Сноудену підказали "найнадійніший варіант": купити ushanka і жити на dacha

Поділитися
Сноудену підказали "найнадійніший варіант": купити ushanka і жити на dacha Сноуден поки встиг здобути лише один "офіційний" статус - людини-невидимки © heavy.com
Історія з дивним зникненням у московському аеропорту Едварда Сноудена, що став метою номер один для американського правосуддя, все більше нагадує гру у кота й мишки між Москвою і Вашингтоном.

Через п'ять днів після прибуття до Москви невловимий екс-технік американських спецслужб Едвард Сноуден, схоже, встиг здобути поки лише один "офіційний" статус - людини-невидимки. У службах "Шереметьєво" запевняють, що він як і раніше знаходиться у транзитній зоні аеропорту. При цьому він примудряється не потрапляти на очі нікому, навіть всюдисущим журналістам, які, здається, роблять все можливе, щоб до нього дістатися.

У свою чергу The Washington Post проаналізувала подальші перспективи втікача і прийшла до висновку, що єдиним надійним укриттям для Едварда Сноудена є Росія. Можливо, йому пора купувати ushanka і підшукувати собі пристойну dacha, іронізує газета.

Інші варіанти виглядають більш ризиковими або вже провалилися. З Гонконгу американцеві довелося виїхати, в іншому випадку його могли посадити у в'язницю, поки не вирішиться питання про екстрадицію до США. Ісландія, куди він просився після цього, не захотіла жертвувати економічною вигодою від дружби з Вашингтоном.

Еквадор, наступний можливий притулок Сноудена, теж ненадійний, розмірковує видання. Звичайно, його влада ховає на території свого посольства в Лондоні засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа; другого втікача, можливо, теж сховають. Але все це, за висловом газети, особистий зовнішньополітичний бренд еквадорського президента Рафаеля Корреа, що позиціонує себе як борець з гегемонією США. Сноудену варто задуматися, що буде, якщо замість нього до влади прийде інший лідер.

Теоретично у екс-техніка ЦРУ залишається ще близько 200 можливостей - за числом незалежних країн у світі. Але насправді багато з ліберальних демократій, таких як Данія, Нова Зеландія, відпадають, оскільки вище будь-яких симпатій до конкретної особи ставлять законність і дипломатичні норми. Країни, які протиставляють себе Сполученим Штатам, той же Еквадор, Куба, Іран і навіть Північна Корея, навряд чи випустять із уваги серйозні економічні наслідки від настільки очевидної сварки з американцями. Нарешті, країна на зразок Китаю не стане псувати імідж потужного глобального гравця, у якого склалися насичені відносини з Вашингтоном.

Росія ж, на думку WP, не потрапляє у жодну з трьох категорій. По-перше, вона не є ліберальною демократією, або, принаймні, її мало хто вважає такою, так що їй нема чого побоюватися за підривання довіри. По-друге, настільки великій державі не страшно розчарувати Америку, тим більше що економічно Росія набагато більше пов'язана з європейськими та азіатськими сусідами, ніж зі США. А по-третє, у Росії вже не та геополітична вага, яка була у СРСР, і відносини з американцями в принципі не мають ключового характеру. До того ж співробітництво у головних сферах - боротьбі з тероризмом і сирійській проблемі - практично призупинилося, підсумовує газета.

Так що, якщо Сноуден дійсно хоче, щоб до нього не дотяглися довгі руки американського правосуддя, Росія, можливо, його найбільш близький шанс на те, щоб отримати абсолютну безпеку, резюмує автор статті.

Між тим, Москва вперто продовжує робити вигляд, що не має ніякого стосунку до чарівного зникнення переслідуваного американським правосуддям громадянина США в транзитній зоні одного зі столичних аеропортів.

ТАКОЖ: Едвард Сноуден опинився у пастці: США пропонують Росії видати його "по-хорошому"

"Інформації про те, що даний пасажир реєструвався на якийсь рейс і відлітав, немає", - сказав у п'ятницю співробітник аеропорту. А якесь джерело "Інтерфаксу", знайоме з ситуацією, озвучило "неофіційну позицію влади": "Москва не має ніякого стосунку до американця. Підстав для прийняття якихось репресивних заходів щодо нього, в тому числі депортації, немає доти, поки не буде офіційного звернення американської сторони, оформленого у вигляді запиту Мін'юсту США".

Разом з тим американська преса наводить більше цікавих відомостей, ніж російські джерела. Так, The Wall Street Journal з'ясувала, що іноземці, які не мають російської візи, можуть знаходитись і за межами аеропорту. При цьому дізнатися про місце їхнього перебування досить складно, якщо взагалі можливо.

Газета наводить розповідь американця, який кілька років тому приземлився у "Шереметьєво" без російської візи і, звичайно, його відправили назад на паспортному контролі. Джо Пейдж згадує, що його посадили в мікроавтобус, який виїхав через пропускний пункт біля злітно-посадкової смуги і доставив "нелегала" в розташований поблизу готель. Один з його поверхів був призначений саме для таких безвізових постояльців, як він сам, і перебував під цілодобовою охороною.

Наступного дня мікроавтобус тим же шляхом привіз американця назад у термінал - немов той його і не залишав. За словами Пейджа, це транспортування і ночівля в готелі була швидше схожа на затримання, ніж на спробу створити зручності транзитним пасажирам.

Представниця "Шереметьєво" підтвердила WSJ, що транзитний пасажир може залишатися під охороною в готелі за межами транзитної зони, і при цьому буде вважатися, що він не перетинав російський кордон. Така "гнучкість" пояснює, чому з самого прибуття Сноудена у Москву його ніхто так і не бачив в аеропорту, зауважує видання.

Кореспонденти WSJ спробували розшукати Сноудена у двох готелях поблизу "Шереметьєво", які мають спеціальні охоронювані поверхи. Але і у Novotel (зовсім поруч з терміналом), і в "Союзі" (15 хвилин їзди) дали зрозуміти, що "незвичайних постояльців" у них немає. Цікаво, що борт, на якому Сноуден прибув до Москви з Гонконгу в неділю, 23 червня, прямо біля смуги зустрічали кілька автомобілів - так кажуть пасажири. При цьому ніхто не бачив, щоб екс-співробітник ЦРУ виходив з літака в термінал. !zn

Читайте також:

Британські букмекери почали приймати ставки, куди Сноуден відлетить з Москви

Еквадор відмовився від митних пільг США, щоб уникнути тиску у справі Сноудена

Після скандалу зі Сноуденом ЦРУ вирішило навчати своїх співробітників зберігати таємниці

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі