Росія, Китай чи США можуть випадково розпочати ядерну війну - National Interest

Поділитися
Росія, Китай чи США можуть випадково розпочати ядерну війну - National Interest Проста плутанина може стати причиною ядерної війни © warfiles.ru
Кібератаки проти США або напади на американські супутники можуть представляти собою стратегічну загрозу, яка заслуговує ядерного відповіді.

Що відбувається, коли країни використовують одні і ті ж супутники для управління ядерними силами і звичайними військами? Ненавмисно може статися ядерна війна, пише The National Interest. З таким попередженням виступив Вашингтонський аналітичний центр, в якому йде суперечка про те, що США можуть бути залучені в ядерну війну за використання тих же командних і комунікаційних систем для спостереження за ядерними, так і звичайними силами. Через такі систем "подвійного використання" існує ризик ненавмисної ядерної війни, оскільки напад на неядерні активи, такі як супутники або радари, може сприйматися як спроба завдати шкоди засобам ядерного стримування США.

У проект ядерної політики адміністрації Трампа вже говориться, що кібератаки проти США або напади на американські супутники можуть представляти собою стратегічну загрозу, яка заслуговує ядерної відповіді. Але це ставить проблему перед так званою "ядерної плутаниною", коли традиційно яскраві лінії між ядерними і неядерними системами стають нечіткими.

У дослідженні, проведеному на початку цього року, Фонд Карнегі зазначив, що Росія і Китай винні в плутанині. Наприклад, Росія утримує атомні підводні човни і бомбардувальники на тих же підставах, що і звичайні кораблі і літаки. Таким чином, удар звичайних американських військ проти звичайних російських військ може бути помилково сприйнятий Росією як удар США по своїх ядерних силах, і викличе ядерну відповідь РФ. Китай планує атакувати американські супутники, щоб відключити командні системи США та інтелектуальну зброю, яка спирається на супутникові рекомендації, оскільки Китай вважає це частиною звичайної війни - незважаючи на те, що адміністрація Трампа заявляє про зворотне.

Нове дослідження Фонада Карнегі каже, що США роблять ту саму помилку. "Починаючи з останнього десятиліття "Холодної війни" Сполучені Штати збільшили залежність від систем подвійного призначення, присвоївши неядерні ролі активів C3I, або, які раніше використовувалися виключно для ядерних операцій", - пише Джеймс Актон, співдиректор Nuclear Carnegie's. "До середини 1980-х років, наприклад, американські супутники раннього попередження використовувалися виключно для виявлення запуску ракет з ядерною зброєю. Сьогодні вони дозволяють здійснювати різні неядерні місії, наприклад, надаючи інформацію про цілі протиракетної оборони, перехоплюючи звичайні балістичні ракети".

США також відмовилися від наземних систем зв'язку часів "Холодної війни" для контролю за ядерними силами. Це означає, що супутники стали практично єдиним засобом ядерного командування і контролю, і ці дорогоцінні супутники також використовуються для неядерних комунікацій.

Навіть коли кібервійна і протисупутникова зброя стали серйозними загрозами, супутникові системи США стали менш надлишковими. У 1980-х і 1990-х роках у США були дві супутникові системи зв'язку для ядерної зброї. "Сьогодні Сполучені Штати перебувають у процесі розгортання тільки чотирьох супутників з надзвичайно високою частотою (AEHF), які стануть єдиною космічної системою країни для передачі заявок ядерним силам після того, як супутники "Милстар" будуть відключені від живлення", - пише Актон. Аналогічним чином була відключена одна з двох радіомереж для зв'язку з ядерними ракетними підводними човнами.

Актон досліджує кілька сценаріїв, в яких США можуть дуже гостро відреагувати. "Росія може напасти на наземні або космічні засоби раннього попередження США, щоб придушити європейські системи ПРО, які виявилися ефективними в перехопленні своїх неядерних ракет", - пише він. "Вашингтон міг би бачити в таких атаках підготовку до того, щоб обмежені ядерні удари з боку Росії могли потрапити до протиракетної оборони Сполучених Штатів".

США побоюються, що Росія може почати обмежувальні ядерні удари, щоб загнати Америку в кут, де вона повинна або відступити, або ризикнути вступити повноцінну ядерну війну. Але Росія могла б атакувати системи зв'язку подвійного призначення з метою зриву операції звичайних сил США, які Сполучені Штати можуть сприймати як спробу нашкодити ядерним комунікаціям країни.

Ці проблеми менш зачіпають Китай, ніж інших. Піднебесна знає (і США знають, що Китай знає), що перший китайський удар не буде досить сильним, щоб запобігти масованій американській відплата. Тим не менш, напад китайців, скажімо, на радарну систему раннього попередження про балістичні ракети може бути сприйнято як прелюдію до китайського ядерного удару.

Актон вказує, що реакція США буде в якійсь мірі залежати від контексту, наприклад, наскільки Росія привела свої ядерні сили в бойову готовність. Але це тонка грань, щоб уникнути ядерного колапсу.

Вирішити проблеми ядерної плутанини буде непросто. Росія, Китай і США, швидше за все, відмовляться від витрат на поділ управління своїми ядерними і неядерними системами і засобами. Вони також не хочуть погоджуватися на обмеження озброєння, яке загрожує командам і системам управління супротивника, навіть якщо у цих систем є ядерна функція.

Актон пропонує кілька помірних заходів для пом'якшення проблеми, таких як більш стійкі системи управління та контролю, або невеликі датчики в космосі, які потрібні для виявлення запусків міжконтинентальних балістичних ракет, але не звичайних бойових дій.

Звіт Фонду Карнегі особливо важливий для протиракетної оборони. Поширення загрози балістичних ракет проти таких цілей, як порти, аеродроми або кораблі у морі, означає, що ракети і протиракетна оборона стали невід'ємною частиною звичайної війни. Це, в свою чергу, означає, що системи протиракетної оборони стали звичайними об'єктами. Але атакувати їх як частину звичайної війни означає налякати супротивника, побоюючись, що це буде сприйнято як перший ядерний удар.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі