У Джастіна Трюдо проблеми - Світ - dt.ua

Скандал загрожує прем'єру Канади – The Economist

8 березня, 2019, 15:00 Роздрукувати

Невміле поводження Джастіна Трюдо із звинуваченнями спонукає другого міністра піти у відставку.

© russianweek.ca

На мітингу в Торонто 4 березня прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо почав свій виступ з пригніченою ноти. Хоча мета мітингу полягала в тому, щоб рекламувати політику свого ліберального уряду щодо зміни клімату. Трюдо довелося почати з визнання того, що він втратив одного зі своїх найбільш шанованих міністрів. За кілька годин до того, як він піднявся на подіум, Джейн Філпотт залишила посаду голови казначейства, яке курує державні витрати. Її відставка була вираженням тривоги через те, як Трюдо справлявся з найгіршим скандалом, що трапився з його урядом з моменту вступу на посаду в жовтні 2015 року. Вже два члени його кабінету і його найближчий помічник подали у відставку. Привітання його шанувальників в Торонто не могли приховати той факт, що його уряд перебуває в кризі. Надія Трюдо на переобрання у жовтні цього року не виправдалася, йдеться в статті "Проблеми Трюдо" журналу The Economist.

Суперечка розгорілася з 7 лютого, коли газета Globe and Mail опублікувала повідомлення про те, що Трюдо і його помічники вчинили неналежний тиск на міністра юстиції і генерального прокурора Джоді Вілсон-Рейбоулд. Посилаючись на неназвані джерела, у звіті йдеться, що Трюдо і його команда хотіли, щоб Вілсон-Рейбоулд прийняла рішення проти судового переслідування SNC-Lavalin, що базується в Квебеку, за звинуваченням у підкупі посадових осіб у Лівії, коли країною правив Муаммар Каддафі. Вони змусили її запропонувати натомість угода про відстрочення судового переслідування, в якому фірма визнала б вину і заплатила великий штраф. Газета заявила, що коли вона чинила опір, Трюдо знизив її до посади міністра у справах ветеранів.

Вілсон-Рейболд пішла 12 лютого. Її власний звіт, показання якого були представлені Комітету юстиції Палати громад через два тижні, значною мірою підтримав версію газети. Вона показала, що під час зустрічей і телефонних дзвінків Трюдо та його посадові особи неодноразово закликали її заблокувати судове переслідування. Джеральд Баттс, помічник, який пішов у відставку, оскаржив її свідчення в показаннях 6 березня, заявивши, що він попросив її розглянути тільки наслідки для 9000 працівників SNC-Lavalin.

Захист Трюдо був слабким. За його словами, він перевів Вілсон-Рейбоулд на іншу посаду, тому що відставка іншого міністра відкрила місце, яке йому потрібно було заповнити. Мало хто з канадців вірить в це. Трюдо зізнається, що говорив з нею про справу. Але він наполягає, що не зробив нічого неетичного, і вказує, що він не наказав їй змінити своє рішення. Звинувачення йде вперед. Відставка Філпотт підірвала ці аргументи. "Незалежність і цілісність нашої системи правосуддя" поставлено на карту, написала вона у своєму листі про відставку.

"Немає легкого виходу з цього для уряду", - сказав Даррелл Брікер з соціологічної служби Ipsos. Більшість канадців вважають, що історія Вілсон-Рейбоулд більш правдоподібна, ніж історія прем'єр-міністра, свідчать дані опитувань. Незважаючи на те, що ніхто не звинувачує Трюдо або його помічників у вчиненні будь-яких злочинних діянь, цей скандал кидає тінь на імідж лібералів як "чародія принца, який не може зробити нічого поганого". Ендрю Шеер, лідер Консервативної партії, вимагав відставки Трюдо.

Але кар'єра Трюдо ні в якому разі не закінчена. Відставання лібералів в опитуваннях поки мало. Ні Шеера, ні Джагмита Сінгха, лідера лівої Нової демократичної партії, більшість канадців не вважають надійними прем'єр-міністрами. І у виборців є причини підтримати того, який у них вже є. Рівень безробіття в 5,8% близький до 40-річного мінімуму. Економічне зростання був сильним, хоча він починає слабшати. Це, поряд з введенням допомоги на дитину в 2016 році, призвело до зниження рівня бідності.

Найбільш важливим для Трюдо є те, щоб міністри кабінету зобов'язалися триматися з ним і залишилися. Ще одна гучна відставка може стати фатальною.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >