Росія намагається балансувати між Іраном і Ізраїлем - The Economist

Поділитися
Росія намагається балансувати між Іраном і Ізраїлем - The Economist Ізраїль, схоже, зміг схилити Кремль на свій бік проти Тегерана. © Россия 24
Зростання напруги в Сирії випробовує здатність Москви маневрувати.

Коли на День перемоги ракетні комплекси їхали по Червоній площі у Москві, прем'єр-міністр Ізраїля Беньямін Нетаньяху стояв поруч з Володимиром Путіним. Він приїхав, щоб заручитися підтримкою Росії у стримуванні Ірану, який активно діє в Сирії. Голова ізраїльського уряду навіть причепив до лацкана так звану "георгієвську" стрічку, яка у Росії вважається символом перемоги у Другій світовій війні, але також асоціюється з російським реваншизмом в Україні. Ці маневри Нетаньяху, схоже, спрацювали, адже Москва і Тель-Авів затвердили угоду, націлену стримати іранські сили за 24 кілометри від ізраїле-сирійського кордону, пише The Economist.

Ця угода вказує на спробу Володимира Путіна делікатно балансувати на Близькому Сході. З початку російського втручання в сирійську громадянську війну в другій половині 2015 року Росія позиціонує себе як незамінного гравця, здатного говорити майже з усіма сторонами. Вона налагодила контакти з Туреччиною, США і арабськими країнами, залученими в конфлікті. Вона також зберегла хороші відносини з Ізраїдем, з яким у Москви склалися тісні економічні і культурні зв'язки, а також з Іраном, який став російським партнером у підтримці режиму сирійського кривавого диктатора Башара Асада.

Але на тлі того, як війна у Сирії починає стихати, Кремль може відчути скорочення потреби у відносинах з Тегераном. В минулому російська сторона закривала очі, коли Ізраїль бомбардував у Сирії конвої зі зброєю для "Хезболи", ліванської бойової групи, яка користується підтримкою Ірана і в 2006 році вела криваву війну проти Тель-Авіва. Дехто вважає, що тепер Росія може піти ще далі. Іран намагаєтся встановити постійні бази в Сирії, тож Ізраїль активніше атакує його позиції. В день параду в Москві російські системи ППО у Сирії не завадили ізраїльським силам влаштувати десятки авіаударів проти іранських загонів. Дехто в Ірані підозрює, що Путін, власне, і надав Нетаньяху координати іранських баз.

Імплементація ізраїле-російської угоди про стримання іранських військ під питанням.

"Важелі впливу Росії дуже обмежені. Багато чого залежить від бажань самого Ірана", - сказав колишній російських дипломат у Ірані і професор Європейського університеті в Санкт-Петербурзі Микола Кожанов.

Попри те, що Путін закликає всі іноземні сили залишити Сирію, коли війна скінчиться, іранські загони "Кудс", схоже, збираються лишитися. Тим часом, інтереси Росії і Ізраїля, здається, співпрадають.

"У нас є порозуміння з Росією і ми можемо запобігти спалаху нової політичної кризи в Сирії", - сказав виданню неназваний ізраїльський чиновник, додавши, що Асад, швидше за все, лишиться на посаді.

Це погані новини для опозиційних сил, які базуються в прикордонних регіонах і отримують від Ізраїля час від часу їжу, медикаменти і легке озброєння. Опозиційні командири кажуть, що іранські бійці вже почали відводити свої сили. Але наступ військ Асада продовжиться. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров оголосив, що лише армія Сирії повинна стояти біля кордону Ізраїля. Але Тель-Авіву може не сподобатися навіть це.

Іранські загони продовжують діяти в інших регіонах Сирії. А його безпілотники, вторглися в ізраїльський повітряний простір у лютому. При цьому апарат подолав відстань у 150 миль. Якщо Асад і його російські покровителі не зможуть стримати Іран, тоді варто чекати більше ізраїльських ударів. Росії буде дедалі важче балансувати на Близькому Сході.

"Стратегія в дусі "давайте говорити з усіма" провалиться рано чи пізно. В якийсь момент виникне ситуація, в якій доведеться робити серйозний вибір", - сказав Кожанов.

З початку травня між Тегераном і Єрусалимом загострилося протистояння. Так, іранські сили з території Сирії випустили по позиціях Ізраїлю на Голанських висотах 20 ракет, кілька з яких вдалося перехопити завдяки системі ППО. Відповідь не змусила себе чекати, і ізраїльські військовослужбовці у четвер, 10 травня, знищили склад боєприпасів і радар на території Сирії.

8 травня, Ізраїль випустив кілька ракет по позиціях армії сирійського диктатора Башара Асада поблизу Дамаска. У Міністерстві оборони повідомили про виявлення незвичайної активності іранських сил у Сирії, а влада на Голанських висотах доручила підготувати бомбосховища.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі