Росія буде загрозою, лише якщо Захід їй дозволить – National Interest

Поділитися
Росія буде загрозою, лише якщо Захід їй дозволить – National Interest Кремль не наважиться на вторгнення в Балтію, якщо побачить, що НАТО готовий захистити союзників.
Роздрібненість і нерішучість НАТО може послати Москві хибний сигнал про її безкарність.

Росія – це сила, що стає дедалі меншою, частково реформований, застійний фрагмент зруйнованої і втраченої імперії. Тому Володимир Путін збудував свою закордонну політику на рівних частинах нахабства, трюкацтва і блефу.

Його мета, зрештою, не в тому, щоб збудувати "СРСР 2.0" чи поширити якусь ідеологію закордоном. Вона полягає, швидше, в намірі змусити світ протистояти його волі, щоб він зміг проголосити свою сферу впливу і позбутися міжнародного законодавства, яке він вважає шкідливим.

Про це на сторінках The National Interest пише професор з міжнародних справ Центру вивчення глобальної політики Університету Нью-Йорка Марк Галеотті.

Він додає, що геополітика Путіна, заснована на вимаганні, видається наскільки загрозливою, що Захід навіть почав вважати, що найкраще дозволити російському президенту отримати те, що він хоче. Нещодавно у своїй статті директор Інституту Легсінгтона Лорен Томпсон припускав, що ядерна війна може початися з конфлікту за країни Балтії. Він висловлював переконання, що вторгнення Росії в Литву, Латвію чи Естонію дуже вірогідне. І якщо США почнуть опиратися цій атаці, конфлікт може розростися до обміну ядерними ударами. Іншими словами, спільну оборонну політику НАТО і міжнародні закони потрібно поховати, а країнами Балтії потрібно "пожертвувати в ім'я так званої реальної політики".

Похмура перспектива трьох країн – це саме те, що Путін хоче почути. Однак, на думку Галеотті, існують серйозні причини, щоб сумніватися в цьому сценарії і продовжувати опір агресії Росії. Натомість значно мудрішим рішенням було б забезпечити Балтію усіма можливими гарантіями безпеки, щоб запобігти самого виникнення гарячої війни. Галеотті зазначає, що у Росії немає територіальних інтересів у Балтії.

"Естонія – це не Крим. Росія безумовно чинить політичний і військовий тиск на країни в регіоні. Але так само як і вторгнення в Донбас було потрібне не для захоплення земель, а для того, щоб змусити Київ визнати домінування Москви, тиск на Балтію також не кінцева мета. Він сподівається розділити Захід і змусити нас відступити у важливих питаннях", - йдеться в статті.

Галеотті додає, що Україна важлива для Москви. І попри те, що країни Балтії стали частиною західного світу, вона вважає всі колишні республіки СРСР "своєю сферою впливу". В загальному Путін досі вірить, що його країна – глобальна сила і такою її варто вважати і Заходу. Однак у нього немає бажання почати війну проти Заходу заради анексії маленьких країн, чий головний ресурс – це люди, які демонстративно ворожі до Росії. Навіть російськомовні мешканці регіону не показують жодних ознак того, що вони хочуть проміняти ліберальну, демократичну і успішну Європу на авторитарну, корумповану і бідну Росію.

На думку експерта, РФ становить суб'єктивну, а не об'єктивну загрозу. Можна посперечатися на тему російських військових можливостей. Оскільки світ бачив лише реальні приклади лише в Україні і Сирії. Якщо навіть припустити, що Росія може захопити країни Балтії, це не означає, що литовці, латвійці і естонці в один момент відмовляться від боротьби. Це може бути лише початком війни.

Навіть якщо НАТО і США не захочуть воювати проти Росії відкрито, у них є багато інструментів, як розбити її без цього. Можна знищити російську економіку, вилучити усі активи друзів Путіна, розірвати всі торговельні зв'язки (а 40% продуктів харчування Росія імпортує), знищити комунікаційні системи. Все це продемонструє реальну силу в 21 столітті. Путін знає про всі ці можливості. Захід боїться "гібридної війни" з Росією, однак Кремль переконаний, що саме в США і Європі вигадали спосіб підриву влади через внутрішню дестабілізацію в країні.

"Попри те, що росіяни мають впевнений вигляд, вони бояться нас, поки ми не почнемо здаватися слабкими", - йдеться в статті.

Тому, на думку експерта, США і НАТО варто рішуче посилити оборону своїх союзників на східному кордоні, попри те, що скаже Росія. Оскільки остання не наважиться на вторгнення, якщо буде бачити, що союзники єдині і сильні.

Тим часом, кандидат в президенти США Дональд Трамп допустив, що США не будуть захищати союзників по НАТО від Росії. В одному з останніх інтерв'ю він сказав, що американська армія буде захищати лише тих, хто буде платити Вашингтону.

У свою чергу, на сторінках Newsweek експерт Royal United Services Institute Ігор Сутягін писав, що Росія бреше про те, що вона не загрожує НАТО. Російська війська активність має зовсім не оборонних характер. Цього року дуже символічним стало відновлення Першої гвардійської танкової армії. Танкові війська самі по собі не найкращий інструмент для оборони. Вони краще підходять для наступальних операцій.

Раніше видання Newsweek писало, що Росія намагається покарати Україну за спробу зблизитися з НАТО. І те, що агресивні атаки в Донбасі пожвавилися на тлі саміту у Варшаві, не випадковість. Тим часом, на саміті Генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг допустив надання Україні летального озброєння країнами НАТО. Генсек НАТО також висловив занепокоєння загостренням ситуації в зоні АТО і в черговий раз закликав сторони до виконання Мінських домовленостей.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі