Санкції США завдадуть удару по Ірану, але не змінять режим у Тегерані - FT

Поділитися
Санкції США завдадуть удару по Ірану, але не змінять режим у Тегерані - FT У травні Трамп вийшов з ядерної угоди з Іраном © belvpo.com
Додаткові санкції, швидше за все, не призведуть до зміни поведінки Ірану на Близькому Сході.

Президент США Дональд Трамп під час виступу в Білому домі назвав останню хвилю антиіранських санкцій "найсильнішою за всю історію США". Він ясно дав зрозуміти, що перемагає, у той час як Іран ослаблений. Трамп заявив, що ніхто більше не скаже, що Іран захоплює Близький Схід. У певному сенсі, він правий, пише Financial Times.

Під санкції потрапили понад 700 іранських громадян, банків, літаків, морських суден, провокуючи економічний спад в країні. Економіка Ірану страждає з того моменту як в травні Трамп, незважаючи на протести союзників США, вийшов з ядерної угоди 2015 року. Іранський ріал обвалився, ціни зросли, і західні компанії почали стрімко виходити за межі країни. Тим не менш, незважаючи на обіцянки адміністрації Трампа нівелювати нафтову торгівлю Ірану, Держдепартамент повідомив, що 8 країн, включаючи Китай, Індію, Японію і Південну Корею, можуть тимчасово купувати іранську нафту в обхід санкцій Сполучених Штатів, які набрали чинності. Загальний обсяг покупки нафти цими країнами у травні становив 2.7 млн барелів на день.

Президент Ірану Хассан Рухані вже витлумачив ці новини, як ослаблення літньої кризи. Кілька місяців він виглядав вразливим на тлі того, що прихильники жорсткої політики, які виступали проти ядерної угоди та взаємодії з Заходом, могли б використати економічну кризу, щоб послабити його позиції або навіть скинути його з посади. Але верховний лідер аятоли Алі Хаменеї закликав опозиційні фракції до порядку і, схоже, висловлює підтримку Рухані. Підтримка Європейським Союзом дотримання умов ядерної угоди і зусилля для протистояння санкцій США, також надають підтримку Рухані. Тегеран зробив політично правильний вибір, тримаючись за прихильність Європи ядерної угоді, і будучи відносно стриманим, в іранському розумінні, у відповідях на тиради Трампа. Режим повинен зберігати цю позицію, навіть якщо зусилля ЄС в кінцевому підсумку виявляться символічними, оскільки жодна західна транснаціональна корпорація, швидше за все, не зайде в Іран доти, поки діють санкції США.

Проте європейська підтримка ядерної угоди не повинна відволікати від необхідності стримування зловмисних дій режиму на Близькому Сході, від Сирії до Іраку. Незважаючи на заяви Трампа про те, що санкції будуть стримувати Іран, в регіоні немає ознак змін. Іран повинен використати свій вплив на хуситів, щоб допомогти домогтися припинення трирічного збройного конфлікту в Ємені, в той час коли Захід, нарешті, чинить тиск на очолювану Саудівською Аравією коаліцію.

Трамп не самотній у бажанні припинити мерзенні дії іранського режиму. Проте вихід з угоди, яке призвела до серйозного обмеження ядерної програми Тегерана, не є вирішенням цієї проблеми. Останні санкції поглиблять економічні проблеми в Ірані. Але від цього найбільше постраждають звичайні іранці. Каральні заходи США також створили непотрібний розкол з європейськими союзниками Вашингтона в той час, коли світові держави повинні працювати в унісон, наполягаючи на змінах в іранській політиці.

Адміністрація президента США Дональда Трампа з 5 листопада відновила всі санкції проти Ірану, які раніше були зняті в рамках "ядерної угоди" 2015 року; обмежувальні заходи торкнуться експорту нафти, судноплавства, банківської і всіх інших галузей, що стосуються економіки.

Держсекретар США Майк Помпео нагадав, що США не зазнають торгівлі країн Євросоюзу і з Іраном, і США, не дозволять Європі вести бізнес "на два фронти".

США погодилися дозволити восьми країн, включаючи Японію, Індію, Китай і Південну Корею, продовжувати купувати іранську нафту після вступу в силу санкцій проти Тегерана.

Відносини США та Ірану загострені на тлі взаємних погроз, одностороннього виходу Трампа з Ядерної угоди через звинувачення в тому, що Тегеран таємно продовжує розробляти ядерну зброю, спроб глави Білого дому замінити іранську нафту для своїх союзників. Компанії-гіганти почали йти з Ірану одразу після того, як Трамп пригрозив, що можна вести бізнес або з Тегераном, або з Вашингтоном.

Як зазначає оглядач Віталій Федянін у своїй статті "Іранський прецедент Трампа", санкції США боляче вдарили по іранській економіці ще до офіційного введення їх в дію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі