Санкції США ведуть до ще більшої агонії неблагополучної економіки Ірану - The Economist

Поділитися
Санкції США ведуть до ще більшої агонії неблагополучної економіки Ірану - The Economist Офіційний курс іранського ріала вже давно не пов'язаний з реальністю © belvpo.com
Трамп може змінити поведінку режиму, але не ту, яку він хоче.

Знадобилося два роки для ухвалення Ядерної угоди з Іраном, і всього кілька розчерків пера для її скасування. 6 серпня президент США Дональд Трамп підписав виконавчий наказ про відновлення санкцій, спрямованих на іранську автопромисловість, торгівлю золотом і доступ до американських доларів. Це виправдовує обіцянку президента відмовитися від угоди, підписаної в 2015 році, згідно якої послабився режим санкцій проти Тегерана в обмін на обмеження його ядерної програми. Санкції сильно вдарять, пише The Economist. Чи досягнуть вони ще чогось, тільки належить дізнатися.

Всупереч його передвиборним обіцянкам, Трамп не може в односторонньому порядку "розірвати" угоду. На документі стоять ще п'ять підписів: Великої Британії, Франції, Німеччини, Росії та Китаю. Всі ті, хто підписали заявляють, що угода працює, підтверджуючи оцінку Міжнародного агентства з атомної енергії.

Прагнучи зберегти угоду, Європейський союз дозволив компаніям ЄС не дотримуватися санкції і дозволив їм пред'являти позови в суд для відшкодування збитків, спричинених діями США. Але мало хто думає, що так звана "блокуюча" міра буде працювати. Компанії серйозно ставляться до загрози Трампа, що кожному, хто веде бізнес з Іраном, не дозволять вести бізнес з США. Французький енергетичний гігант Total майже припинив угоду на два мільярди доларів на розробку потужного газового родовища в Ірані. Airbus може зупинити заплановане постачання сотні пасажирських літаків. Американські фірми, такі як Boeing, які втратили контракт на суму 20 мільярдів доларів, вже за порогом.

Протягом кількох місяців запроваження санкцій та очікуваний відтік капіталу посилили валютну кризу в Ірані. Минулого літа долар коштував близько 38 тисяч ріалів на чорному ринку (офіційний курс 43 тисячі ріалів за долар вже давно не пов'язаний з реальністю). З тих пір ріал втратив більше 60% своєї вартості. 30 липня він опустився до 119 тисяч ріалів за долар, що стало рекордним мінімумом. Ціни на деякі основні продукти харчування збільшилися майже вдвічі.

Намагаючись знайти козла відпущення, президент Ірану Хасан Рухані звільнив главу Центробанку і його заступника, який курирував валюту. Заступником голови Центробанку Ірану був Ахмед Арагі – він племінник заступника міністра закордонних справ. Його невдале перебування у своєму кріслі було одним з прикладів непотизму, що загрожує Ірану, який перебуває на дні рейтингу корумпованості від Transparency International. Рухані спробував показати арешти корумпованих бізнесменів і політиків. Десятки банкірів посадили в тюрми за хитромудрі кредити.

Перські імперії

Але проблеми Ірану йдуть набагато глибше, ніж кілька брудних чиновників. У великих галузях економіки переважають роздуті квазідержавні підприємства. Наприклад Astan Quds Razavi, благодійний траст в північно-східному місті Мешхед. Він був заснований в 16 столітті для підтримки храму шановного імама. Сьогодні у нього більше земних, а не духовних, справ: шахти, нафтова компанія і навіть страхова фірма. За його власною оцінкою, траст контролює 41% землі в Мешхеді. Боніади сидять на величезному багатстві і все це не обкладається податками. Передбачається, що єдиний траст-фонд, заснований на Тегерані, контролює близько 13 млрд. доларів активів, що удвічі більше, ніж Банк Ватикану.

У кожної гілки державної влади є своя економічна імперія. Під Тегераном робочі копають сьому лінію метро міста. Ведучий підрядник Sepasad знаходиться під американськими санкціями. Казначейство США говорить, що він управляється Корпусом революційної гвардії Ірану (IRGC). Якщо ці фірми мають потребу в будівельних матеріалах, вони можуть звернутися до іншим компаніям, пов'язаним з IRGC, які виробляють цемент і сталь. Держава і боніади також контролюють 40% приватних банків Ірану, багато з яких недостатньо капіталізовані.

Рухані показав вигоди від ядерної угоди, обіцяючи приплив нових інвестицій. Ще до того, як Трамп став президентом, іноземні фірми смутно ставилися до бізнесу в Ірані. Важко конкурувати з вертикально інтегрованими імперіями, керованими кліриками або IRGC. Іранці вже розчарувалися в застійній економіці. Зараз вона стане ще гірше - особливо в листопаді, коли США знову накладе санкції на нафтову промисловість Ірану. Попередник Трампа Барак Обама зробив те ж саме в партнерстві з союзниками, а обсяг експорту нафти з Ірану знизився на 58% в період з 2011 по 2014 роки.

Трамп каже, що йому потрібно більш вигідна угода з Іраном, яка обмежує іранську програму балістичних ракет, а її термін придатності не закінчиться через 10 років. Важко зрозуміти, як він цього доб'ється. Трамп зневажає союзників, не діючи з ними спільно. У нього є химерна мета - довести експорт нафти Ірану до 2,5 млн барелів на день, а потім і зовсім до нуля. Але Індія шукає альтернативні способи оплати, щоб зберегти хоча б деякі зі своїх 768 тисяч барелів на день з Ірану. Туреччина заявляє, що не буде дотримуватися санкцій. І Китай, який купує чверть сирої нафти Ірану, з задоволенням намагається підірвати весь процес. Повідомляється, що китайська компанія CNPC забрала частку Total в Ірані.

Президент Трамп запропонував зустрітися з лідерами Ірану, можливо, сподіваючись на повторення саміту з диктатором Північної Кореї Кім Чен Ином. Іран холодно поставився до такої затії. Таким чином, Білий дім сподівається на акції протесту в Ірані. Невеликі групи людей виходять майже кожен день і скаржаться на економіку. "Ми хотіли б бачити зміну в поведінці режиму, і я думаю, що іранський народ шукає те ж саме", - сказав американський чиновник.

На цьому Білий дім і IRGC згодні один з одним, що дуже рідкісне явище. Командир революційної гвардії називає протести "більш серйозними, ніж загрози з-за кордону". Але, незважаючи на те, що вони наполегливі, протести також малі і позбавлені свободи. У Ірану немає послідовної опозиції, щоб кинути виклик режиму.

На початку літа жителі Хорамшахрскої області опинилися без води. Уряд заарештував демонстрантів, а потім направив гвардійців для установки 90-кілометрового водогону. Це був знаковий момент. Рухані сподівався послабити хватку IRGC як у політиці, так і в бізнесі, але зазнав невдачі. Його відносно помірний уряд тепер має працювати з аркон-консерваторами. Це не зробить Іран більш цікавим для Заходу і не буде більш сприйнятливим для іранців. Трамп може змінити поведінку режиму, але не ту, яку він хоче.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі