Що трапляється з організмом після одужання від коронавірусу

Поділитися
Що трапляється з організмом після одужання від коронавірусу Станом на 7 травня в світі хвороба побороли більше 1 мільйона чоловік © Ates Kara/Twitter
З допомогою методів математичного моделювання вчені визначили, що відсоток одужання від COVID-19 складає 99-99,5%.

Новий коронавірус вперше ідентифікували тільки в кінці 2019 року, але вже зараз є ознаки того, що деяким пацієнтам може знадобитися чимало часу, щоб повністю відновитися після хвороби, повідомляє BBC.

Реабілітація залежить від тяжкості початкового періоду. Деякі пацієнти приходять в норму швидко, а для інших коронавірус може стати початком тривалих проблем зі здоров'ям. Вік, стать і супутні хвороби збільшують ризики зараження. Швидкість відновлення, серед іншого, залежить від інтенсивності і тривалості інвазивного лікування.

Легка форма

Більшість людей переносять хворобу в легкій формі. Головні симптоми - лихоманка і кашель. Слабкість, головний біль і біль у горлі - можливі, але не гарантовані. Covid-19 зазвичай супроводжує сухий кашель, який зрештою переходить у кашель з мокротою - густим слизом, що містить мертві клітини легенів, знищені вірусом.

Ці симптоми лікує постільний режим, часте пиття і парацетамол. Спеціальна медична допомога тут не потрібна. Хворі з легкими симптомами мають більше шансів на швидке і повне одужання. Лихоманка проходить менше ніж за тиждень, а от позбутися від кашлю так швидко не вдасться.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) провела аналіз даних китайських медиків і визначила, що середній термін одужання від коронавірусу становить два тижні.

Тяжка форма

Іноді Covid-19 може викликати більш серйозний стан. Зазвичай це відбувається на 7-10 день після інфікування.

Стан хворого різко погіршується. Виникає задишка і запалення легенів. Це відбувається, тому що вірус різко стимулює активність імунної системи, яка у важких випадках починає атакувати власні здорові клітини. Виникає системний запальний процес, що призводить до ускладнень.

Деяких пацієнтів доводиться лікувати у відділеннях інтенсивної терапії.

"Після пневмонії людина ще досить довго страждає від задишки... організму потрібен час, щоб оговтатися від запалення і рубцювання тканин легенів", - пояснює терапевт Сара Джарвіс. За її словами, відновлення може тривати від двох до восьми тижнів, а відчувати втому людина буде ще довго.

Критична форма

За оцінками ВООЗ, один із 20 пацієнтів з Covid-19 потребує інтенсивної терапії, яка може включати в себе наркоз і штучну вентиляцію легень. Такий метод лікування потребує тривалої реабілітації незалежно від діагнозу. Пацієнтів спочатку переводять у звичайну палату і тільки потім виписують.

Доктор Елісон Піттард, декан факультету інтенсивної терапії, каже, що на відновлення важких хворих може піти від 12 до 18 місяців.

Через тривале перебування на лікарняному ліжку людина втрачає м'язову масу. Деяким пацієнтам навіть призначають фізіотерапію, щоб відновити рухливість кінцівок. Іноді після інтенсивної терапії у хворих виникають марення і психічні розлади.

"Ще один з важливих факторів - загальне виснаження організму, так звана "вірусна втома", - говорить Пол Тюз, реабілітолог з департаменту охорони здоров'я Університету Кардіффу і Вейла.

Китайські та італійські лікарі повідомляли, що фіксували у пацієнтів слабкість у всьому тілі, задишку після будь-якого рівня навантаження, постійний кашель і нерегулярне дихання. Їм потрібен був тривалий сон.

"Ми знаємо, що у важких випадках реабілітація може тривати не один місяць".

Однак досить складно робити загальні висновки. Адже деякі пацієнти знаходяться в палаті інтенсивної терапії недовго, тоді як інші можуть залишатися там до декількох тижнів.

Чи вплине коронавірус на здоров'я в майбутньому?

Це достеменно не відомо, оскільки наука поки що не має довгострокових даних. Але можна проаналізувати інші фактори. Гострий респіраторний дистрес - синдром (ГРДС) розвивається у пацієнтів, чия імунна система зазнала перевантаження, що призвело до пошкодження легенів.

"Ми маємо перевірені дані про те, що фізичне та психологічне "ехо" хвороби можуть турбувати пацієнта навіть через п'ять років після одужання", - розповідає Тюг.

Доктор Джеймс Хілл, лікар-терапевт та викладач медичної школи у Ворвіку, каже, що також сприяє одужанню психологічна підтримка.

"У найбільш важких випадках пацієнт абсолютно нездатний нормально функціонувати. Тому не дивно, що в них розвивається посттравматичний стресовий розлад. А хвороба залишить після себе глибокі психологічні травми".

Навіть легка форма коронавірусу може викликати довгострокові проблеми зі здоров'ям - наприклад втому.

Скільки людей одужали?

Отримати абсолютно точні дані дуже складно.

За станом на 7 травня в світі хворобу побороли більше 1 мільйона чоловік. Такі дані оприлюднив університет Джонса Хопкінса.

Однак методи підрахунку смертей, інфікованих і тих, хто одужав, дуже відрізняються в різних країнах. Деякі не публікують дані про одужання і фіксують не всі випадки легкої форми хвороби.

З допомогою методів математичного моделювання вчені визначили, що відсоток одужання від COVID-19 складає 99-99,5%.

Читайте також: Дві третини всіх госпіталізованих з COVID-19 в Нью-Йорку сиділи вдома і дотримувалися самоізоляції

Чи можливо повторно заразитися?

Було багато припущень, але мало доказів того, наскільки довговічний буде імунітет до вірусу. Якщо пацієнти успішно боролися з вірусом, їх імунна система повинна розвинути ефективну імунну відповідь проти цієї хвороби.

Повідомлення про повторне інфікування пацієнтів часто зводилися до того, що тести можуть давати помилковий результат.

Питання про імунітет - життєво важливо для розуміння того, чи можна повторно заразитися і наскільки ефективною може бути будь-яка вакцина.

Раніше, вчені повідомили, що коронавірус мутував і став більш заразним. Штам, який домінує в Європі і США, може мутувати і далі, знижуючи ефективність розроблюваних вакцин.

Також, в ЗМІ з'явилася інформація про те, що вакцину від коронавіруса можуть так і не створити. Є ймовірність, що людству доведеться змиритися з коронавірусом і вчитися, як з ним жити. У короткостроковій перспективі міста вийдуть з карантину, знімуть обмеження і повернуть деякі свободи, однак, вони будуть під пильним контролем з боку держав. Тестування і фізичні спостереження стануть частиною нашого життя в короткостроковій перспективі. Але в багатьох країнах раптове рішення повернутися до самоізоляції може з'явитися в будь-який момент.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі