Сила протесту і спадщина Джорджа Флойда – The Economist

Поділитися
Сила протесту і спадщина Джорджа Флойда – The Economist © Vitali Linevski/Twitter
Америці не можна упустити шанс для соціальних реформ

Джордж Флойд не був знаменитим. Він був убитий не в столиці Сполучених Штатів, а на розі вулиці у своєму 46-м за величиною місті. І все ж після смерті він раптово став наріжним каменем руху, що охопив всю Америку. Що ще більш примітно, він надихнув протести за кордоном, від Бразилії до Індонезії і від Франції до Австралії. Його спадщиною є багаті обіцянки соціальних реформ. Це є занадто цінним, щоб просто втратити цю можливість, пише The Economist.

Основна увага зараз прикута до Америки. Протести там тривають, у великих і маленьких містах, віддалених від узбережжя, і вони можуть бути наймасовішими за всю історію країни. Після спалаху люті після смерті містера Флойда демонстрації, як ми сподівалися на минулому тижні, пройшли в переважній більшості мирно. Вони залучили звичайних американців всіх рас. Це поставило в безвихідь тих, хто, як і президент Дональд Трамп, вважав, що їх можна використовувати для розробки виборчої стратегії, заснованої на загрозі анархії. Те, що почалося як протест проти поліцейського насильства у відношенні афроамериканців, призвело до вивчення расизму у всіх його формах.

Марші за межами Америки важче охарактеризувати. У Мексиці і Південній Африці метою є насильство з боку поліції. У Бразилії, де три чверті з 6220 осіб, убитих поліцією в 2018 році, були темношкірими, расова дискримінація є також чинником. Австралійці говорять про лікування аборигенів. Деякі європейці, звикли засуджувати Америку за расову дискримінацію, зрозуміли, що у них є проблеми ближче до дому. Ангела Меркель попросила німців скористатися шансом "підмітати у своїх власних дверей". У деяких країнах протестувальники незадоволені громадськими пам'ятками.

Важко зрозуміти, чому іскра запалила вогонь сьогодні, а не раніше. Ніхто не брав участь в марші в Парижі в 2014 році після того, як Ерік Гарнер був задушений офіцерами на Стейтен-Айленді, майже ніхто не протестував в Нью-Йорку. Можливо, явне повсюдне поширення соціальних мереж означає, що достатня кількість людей на цей раз зіткнулася зі свідченням насильства на власні очі. Пандемія, безумовно, зіграла свою роль, об'єднавши людей і створила умови для обміну досвідом, хоч вона і виділила расові меншини, більш всього вдаривши по них.

Масштаб протестів також має відношення до Трампу. Коли Гарнер був убитий, в америці був президент, який міг зібрати народ в моменти расової напруженості, і міністерство юстиції, яке наглядало за норовливими поліцейськими департаментами. Сьогодні у них є людина, яка має намір сіяти розбрат.

Але найбільш фундаментальним і найбільш радісним є те, що протест відображає зростаюче неприйняття самого расизму. Частка американців, які розглядають расову дискримінацію в своїй країні як велику проблему, зросла з 51% в січні 2015 року до 76% в даний час. Опитування YouGov минулого тижня показало, що 52% британців вважають британське суспільство досить або дуже расистським, що значно вище аналогічних опитувань в минулому. У 2018 році 77% французів вважали, що Франції необхідно боротися з расизмом, порівняно з 59% у 2002 році. Дослідження Pew Research Center в минулому році показали, що в більшості країн здорова більшість вітає расову розмаїтість.

Америка - це і країна, і ідея. Коли вони не збігаються, неамериканці помічають це більше, ніж коли несправедливість відбувається, скажімо, в Мексиці чи Росії. І в цій ідеї Америки закладено переконання, що прогрес можливий.

Це вже відбувається трьома способами. Це починається з поліцейської діяльності, де деякі штати і міста вже заборонили задушливі захвати і де демократичні політики, схоже, готові вступити в поліцейські спілки. 8 червня демократи в Палаті представників висунули законопроект, який, серед іншого, полегшить переслідування поліції і обмежить передачу бронетехніки і зброї з Пентагону в поліцейські департаменти. Республіканці в Конгресі, які повинні були підтримати поліцію, працюють над власною реформою. Хоча загальний заклик до "знешкодження" може викликати зворотну реакцію, деталі перерозподілу частини поліцейського бюджету на користь органів місцевого самоврядування, таких, як житлове будівництво або охорона психічного здоров'я, можуть мати сенс.

Існує також визнання того, що необхідні ширші зміни з боку місцевого і федерального урядів. Середній чистий добробут афроамериканських сімей становить 18,000 доларів США, що становить десяту частину добробуту білих американців. Співвідношення не змінилося з 1990 року. Важливою причиною цього є те, що багато афроамериканців застрягли в расово монолітних кварталах, де їх бабусям і дідусям було дозволено оселитися на безпечній відстані від білих. Будинки в цих місцях дуже дешеві.

Це поділ допомагає пояснити, чому нерівність зберігається в школі, поліції та охороні здоров'я. Уряд відіграє певну роль у його скорочення. Федеральні витрати на 22,6 млрд доларів вже направлені на житлові субсидії. Схеми, що дозволяють бідним американцям вибирати, де вони живуть, мають в Конгресі підтримку республіканців і демократів. З покращенням шкіл і меншою кількістю злочинності сегреговані райони облагороджуються, що робить їх більш змішаними в расовому відношенні.

Бізнес усвідомлює той факт, що він теж грає свою роль, і не тільки в Америці. Місце, де люди найчастіше спілкуються, знаходиться на роботі. Проте лише чотири фірми зі списку Fortune 500 мають темношкірих керівників, і тільки 3% старших менеджерів в Америці - темношкірі. Не дивно, що тривожні генеральні директори шикувалися в чергу, обіцяючи, що у них все вийде.

У фірм є стимул до змін. Дослідження показують, що расова розмаїтість пов'язана з більш високим прибутком і що ефект зростає, хоча важко бути впевненим, що стоїть на першому місці - різноманітність або ефективність. Крім того, стало ясно, що певна частка співробітників і клієнтів буде уникати компаній, які не борються з расизмом. Банальні заяви мало що змінять. Першим кроком є моніторинг різноманітності на всіх рівнях найму та просування по службі, як це роблять Goldman Sachs і Intel – компанії, які навряд чи можна назвати сентиментальними.

Великомасштабні соціальні зміни, це важко. Протестні рухи мають звичай протидіяти помірним прихильникам, які їм необхідні для успіху. Країни, в яких імпульс до змін не використовується для конкретних реформ, виявлять, що він розсіюється. Тим не менш, будь-хто, хто вважає расизм занадто важким для боротьби, може згадати, що за шість років до народження Джорджа Флойда міжрасові шлюби все ще були незаконними в 16 американських штатах. Сьогодні близько 90% американців підтримують такі шлюби. Коли достатня кількість громадян виступають проти несправедливості, вони можуть перемогти. Це сила протесту.

Читайте також: ВООЗ назвала пропозицію тестувати нову вакцину від COVID-19 у Африці "расистською"

Раніше повідомлялося, що брат Джорджа Флойда підтримав протести і засудив заворушення в США. За його словами, Джордж Флойд не був героєм, але став обличчям проблеми, яку потрібно вирішувати.

Детальніше про ситуацію в США, причини наслідки протестів читайте в статті Олексія Коваля "Американська демократія після смерті Джорджа Флойда" у ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протести через смерть Джорджа Флойда
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі