Скандальний закон Польщі розроблений для фальсифікації історії - FT

Поділитися
Скандальний закон Польщі розроблений для фальсифікації історії - FT Польський історичний закон ставить під загрозу тих, хто вижив у часи Голокосту.
Польський закон криміналізує спогади колишніх в'язнів нацистських концбаторів, які вижили.

Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, який забороняє говорити про причетність його країни до нацистських воєнних злочинів. Він наполягав, що ця ініціатива захистить польську "гідність і історичну правда".

Але насправді мета закону якраз фальсифікувати історію Голокосту.

Про це на сторінках Financial Times пише професор історії Прінстонського університету Ян Гросс.

За умовами польського закону, будь-хто, хто назве Аушвіц-Біркенау "польським концтабором" буде оштрафований чи засуджений до ув'язнення на три роки. Якби це було головною метою ініціативи, можна було б просто криміналізувати використання цього словосполучення, помістивши його в текст закону. Але замість цього Варшава вдалася до більш широкої мови. І це не було випадковою помилкою, адже законопроект був підготовлений два роки тому і його автори отримали багато відгуків про те, що варто перефразувати деякі його положення, щоб зробити мету документу більш чіткою.

Якби всі ці поради були взяті до уваги, ніхто б за межами Польщі ніколи б не звернув увагу на ініціативу. Історія доводить, що табори смерті на польській землі збудував німецький нацистський режим. Міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель на своїй сторінці в Twitter написав, що його країна несе відповідальність за Голокост "і ніхто більше".

Але мета польського закону, на думку історика, була більш амбітною. Влада Польщі хотіла заглушити будь-які дебати про співучасть поляків у переслідуванні громадян-євреїв, зробивши незаконним обговорення проблеми "публічно і всупереч фактам".

"Існує страх, що закон поставить кожного єврея в Польщі, який вижив в часи Голокосту, під ризик переслідування. Я читав сотні свідчень тих, хто вижив, і не пригадую жодного, в якому б не було описано епізод зради, шантажу чи доносу з боку їхніх знайомих поляків", - написав історик.

Він нагадав, як на другий день після ухвалення польського закону в Сенаті, коли весь світ вшановував жертв Голокосту, перші шпальти газет в Ізраїлі вийшли зі свідченнями тих, хто вижив, а також членів їхніх сімей.

"Єврейський народ каже, що знову відчуває загрозу, оскільки їхні історії будуть криміналізовані цим законом. Попри те, що Дуда передав закон в Конституційний суд для "роз'яснення", будь-які зміни в документ будуть внесені лише після того, як він набуде чинності", - йдеться в статті.

Для незалежних ЗМІ і опозиції в Польщі це стало зовнішньополітичною катастрофою. Країна вже перебуває в конфронтації з ЄС через знищення незалежності системи юстиції з ініціативи правлячої партії "Право і Справедливість". Тепер скандальний історичний закон створив дипломатичну напругу у відносинах з Ізраїлем через фальсифікацію історії Голокосту. США теж вступили в дебати, наголосивши, що документ підриває можливість Польщі бути стратегічним партнером. Тож польська ізоляція від західних демократій може виявитися цілком реальною.

Читайте також: Ізраїль все ще очікує на внесення змін в скандальний польський закон про Інститут нацпам'яті

Як повідомлялося, у вівторок, 6 лютого, президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про Інститут національної пам'яті, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів". Правда він відразу повідомив, що відправив його для оцінки в Конституційний суд. Там мають оцінити чи закон не суперечить статті Конституції про свободу висловлювань, а також положення карного характеру, які виникають з цього закону.

Незадовго до цього Верховна Рада прийняла заяву у зв'язку з польським законом про "українських націоналістів" у якій засудила зміни до закону про Інститут національної пам'яті, наголошуючи в ній, що це суперечить змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі