Республіка Сербська готує "реконструкцію" обстрілу ринку Маркале в Сараєво

Поділитися
Республіка Сербська готує "реконструкцію" обстрілу ринку Маркале в Сараєво Влада боснійських сербів намагається відбілити військові злочини, зокрема бійню на ринку Маркале в Сараєво. © Flickr/aaomamee
Експерти говорять про спробу влади боснійських сербів виправдати військові злочини.

Міністерство юстиції Республіки Сербської, яка є суб'єктом Боснії і Герцеговини, планує провести те, що воно називає "реконструкцією" двох трагічних епізодів війни 1992-1995 років, які призвели до міжнародної ізоляції боснійських сербів і підштовхнули Захід до військового втручання.

Про це повідомляє Radio Free Europe Radio Liberty. Чиновники в Баня-Луці кажуть, що це буде частиною розслідування, мета якого встановити "правду" про те, хто влаштував два обстріли ринку Маркале в Сараєво у 1994 і 1995 році. Обидва обстріли в сумі відібрали життя у 111 людей і поранили ще 219.

Так звана "реконструкція" відбудеться не в Сараєво, де трагедія сталася насправді, і навіть не в Боснії і Герцеговині. Видання повідомляє, що міністерство оборони в Белграді дозволило боснійській сербській автономії втілити свої плани на території Сербії, а саме у селі у Воєводині Нікінці.

Голова центру дослідження війни і військових злочинів міністерства юстиції Республіки Сербської Мілорад Коїч сказав RFERL, що результати "реконструкції" буде вивчати "міжнародна група експертів", серед яких будуть і представники США. Однак він відмовився назвати будь-які імена.

"Розслідування буде проведене на основі документів, які засвідчують, як все насправді сталося. І таким чином епізод буде відтворений автентичним чином. Снаряди вистрелять, а потім почнеться розслідування", - сказав Коїч.

5 лютого 1994 року по історичному центру Сараєво був випущений один снаряд із 120-міліметрової гармати. Тоді загинули 68 людей, а ще 144 – були поранені. Пізніше, 28 серпня 1995 року, вже п'ять снарядів поцілили в ринок Маркале, вбивши 43 людей і поранивши 75. Знімальні групи телеканалів з усього світу показали кадри обох обстрілів Сараєво. Це привернуло увагу міжнародної спільноти до війни в Боснії і Герцеговині, жертвами якої ставали мирні мешканці.

Більше того, обстріл 28 серпня 1995 року став причиною для НАТО почати бомбардування позицій боснійських сербів. Міжнародне втручання змінило хід війни і наблизило поразку боснійських сербів, змусивши їх підписати Дейтонську мирну угоду.

Опираючись на докази, зібрані спостерігачами ООН, Міжнародний кримінальний суд з питань колишньої Югославії в Гаазі визнав винним колишнього сербського командира Станіслава Галича у організації обох атак на Маркале. Його засудили до довічного ув'язнення за скоєння злочину проти людства через його роль у облозі Сараєво.

Коїч сказав RFERL, що головною метою "реконструкції злочину є показати правду, тому що це події, які стали тягарем для сербського народу і викривляють природу війни". Він також переконаний, що результати можуть бути використані у захисті під час розглядів справ щодо воєнних злочинів, а також використані "в якості нових доказів" для порушення нових розглядів.

У свою чергу, голова Спілки цивільних жертв війни в Сараєво Сеніда Каровіч прокоментувала, що це лише спроба влади у Баня-Луці заперечити і відбілити військові злочини, які були скоєні боснійськими сербами в часи війни.

"Це провокація і розривання старих ран жертв через 20 років після війни. Думаю, що за цими діями стоять погані настрої серед сербських лідерів і заперечення того, що вони зробили", - сказала Каровіч.

Нагадаємо, що нещодавно Республіка Сербська в складі Боснії і Герцеговини провела скандальний референдум про призначення святкування "дня незалежності" 4 грудня, коли почалася боснійська війна. Видання Gazeta Wyborcza писало, що цей референдум підтримала лише Росія. Всі інші країни-спостерігачі за дейтонським миром засудили його. А деякі експерти бояться, що серби можуть відділитися від Боснії і Герцеговини.

Нагадаємо, що нещодавно Євросоюз прийняв заявку на членство від Боснії і Герцеговини. Тепер Єврокомісія визначить, чи відповідає Боснія і Герцеговина критеріям, щоб отримати статус держави-кандидата на членство – цей процес займе близько року, а також встановить, яким критеріям країні треба буде відповідати, щоб добитися повноцінного членства.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі