Росія підриває символ дипломатії часів Холодної війни - The Economist

Поділитися
Росія підриває символ дипломатії часів Холодної війни - The Economist Політика ядерного роззброєння може провалитися через Росію. © the-day-x.ru
Вся політика ядерного роззброєння може почати рух у зворотньому напрямку.

Тридцять років тому Рональд Рейган і Михайло Горбачов підписали Договір про ліквідацію ракет малої і середньої дальності. Він поставив хрест на цілому класі зброї, який дестабілізував Європу.

2,7 тисяч ракет наземного базування і крилатих ракет з дальністю від 500 до 5,5 тисяч кілометрів були знищені завдяки угоді, яка наблизила кінець Холодної війни. Але сьогоді Договір під загрозою через порушення з боку Росії. Втім, якщо односторонні російські дії не призводять до повного краху домовленостей, відповідь Америки на них цілком може це зробити.

Про це пише The Economist, нагадуючи, що США оголосили про своє занепокоєння через поведінку Росії у питанні ракет ще в 2014 році, невдовзі після того, як Володимир Путін анексував Крим. Договір від 1987 року забороняє Росії і США володіти, виготовляти і тестувати нові ракети малої і середньої дальності. Але у Вашингтоні кажуть, що Москва знову тестує крилаті ракети всупереч домовленостям. Жодних контрзаходів не було вжито, вочевидь, через надію, що росіяни відреагують на дипломатичні сигнали і все ж повернуться до виконання Договору.

Росія заперечує американські звинувачення, хоча насправді їй ніколи не подобалися домовленості, підписані Рейганом і Горбачовим. Москва скаржилася, що Китай, Індія, Пакистан, КНДР і Ізраїль володіють такими ракетами. Ще одна причина, чому Америка не наважувалася відповісти Росії на порушення ракетних домовленостей, може полягати в зосередженості на відправці нових військ на східний кордон НАТО після вторгнення Росії в Україну. Порушення ж угоди про ракети здавалося не нагальною проблемою, яку можна вирішити пізніше.

І от цей час настав. Адміністрація Дональда Трампа на початку наступного року збирається опублікувати "Погляд на ядерну позицію", в якій буде окреслено американську політику щодо ядерної зброї. Американські чиновники прагнуть змусити Росію повернутися до виконання Договору про ліквідацію ракет малої і середньої дальності. Але деякі члени адміністрації взагалі піддають сумніву будь-які угоди про роззброєння, а угоду, підписану Горбачовим і Рейганом, зокрема. Минулого місяця Конгрес дозволив Пентагону витратити 58 мільйонів доларів на відповідь на російські порушення. План включає розробку нових американських ракет середньої дальності. Це не порушує умов Договору, але вся політика роззброєння почне рухатися в зворотньому напрямку.

Виробництво таких ракет займе роки і коштуватиме мільярди доларів, які Пентагон навряд чи може собі дозволити. А спроби розмістити такі ракети на території союзників по НАТО в Європі розділить альянс. У свою чергу, Кремль зможе звинуватити Вашингтон у порушенні Договору, переклавши вину з себе на американців.

Колишній посол США в Україні і учасник переговорів щодо контролю озброєнь Стівен Пайфер вважає, що так Вашингтон дасть Путіну саме те, чого він хоче. На думку колишнього дипломата, є кращі способи натиснути на Росію. Один з них - розгорнути вже існуючі крилаті ракети в Європі і прилеглих до Росії акваторіях. Бомбардувальники B-1 з ракетами-перехоплювачами на борту можна розмістити на американській базі Ферфорд у Великій Британії. Субмарини з крилатими ракетами можуть почати патрулювання в Північному морі.

Не виключено, що рятувати Договір про ліквідацію ракет малої і середньої дальності вже запізно. Але спробувати все ж варто. Якщо ж домовленості остаточно проваляться, тоді надія на укладання нової угоди про скорочення стратегічних арсеналів у 2021 році зникне. А отже і вся політика роззброєння може провалитися теж.

Раніше США попередили Росію про можливе відновлення розробки ракет середньої дальності. У Вашингтоні вважають, що розробка власних озброєнь і вдосконалення вже існуючих арсеналів не буде порушувати умови Договору від 1987 року. На додачу, американська сторона збирається також запровадити нові санкції проти російських компаній, зокрема проти виробника ракет Novator 9M729.

А професор Центру закордонних справ Генрі Кіссінджера в Університеті Джона Гопкінса Хел Брандс писав на сторінках Bloomberg, що США час покарати Путіна за обман у питанні ядерної зброї.

Вашингтон так і не відповів на російські порушення, тому що Кремль просто ігнорував, заперечував американські звинувачення чи намагався замулити воду звинуваченнями у відповідь. Адміністрація Барака Обами так довго не наважувалася відмовитися від виконання договору про ракети зі свого боку, що, здавалося, вдихнути нове життя в домовленості з Московю вже не вдасться.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі