Росія водночас шкодить Україні і демонструє зневагу США - Atlantic Council

Поділитися
Росія водночас шкодить Україні і демонструє зневагу США - Atlantic Council Москва ведет себя вызывающе как в Украине, так и в отношении США. © FlashCrimea
Експерт вважає, що Вашингтону потрібно відправити військові кораблі у Азовське море.

Через два дні після того, як Росія сказала Держсекретарю Рексу Тіллерсону, що хоче поговорити про Україну, вона одностороннього і незаконно перекрила Керченську протоку під приводом "технічних причин".

Це було дуже красномовним доказом "бажання говорити". Росія не лише знову погрожує Україні, вона водночас демонструє неповагу до президента США Дональда Трампа особисто.

Про це в статті для Atlantic Council пише старший науковий співробітник Американської ради з зовнішньої політики Стівен Бланк.

Спроби Росії завдати шкоди Україні і її економіці очевидні. Керченська протока з'єднує Чорне і Азовське моря. Її перекриття відрізає від світу два стратегічно важливі українські порти - в Маріуполі і Бердянську. Саме звідси українська сталь починає свій шлях на міжнародні ринки. Москва подає сигнал, що вона може вдарити по українському суспільству, політиці і економіці, коли тільки їй заманеться.

Але, на думку Бланка, перекриття Керченської протоки також б'є по Вашингтону. Цього б ніколи не сталося, якби Москва дійсно хотіла серйозно поговорити з Трампом про Україну. Нещодавній коментар прем'єр-міністра Дмитра Медведєва про те, що Трамп "надзвичайно слабкий" у своїй країні, демонструє абсолютне презирство Москви до Трампа, Тіллерсона і нинішньої адміністрації в цілому.

Втім, якщо Москва думає, що може безкарно діяти проти Києва і Вашингтона, вона глибоко помиляється. Бланк нагадує, що санкції вже завдали серйозного економічного болю Росії і змусили її скоротити навіть військові витрати, не кажучи вже про життєво важливе внутрішнє інвестування.

"Путін може вдавати, що з усім справляється, як він робив це до цього часу. Але його агресія привела до ситуації, в якій він може погрожувати Україні лише у непрямий спосіб, вдаючись до перекриття шляхів, економічної війни, кібератак і тероризму", - йдеться в статті.

Хоч Росія зосередила значні військові сили навколо України і намагається наростити їх ще більше, не виключено, що вона вже вичерпала свої економічні і стратегічні ресурси, необхідні для вторгнення в сусідню країну. Хоча загальна чисельність російської армії складає 350 тисяч солдатів, лише третина з них придатна для бойових операцій. Влаштувати військову ескалацію стає все складніше.

"Якщо Росія відкрито вторгнеться в Україну, це спровокує Європу, згуртує її, може призвести до появи необхідної підтримки для передачі оборонної зброї НАТО Україні і розгортання більших і швидших сил оборони альянсу. Тому Росії доводиться вдаватися до демонстрантивної риторики і імітаційних дій, щоб справити враження великої сили, рівної США", - йдеться в статті.

Автор зауважує, що Трампу варто зрозуміти наміри Путіна. Американський президент сам використовує психологічний тиск за допомогою вихвалянь і презирства, але він і США не повинні терпіти застосування таких методів до себе. Бланк зауважує, що Захід успішно підвищив ціну агресії для Росії, наклавши нові санкції і продовживши дію старих. Межі російських можливостей у військовій ескалації стають очевидними. Ситуація потребує підвищення ціни агресії на тлі збереження відкритих дверей до серйозних переговорів, коли Москва буде готова до них.

Читайте також: Меттіс в Києві так і не прояснив політику США щодо України - National Interest

"На практиці це означає, що Вашингтону варто відправити кораблі військово-морського флоту у Азовське море через Керченську протоку, щоб продемонструвати підтримку українського суверенітету і цілісності, а також свободи пересування у морях, яка була наріжним каменем зовнішньої політики США з 1789 року. Такі дії схожі на те, що США роблять у Південно-Китайському морі. І НАТО варто вчинити так само", - вважає Бланк.

Інший спосіб збільшити ціну агресії для Росії - передати Україні оборонне озброєння, яке допоможе їй захищатися. Це не лише відповідає американській зовнішній політиці, якої Вашингтон дотримується з 1947 року, а й продемонструє Путіну і його соратникам, що він не може перекреслювати кордони чи демонструвати неповагу до США безкарно. На думку Бланка, так Вашингтон може зірвати маску зі старої стратегії Москви і Пекіна "говорити і водночас битися". Якщо ж лишити російські провокації без відповіді, це лише заохотить Москву до нової агресії.

Нагадаємо, в під час візиту в Київ міністр оборони США Джеймс Меттіс запевнив, що США розглядають питання надання Україні летальної зброї. При цьому, міністр оборони США зазначив, що буде інформувати керівництво своєї країни про те, що він побачив в Україні.

Раніше Петро Порошенко обговорив з Меттісом можливе розміщення в Донбасі миротворчої місії ООН. Президент повідомив про те, що під час переговорів з міністром оборони США вони обмінялася думками щодо посилення міжнародної присутності на сході України.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі