Росія повернулася до моделі Ялти і більше не приймає правил у Європі – заступник Генсека НАТО

Поділитися
Росія повернулася до моделі Ялти і більше не приймає правил у Європі – заступник Генсека НАТО Вершбоу вважає, що проблема Росії в тому, що вона більше не хоче жити за правилами в Європі. © Верховна Рада
Заступник Генсека НАТО розповів, що Москва відродила з часів Холодної війни.

Світ змінився в 2014 році і певною мірою повернувся в часи Холодної війни. Але в цей же час, сучасна ситуація дещо відрізняється від періоду, який закінчився 25 років тому.

Про це Wall Street Journal сказав заступник Генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу, який сьогодні закінчує свою роботу в керівництві військового блоку.

"Коли в часи Брежнєва я працював у Росії, а також в Держдепартаменті у 80-х, Росія була зацікавлена в зміцненні системи на основі правил. Росія намагалася створити стабільний статус-кво. Ми могли співпрацювати в Європі і добитися загальної стабільності. Тепер у нас цього немає", - сказав він.

При цьому Вершбоу переконаний, що Володимир Путін - ревізіоніст, який хоче переглянути порядок речей, який встановився після Холодної війни.

"Ми у ситуації, в якій Росія не приймає правила в Європі. І тому у Європі триває найбільш нестабільний мир. Це не так, як було під час Холодної війни. Вона не хоче зберегти статус-кво. Вона хоче перерозподілити сфери впливу. Наша модель - Гельсінкі. Їхня модель – Ялта", - сказав заступник Генерального секретаря ООН.

Він також додав, що Заходу варто бути реалістичним у тому, чого можна досягти у відносинах з Росією, і відкинути фаталізм. На його думку, варто спробувати відновити певну передбачуваність. Однак, добитися ослаблення напруги, як у період розрядки чи після завершення Холодної війни, навряд чи вдасться.

"Але це вимагає політичного рішення Москви, що вона хоче прозорості. Ми зайняли моральну і справедливу позицію, якщо говорити про повернення до практичної співпраці і ведення справ, як зазвичай. Це неможливо до тих пір, поки росіяни окопуються в Україні. Лишити все позаду означало б зрадити українців і наші принципи. Ми вже зробили цю помилку в певному розумінні після війни в Грузії", - сказав Вершбоу.

Раніше видання Sueddeutsche Zeitung писало, що Росія намагається вести "холодну війну", але вона не СРСР. Окрім ядерної зброї, у Росії нічого не лишилося від величі СРСР. В неї зараз є лише близько половини від 286-мільйонного населення Радянського союзу. А економіку Росії можна порівняти хіба що з іспанською в часи кризи.

Видання New York Times писало, що нова Холодна війна не почалася, але Путіну подобається псувати чужі плани. Низка кіберстратегів і молодих дипломатів скаржаться впродовж останніх дев'яти місяців, що нездатність накреслити межі дозволеного заохотила Путіна з'ясувати, що ще він може зробити, особливо в часи політичного переходу в США.

А колишній міністр оборони України і лідер партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко у коментарі для DT.UA зауважив, що "класичної" холодної війни не буде, сьогоднішні виклики значно неконтрольованіші. Не виконавши роль гаранта безпеки, відведену їй як постійного члена Ради безпеки ООН, Росія сама перетворилася на загрозу війни гарячої, і це вже проблема планетарного масштабу.

Читайте більше думок експертів у галузі геополітики і безпеки матеріалі "Чого чекати Україні від протистояння Росії і Заходу" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі