Росіяни ніяк не можуть відмовитися від авторитаризму - WP

Поділитися
Росіяни ніяк не можуть відмовитися від авторитаризму - WP Після провалу демократичних змін у 90-х росіяни повернулися до традиції авторитаризму. © Сайт президента России
Коли демократичні реформи провалилися, Росія повернулася до тоталітарної традиції, до якої звикла.

Михайло Горбачов і Володимир Путін здаються абсолютними протилежностями. Останній лідер СРСР намагався демократизувати країну і закінчив Холодну війну. Путін же відродив авторитаризм у Росії, а тепер розпалює нову Холодну війну.

Насправді відмова від політичної спадщини Горбачова стала головним стовпом політичної платформи Путіна. Також останній лідер СРСР здобув міжнародну повагу за завершення Холодної війни, але вдома його досі звинувачуть за розпад радянської імперії.

Зважаючи цю історію, можна було б очікувати, що Горбачов буде засуджувати Путіна. Але натомість оцінка екс-президента Радянського Союзу діяльністі нинішнього російського лідера дуже неоднозначна і відбиває його усвідомлення того, що демократизація Росії займе більше часу, ніж він сподівався.

Про це на сторінках Washington Post пише професор політичних наук Амгерстського коледжу і лауреат Пулітцерівської премії Вільям Таубман.

Він зауважує, що Горбачов колись чекав, що його країна швидко перейде до демократії західного типу, але тепер він вірить, що цей перехід займе все 21 століття. І це погані новини як для Росії, так і для всього світу.

Ера Горбачова здається чимось далеким від сучасної Росії. Досягненнями останнього лідера СРСР стала свобода вираження, зборів і совісті для людей, які майже нічого не знали про ці цінності. Крім того, він заклав фундамент для демократії, запровадивши вільні вибори і створивши перші парламентські інститути. Він також спробував перетворити супер-централізовану радянську державу на справжню федерацію. У стилі управління Горбачов також відмовився від російсько-радянської традиції "сильної руки". На відміну від попередніх лідерів, він намагався переконувати радянських громадян, а не командувати ними. Коли комуністичні "яструби" і радикальні демократи виступили проти його реформ з різних причин, він спробував примирити їх.

Коли сутички політичних таборів створили хаос в новому парламенті, Горбачов намагався дати дебатам напрямок, а не закрити їх. Він також здебільшого уникав застосування сили навіть тоді, коли радянські республіки вступали в конфлікти одна з одною, наприклад як Вірменія і Азербайджан у Нагірному Карабасі. Він не застосував силу і коли республіки почали рух в напрямку незалежності.

Впродовж кількох років зміни приносили Горбачову популярність серед населення, яке, здавалося, втомилося від авторитаризму і тоталітарного правління. Але в кінці 1980-х років, коли економіка перебувала у вільному падінні, а радянська імперія почала втрачати Східу Європу і тріщати по швах, популяність Горбачова різко обвалилася. Через 16 років після того росіяни під час опитувань почали говорити, що найкращими лідерами в 20-му столітті вони вважають Йосипа Сталіна, Володимира Леніна, Юрія Андропова, Леоніда Брежнєва і царя Миколу ІІ. Всі вони були авторитаристами.

Цей список не випадковий. Навіть попри те, що росіяни спочатку підтримали демократичні реформи, їхня авторитарна і тоталітарна історія зберегла вплив на них. У них був мінімальний досвід соціальної активності, пошуків компромісу і консенсусу, а також повністю відсутня демократична самоорганізація.

Попри те, що Горбачов до кінця намагався захистити свій більш демократичний підхід, він дійшов висновку, чого насправді більшість росіян хочуть.

"Цар повинен поводитися як цар. І я не знаю, як це робиться", - сказав він.

А Путін знає. Він обмежив свободу слова, приручив російський парламент, змусив замовчати своїх найбільших критиків, розбив повстанців у Чечні. І от у нього рейтинг більше 80%. Заходу тяжко це визнати, але відродження авторитаризму лежить в основі популярності Путіна.

Автор зауважує, що з моменту розпаду СРСР і відставки Горбачова минуло 26 років. Але росіяни досі не визначилися зі своїм майбутнім. І доки вони будуть продовждувати захоплюватися "жорсткими лідерами", такими як Путін, вони ніколи не зможуть збудувати процвітання.

Раніше після масових протестів молоді у Росії проти корупції видання Washington post писало, що тисячі росіян показали Путіну, що їм набрид його авторитаризм. Зокрема тому, що сучасна російська молодь виросла за період президентства Путіна і її не лякає хаос 90-х. На думку видання, Путін не впервнений у своїй непохитності і популярності. Інакше б він не забороняв опозиціонеру Олексію Навальному змагатися за крісло президента і демонстрантів би не придушував. Росіяни не повинні боятися, коли виходять на вулиці підтримати політичні зміни.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі