Вони показують, що число інфекцій, зареєстрованих в регіональних центрах, та інфекцій, зареєстрованих на сусідніх територіях, коливаються в протилежних напрямках, таким чином, врівноважуючи один одного і створюючи дивну пряму лінію випадків в регіоні в цілому.

Офіційні цифри можуть нікому не розповісти про справжні масштаби епідемії в Росії. Але вони проливають світло на політичну систему Росії, яка, як і її радянська попередниця, просякнута брехнею і недовірою. Російські вибори показують настільки ж дивні графіки. Багато російських спортсменів на зимових Олімпійських іграх у Сочі в 2014 році вживали допінги, що покращують працездатність, та їх обман був прихований таємною заміною зразків аналізів з офіційним потуранням.

Костянтин Сонін з Чиказького університету каже, що проблема не в тому, що Кремль приховує або спотворює цифри, але що він часто просто не має їх у першу чергу. Більшість регіональних лідерів не підзвітні виборцям, але повністю залежать від Кремля щодо статусу і грошей. Вони подають рожеві звіти так, щоб здавалося, що вони відповідають офіційним цілям. Мета полягає в тому, щоб догодити президенту, а не народу. "Кремлю навіть не потрібно говорити їм, які цифри повідомляти; вони знають, що повідомляти, те, що Кремль любить чути", - говорить він

За останні кілька тижнів російське державне телебачення стало чудовою ілюстрацією цієї спотвореної системи. На Заході чиновники, принаймні, намагалися спілкуватися зі своїми виборцями і засобами масової інформації. По російському телебаченню люди бачать, як їх офіційні особи доповідають ізольованому Путіну через екран відеоконференції. Екран нагадує ікону Російської Православної Церкви: Путін зображений у великій центральної коробці, оточеній 12 "апостолами" в маленьких коробках.

І все ж це ретельно виготовлене зображення починає тріскатися. В останні тижні рейтинг Путіна впав до історичного мінімуму. Остання невдача сталася 17 травня, коли міністр охорони здоров'я в Дагестані, територія Росії з населенням 3 млн осіб, що на Північному Кавказі, сказав місцевим блогеру, що дійсна кількість коронавирусных інфекцій в республіці в чотири рази більше, ніж офіційно зареєстровано, і що від спалахом від пневмонії біля лікарень і клінік померло 657 осіб, за офіційними даними, не зареєстровано 27 випадків. Померло 40 медиків. Путін звинуватив громадян у тому, що вони намагалися лікувати себе самі вдома.

Місто Москва, поряд з кількома іншими містами, був більш відкритим у своїх повідомленнях, ніж сам Кремль. Де також визнали, що реальна кількість інфікованих може бути значно вище, і зберігли обмежувальні заходи.

Те, як Кремль справляється з кризою, нагадує деякі з прикриттів чорнобильської катастрофи, яка спонукала радянського лідера Михайла Горбачова почати гласність, кампанію за більшу відкритість. "Уся система пронизана духом плазування, переслідування інакомислення, клановістю, замилюванням. Ми покладемо край всьому цьому", - заявив тоді Горбачов свому політбюро. Путін, який змінив конституцію, щоб дозволити собі залишатися при владі на невизначений термін, сповнений рішучості не повторювати цей експеримент, який в кінцевому підсумку допоміг зруйнувати всю систему.

Читайте також: Росія поширює фейки та конспірологічні теорії щодо COVID-19 – Єврокомісія

Раніше повідомлялося про те, що Росія звинуватила Bloomberg у фальсифікації даних щодо кількості ліжок у лікарнях. У посольстві РФ розцінюють це,як "неприкрите підроблення".

Нагадаємо, в Росії скаргу медиків на відсутність виплат кваліфікували як "екстремізм". Останні два тижні лікарі в різних регіонах Росії почали повідомляти, що до них не дійшли обіцяні Путіним стимулюючі виплати за роботу з пацієнтами, інфікованими коронавірусом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі