Рівно 10 років тому Росія вторглася на територію Грузії: ретроспектива

Поділитися
Рівно 10 років тому Росія вторглася на територію Грузії: ретроспектива Росія окупувала п'яту частину території Грузії
Через десять років Росія так і не вивела свої війська з території Грузії.

Рівно десять років тому російські війська вторглися на територію Грузії. 8 серпня 2008 року в околицях міста Цхінвалі почалися військові зіткнення між грузинською армією і регулярними військами РФ. Війна тривала п'ять днів і призвела до окупації п'ятої частини грузинської території.

DT.UA зібрав ключові події п'ятиденної війни і сьогоднішню реакцію міжнародного співтовариства на десяту річницю збройного конфлікту.

Тоді була оголошена військова операція урядових військ, а з боку Північної Осетії, Кабардино-Балкарії в Грузію вторглася 58 армія Росії, та з Чорного моря підійшли кілька кораблів Чорноморського флоту РФ.

Кремль виправдовував свої дії "агресією" урядових військ проти маріонеткового уряду "Республіки Південна Осетія". Росія відправила в Грузію танкові бригади, російська авіація бомбила грузинські міста, об'єкти цивільної і військової інфраструктури.

Військові дії вийшли за межі Цхінвальського регіону, охопили Абхазію та інші райони Грузії. Окупація супроводжувалася етнічними чистками грузинського населення в Південній Осетії, яке становило близько третини населення регіону.

На п'ятий день війни, 12 серпня, за посередництва міжнародних організацій, Франції і США, Грузія і Росія підписали угоду про припинення вогню. Росія зобов'язалася вивести війська до 1 жовтня 2008 року, однак військові продовжили просування вглиб грузинської території. 26 серпня Росія офіційно визнала "незалежність" Абхазії і Південної Осетії. Також "незалежність" визнали російські союзники Нікарагуа, Венесуела, Сирія і три держави в Тихому океані: Нару, Тувалу і Вануату, однак після дві останні відкликали визнання "незалежності".

За різними даними, грузини втратили майже 200 військовослужбовців і 228 мирних жителів. За даними грузинських медіа, тоді загинули і кілька сотень російських військових, однак Міноборони РФ заявило лише про 67 загиблих.

Напередодні десятої річниці група друзів Грузі: США, Великої Британії, Канади, України, Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Румунії та Швеції, а також окремо МЗС в Києві, Варшаві, Ризі та Вільнюсі опублікували спільну заяву з засудженням російської агресії проти суверенітету Грузинської держави.

Дипломати зазначили, що всі держави, включаючи Грузію, мають право вільно визначати свою зовнішню політику та вступати в союзи, також закликали Росію відкликати визнання "незалежності" окупованих грузинських регіонів.

"Грузія точно знає, що наміри Росії з самого першого дня незалежності: зупинити наш розвиток, використовуючи будь-який можливий інструмент. Наша відповідь - послідовний прогрес, поглиблення демократії та інтеграція в ЄС і НАТО", - заявив президент Грузії Георгій Маргвелашвілі напередодні річниці початку російсько-грузинської війни.

Посол України в Австрії Олександр Щерба вранці 8 серпня написав: "10 років тому Грузія "напала сама на себе". 4 роки тому Україна "напала сама на себе". Цікаво, який з сусідів Росії нападе на себе наступним".

"Цивілізований світ повинен винести уроки зі своєї ганебної поведінки, що погано реагує на напад Росії на Грузію 10 років тому. Безкарність проклала шлях подальшої атаки на Україну. Міжнародні порушення з боку Кремлівського диктатора повинні бути припинені тими, хто вірить у демократію і правила", - написала віце-прем'єр-міністр України Іванна Климпуш-Цинцадзе в Twitter.

"10 років тому Росія пішла війною проти Грузії. Глобальні й регіональні міжнародні структури виявили свою недієздатність, імпотентність. Захід висловив "глибоку стурбованість" і побоявся навіть назвати війну - війною. Обмежився гігієнічним словосполученням "excessive use of force" - надмірне застосування сили. То дійсно була війна, і велася вона в усіх трьох сферах: з повітря, з моря і на суходолі. Із застосуванням стратегічної, фронтової і тактичної авіації, бойових кораблів, танків, броньованих машин, артилерії і ракет, спецназу і морської піхоти... Українська влада? Вона відпочивала, уся, від найвищого політичного рівня, до силовиків і керівників розвідок", - написав у Facebook Анатолій Гриценко, лідер політичної партії "Громадянська позиція".

Також солідарність з народом Грузії висловив і президент України Петро Порошенко.

Через десять років Росія так і не вивела свої війська з території Грузії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі