Путіна і Асада все ж можна покарати за військові злочини – WP

Поділитися
Путіна і Асада все ж можна покарати за військові злочини – WP Путіна і Асада можна покарати в обхід російського вето в Радбезі ООН.
Оглядач перелічує варіанти, як сирійського і російського президентів можна притягнути до відповідальності за скоєні військові злочини у Сирії.

Здавалося б світова спільнота не має жодних варіантів, як зупинити військові злочини, які просто зараз скоюють режим Башара Асада і його російський союзник в Алеппо. Але зухвало порушуючи міжнародні закони, лідери і високопоставлені чиновники Сирії і Росії відкривають кілька шляхів для того, щоб їх притягнули до суду в майбутньому.

Про це на сторінках Washington Post оглядач Джош Рогін, нагадуючи, як Держсекретар США Джон Керрі в п'ятницю всіх здивував, закликавши розслідувати звірства в Алеппо.

"Росія і режим Асада заборгували світу більше ніж просто пояснення, чому вони продовжують бити по лікарнях, медичних закладах, дітях і жінках. Це вчинки, які вимагають належного розслідування військових злочинів", - сказав Керрі.

Оглядач додає, що існують чіткі численні докази того, що режим Асада і російський уряд скоюють військові злочини, такі як навмисні атаки проти мирного населення, колективне покарання, моріння голодом, катування, вбивства, нелюдське ставлення до ув'язнених і застосування хімічної зброї на полі бою. Але цим списком вони не обмежуються.

Однак, не схоже, що Путіну і Асаду доведеться відповісти за скоєне найближчим часом. Минулого місяця Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав Раду безпеки передати на розгляд ситуацію в Сирії до Міжнародного кримінального суду. Десятки країн підтримали цю пропозицію. Але можна напевне сказати, що Росія накладе вето на такі кроки. А оскільки ні Сирія, ні Росія не ратифікували "Римський статут", на який опирається Міжнародний кримінальний суд, то його повноваження у даному випадку обмежені без підтримки Ради безпеки ООН, в якій Росія має право вето.

Комісія ООН з розслідувань щодо Сирії бездумно відмовилася називати когось винним за злочини, такі як знищення гуманітарного конвою ООН, який прямував у Алеппо. США звинувачують у цьому Росію і у всякому разі це ще одне порушення міжнародних гуманітарних законів. Конгрес США ухвалив законопроект, який дозволяє покарати уряди Сирії, Росії і Ірану за військові злочини і злочини проти людства. Але Білий дім виступив проти цього документу. Встановлення справедливості і притягнення до відповідальності вбивць всіх невинних сирійців, схоже, займе роки, якщо не десятиліття. Але існують як прецеденти, так і юридичні шляхи для цього.

Читайте також: МЗС РФ назвав "пропагандою" заяву Керрі про військові злочини Москви у Сирії

Російські солдати несуть кримінальну відповідальність не лише за участь у скоєнні військових злочинів, але й за підтримку сирійського режиму. Так вважає Шеріф Бассіуні, який розслідував військові злочини в Югославії, Бахрейні і Лівії і допомагав створити Міжнародний кримінальний суд. Він переконаний, що у відповідності до того, що в світовому законодавстві називають "загальною відповідальністю", російські військові і політичні діячі можуть бути переслідувані за дії їхніх підлеглих.

"Кримінальна відповідальність застосовується до всіх у ланцюгу командування, хто знає про скоєння цих злочинів. Цей шлях може привести аж до Путіна. Закон застосовується не лише до дій тих, хто віддавав накази, але також і до тих, хто знав про військові злочини, але нічого не зробив, щоб завадити", - сказав Бассіуні.

За Женевською конвенцією, будь-яка країна може встановити те, що називається універсальною юрисдикцією, і притягнути до відповідальності Асада і Путіна за скоєння воєнних злочинів.

"Будь-яка країна, якщо захоче і може схопити підозрюваного, може звернутися до своєї юрисдикції. Кожен російський офіцер повинен знати, що йому це загрожує", - сказав Бассіуні.

Інший спосіб – це організувати розслідування і суд в третіх країнах, громадяни яких стали жертвами сирійських і російських звірств. На це вказав Стівен Рапп, який донедавна був повноважним представником Держдепартаменту США з питань військових злочинів.

"Є люди, яких можна переслідувати за ці злочини, опираючись на громадянство жертв. Тож можна порушити справи у кожній країні, чиї громадяни були вбиті у гуманітарному конвої", - сказав Рапп.

Крім того, громадяни усіх країн можуть подавати позови проти іноземних лідерів, згідно з федеральним актом США про правопорушення іноземних громадян, який був ухвалений ще у 18-му столітті, яке активно використовувався з 1980-х років уцілілими постраждалими від Голокосту, геноциду в Південному Судані, а також для переслідування винних у порушеннях прав людини, скоєних за кордоном.

Коли громадянська війна в Сирії закінчиться і якщо новий уряд прийде до влади, він може ініціювати власні розслідування і судові процеси, добиватися арешту і суду над злочинцями з усіх сторін і навіть надати Міжнародному кримінальному суду дозвіл зіграти ключову роль.

Не існує жодних обмежень щодо воєнних злочинів чи злочинів проти людства. Сирійська громадянська війна все одно рано чи пізно закінчиться так, чи інакше.

"Ті, хто ведуть переговори про її завершення, не повинні забувати про права жертв. Володимир Путін і Башар Асад повинні відповісти", - йдеться в статті.

Сьогодні міністр закордонних справ Франції Жан-Марк Еро заявив, що Франція хоче попросити суд в Гаазі розслідувати військові злочини Росії в Сирії.

Нагадаємо, що нещодавно Росію звинуватили у військових злочинах у Сирії на засіданні Радбезу ООН. Посол Великобританії в ООН Метью Рікрофт звинуватив Росію у використанні бомб, які зазвичай використовують для знищення військових бункерів, проти мирного населення Алеппо.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі