Росія зробила помилку в Сирії і заплатить за це – WP

Поділитися
Росія зробила помилку в Сирії і заплатить за це – WP России может дорого обойтись жестокие бомбардировки Алеппо. © Агентство Анадолу
Колишній американський чиновник пише, що арабському світу час подумати над власними санкціями проти Москви.

Один з улюблених висловів віце-президента США Джозефа Байдена щодо зовнішньої політики каже, що ніколи не варто говорити іншому чоловіку чи жінці, що в його інтересах.

"Це, загалом, хороше правило. Я чув, як він повторював його багато разів, коли я працював над політикою Білого дому щодо Близького Сходу. Але коли йдеться про останні вчинки Росії в Сирії, боюсь, потрібно порушити це правило. Президент Росії Володимир Путін може й уявляє себе великим стратегом, але в Сирії він зробив помилку, яка буде переслідувати його і Росію дуже довго", - пише на сторінках Washington post колишній спеціальний помічник президента Барака Обами і координатор Білого дому з питань Близького Сходу, Північної Африки і країн Перської затоки Філіп Гордон.

12 вересня американсько-російською угодою про перемир'я адміністрація Обами запропонувала Путіну спосіб йти вперед, що з російської точки зору можна назвати чистою перемогою. Її повне виконання означало б запобігти зміні режиму в Дамаску в короткостроковій перспективі, на чому наполягав російський президент. Крім того, це посилило б вплив Росії на Близькому Сході, встановило б військову співпрацю між РФ і США проти терористів, закінчило б жорстокий конфлікт і захистило б російські середземноморські військові бази. З точки зору Москви, це означало б хороший результат.

Але підтримуючи режим Асада нещадним бомбардуванням Алеппо, Росія знищила цю угоду. Зробивши це, Путін завдав великих втрат не лише беззахисним сирійцям, а й своїй країні. Гарантій того, що американсько-російська мирна угода спрацює, ніколи не було. Не виключено, що сирійський режим несе більшу відповідальність за знищення гуманітарного конвою ООН на шляху в Алеппо, ніж Росія. Адже так само, як США часто важко контролювати своїх союзників, так і Москва, вірогідно, не повністю контролює Асада. І саме тому виконання угоди принесло б Росії більше вигоди ніж той шлях, який вона обрала.

По-перше, тому що Росія і Асад не можуть перемогти, навіть посиливши бомбардування. Втративши 100 тисяч солдатів за п'ять років війни, сирійський режим просто не має людських ресурсів, щоб утримати під контролем всю Сирію. Навіть після усіх масових вбивств і переселень, країна все одно лишається сунітською. І ця більшість продовжить боротися за підтримки Саудівської Аравії, Катару чи Туреччини.

"Знищуючи Алеппо вщент, Путін, вірогідно, думає про Чечню, з якою він так само жорстоко розправився у 1999 році. Але йому слід було б пригадати Афганістан. Кривава бійня, яку Путін влаштував проти мирного населення Сирії, може підштовхнути до організації терактів проти Росії радикальних мусульман, розлючених російськими діями", - йдеться в статті.

По-друге, Європа і арабський світ можуть покарати Росію за Алеппо. Російська економіка вже дуже страждає від низьких цін на нафту, західних санкцій і надто дорогих військових авантюр в Україні і Сирії. Тепер усі шанси Кремля позбутися санкцій і відновити енергетичну співпрацю з європейцями чи саудитами серйозно зменшаться, продовживши економічний біль. Саудівській Аравії і іншим членам Ради співпраці в Перській затоці варто подумати про власні економічні санкції проти Росії, щоб чітко висловити своє невдоволення.

По-третє, Путіну варто подумати, якою буде відповідь США. Ні для кого не секрет, що Обама намагався уникнути будь-якої ескалації в Сирії, яка б могла призвести до зростання необхідності прямого військового втручання з боку його країни. Але Вашингтон підтримував сили, які борються з режимом Асада. І тепер він може збільшити цю підтримку, що підвищить ціну участі у війні для Росії.

Читайте також: ООН хоче, щоб Росія віддала їй організацію "гуманітарних коридорів" з Алеппо

Позиція наступної адміністрації в Білому домі теж варта того, щоб про неї подумати. Тяжко сказати, що Дональд Трамп, ставши президентом, зробить у питанні Сирії. Він зайняв настільки лояльну до Росії позицію, що не виключено, що Путін може розраховувати на його підтримку. Але, на думку автора, більш вірогідним сценарієм лишається прихід в Овальний кабінет Гіларі Клінтон, і Путіну доведеться мати справу з американським лідером, який давно закликав закрити небо над Сирією, дуже скептично ставиться до російського втручання і хоче відновити американське лідерство на Близькому Сході.

Тим часом, Росію звинуватили у військових злочинах у Сирії на засіданні Радбезу ООН. Зокрема, посол Великобританії звинуватив російські війська у скиданні на житлові квартали Алеппо бомби, які використовують для знищення військових укріплень і бункерів.

Раніше повідомлялося, що постійний представник США при ООН Саманта Пауер під час екстреного засідання Радбезувикрила у брехні міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. За її словами, в той момент, коли російський міністр заявляв на засіданні в ООН, що Москва виступає за мирне вирішення конфлікту в Сирії, Росія і сили Башара Асада вантажили на літаки бомби для удару по Алеппо.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі