Референдум в Нідерландах: два із трьох можливих результатів на користь України - Handelsblad

Поділитися
Референдум в Нідерландах: два із трьох можливих результатів на користь України -  Handelsblad Референдум не зупинить угоду про асоціацію України з ЄС
Видання пише, що через консультативний характер дуже складно передбачити, що зроблять голландські політики, коли дізнаються результат.

Всі аргументи проти і на підтримку угоди про асоціацію України ЄС вже озвучені. Тепер час сказати своє слово виборцям на референдумі. Або ж вони можуть не піти і частина мешканців Нідерландів розглядає таку можливість теж як форму висловлення своєї думки.

Про це сьогодні пише голландське видання NRC Handelsblad, нагадуючи, що для того, аби результат голосування вважався дійсним, потрібна явка 30%, тобто щоб на дільниці прийшли щонайменше 3,9 мільйонів людей. Саме тому не піти на референдум – це теж свого роду відповідь, оскільки так виборці можуть зірвати голосування і дозволити вирішувати уряду, ратифікувати угоду України з ЄС чи ні.

Також видання нагадує про досвід проведення референдуму в Нідерландах за 2005 рік, коли на всенародне голосування було поставлене питання про ратифікацію конституції ЄС. Тоді відповідь виборців була дуже очевидною для влади. Однак нині опитування свідчать про те, що в разі, якщо референдум таки відбудеться і явка складе 30%, розрив між "за" і "проти" може виявитися мінімальним. І тому тяжко передбачити, яке рішення ухвалять політики в Амстердамі, зважаючи також, що сьогоднішній референдум має суто консультативний характер і зобов'язує їх в кращому випадку повторно розглянути рішення про ратифікацію українсько-європейської угоди.

Водночас NRC Handelsblad вважає, що навряд чи політики проігнорують результати голосування, оскільки до виборів лишилося менше року. Однак, можливих результатів три і два з них на користь України. Нідерландці можуть підтримати українсько-європейську угоду, і тоді уряд просто ратифікує її, як і всі інші країни ЄС. Вони можуть не прийти на референдум, а це означатиме, що уряд також може сміливо братися за ратифікацію документу. Або ж вони можуть проголосувати проти.

В такому випадку, Амстердам, швидше за все, буде шукати вихід з ситуації через діалог з Брюсселем. Голландські політики можуть спробувати внести в угоду з Україною певні корективи при цьому не впливаючи суттєво на загальну картину. Зокрема, лишити в силі економічну частину угоди про асоціацію, а в політичну внести пункт про те, що угода не означає членство України в ЄС.

В іншій статті NRC Handelsblad нагадує, коли і навіщо в Нідерландах взагалі з'явилися консультативні референдуми. Зокрема, закон про запровадження таких голосувань проштовхнув лідер налаштованої проти ЄС "Партії Свободи" Герт Вілдерс. Він запропонував його в 2013 році, коли прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон пообіцяв британцям референдум щодо членства в Євросоюзі. Аналогічне голосування хотів провести і Вілдерс, щоб підштовхнути свою країну до виходу з об'єднання.

Раніше глава голландської ініціативної групи по проведенню голосування Арьян ван Диксхорн заявив, що референдум у Нідерландах має далекосяжну мету – вихід країни з ЄС. "Звичайно, нас не хвилює Україна. У нас є мета домогтися виходу Нідерландів з ЄС. Але поки що такий референдум неможливий, ми використовуємо будь-яку можливість, щоб ускладнити відносини Амстердама з Брюсселем", – зазначив ван Диксхорн.

Як повідомлялося раніше, чиновники Нідерландів відреагували на 420 тисяч підписів за його проведення. Зібрати голоси вдалося завдяки онлайн-кампанії сатиричного блогу GeenStijl, "Комітету громадян ЄС" євроскептиків "Форуму для демократії".

Детальніше про політичних відносинах Нідерландів та України, а також позицію Амстердама з антиросійським санкцій читайте у спецпроекті "Викрадення Європи. Нідерланди".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі