Скорочення інвестування в Україні ставить під загрозу її економічне зростання - FT

Поділитися
Скорочення інвестування в Україні ставить під загрозу її економічне зростання - FT Україні бракує доступного фінансування. © happystock / Depositphotos
Прямих іноземних інвестицій надто мало, а місцеві банки не готові дешево кредитувати бізнес.

Мешканець українського міста Кам'янське Володимир Лемперт відкрив завод, який виробляє різні пластикові деталі. Одні з них йдуть відомим виробникам автомобілів, таким як Land Rover, BMW і VW. Інші автоматизовані лінії виготовляють контейнери для продуктів харчування, матеріали для будівництва і медичної індустрії.

Однак, дещо псує цю рідкісну для України історію бізнес-успіху. Російське вторгнення в Крим і Донбас сильно нашкодили виробництву. Лемперт намагається знайти фінансування для розширення ліній.

"Ми могли б подвоїти виробництво. Але нам доводиться зараз відмовлятися від замовлень. Потрібно подвоїти потужності, збудувавши нові виробничі лінії", - сказав український підприємець Financial Times.

Видання зауважує, що плани Лемперта зіштовхнулися з тими ж перешкодами, що і вся українська економіка, яка минулого року зросла на 2%. Внутрішнє фінансування важко доступне, а іноземні інвестиції в дефіциті.

Зафіксоване в Україні економічне зростання здається лише невеликим відскоком після обвалу на 17% впродовж 2014-2015 років. Воно повільніше, ніж глобальне чи європейське. До того ж, такого зростання ВВП не достатньо, щоб поставити країну на шлях впевненого відновлення. Економіст і експерт Atlantic Council Андерс Аслунд застерігає, що Україна ризикує відстати від Молдови і стати найбіднішою країною в Європі за показником ВВП на душу населення.

Головною причиною такого повільного українського зростання видання називає низький рівень інвестицій. Тліючий конфлікт в Донбасі впливає на економіку, але це лише один з чинників, серед яких також проблеми банківської системи і струборваність через готовність Києва проводити реформи для зміцнення верховенства закону.

Колишній міністр фінансів Словаччини і радник українського уряду Іван Міклош сказав, що потік прямих інвестицій складає лише 15% від ВВП України. Щоб країна досягла свого потенційного зростання на 6-7% щороку, на прямі інвестиції повинно припадати 25%.

"Є три головні джерела інвестицій: державні фінанси, позики і, найважливіше, іноземні прямі інвестиції. Прогрес у їх залученні прив'язаний з верховенством закону, приватнизацією", - сказав Міклош виданню.

Український Нацбанк провів банківську реформу, скоротивши кількість фінустанов зі 180 до 86. Але реструктуризовані банки, деякі з яких досі мають недохідні позики, вагаються з видачею нових кредитів і лише за умови повернення відсотків, які визначаються двозначними числами. Через слабкість гривні впродовж останніх тижнів, банки дуже обережно ставляться до клієнтів, які імпортують техніку чи сировину. А рішення Нацбанку збільшити базову процентну ставку з 14,5% до 16% ще більше погіршило настрої бізнесу.

"Всі виробництва в боргах. Банки вамагаються з видачею нових позик, не кажучи вже про доступні процентні ставки. Війна перестала бути головною проблемою з 2015 року. Корупція теж вже не відчувається так, як раніше. Проблема "номер один" - доступне фінансування", - сказав Лемперт.

Іноземні інвестори в Україні, яких не багато і які мають доступ до дешевого фінансування, почуваються в країні краще, ніж місцеві підприємства. Міжнародний виробник сталі ArcelorMittal, який купив український завод "Криворіжсталь" в 2005 році за 5 мільярдів доларів, успішно розширює лінії і покращує енергетичну ефективність за допомогою відновлюваних технологій.

Виконавчий директор компанії в Україні Парамжит Калон каже, що його компанія інвестувала в країні 9 мільярдів доларів. Але, за його словами, місцеві конкуренти, яких контролюють олігархи, а також регіональні чиновники, які часом ворогують між собою, досі атакують компанію "за допомогою всіх можливих інструментів". Дозволи на будівництво заблоковані. Крім того, ArcelorMittal скаржиться на невиправдані обвинувачення у забрудненні довкілля.

"Вони створюють для нас проблеми. А потім через чорний хід надходить повідомлення, мовляв ви повинні погодитися на те чи інше. Навіть вклавши так багато грошей, ми не отримали поваги", - скаржиться Калон.

Він додав, що судову систему в Україні потрібно реформувати, щоб всі конфлікти можна було чесно вирішувати, а корупцію на найвищому рівні придушити.

Є й світлі моменти. Приміром, в Нікополі канадська компанія Refraction Asset Management збудувала сонячну електростанцію за 10,5 мільйонів євро. Місцеві чиновники кажуть, що це перша пряма іноземна інвестиція з часів царизму. Президент компанії Майкл Юркович сказав виданню про більш масштабні плани на майбутнє. Але ці інвестиції крихітні в порівнянні з тим, що потрібно Україні для економічного зростання. Загальний потік прямих іноземних інвестицій в Україну складає 71 мільярд доларів. Це лише третина від того, що отримує сусідня Польща.

Раніше повідомлялося, що до 2017 року українці за допомогою електронних ліцензій інвестували за кордон $ 9 млн. Нагадаємо, в червні НБУ почав видачу ліцензій в електронній формі, з допомогою яких фізособи можуть перераховувати іноземну валюту за кордон через уповноважені банки. На підставі е-ліцензії фізична особа може протягом року перерахувати за кордон не більше $ 50 тис. (в еквіваленті).

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі