Путін звужує коло своїх друзів через розбіжності в поглядах відносно України - Bloomberg

Поділитися
Путін звужує коло своїх друзів через розбіжності в поглядах відносно України - Bloomberg Підтримку друзів Путіну замінила народна підтримка © putin.kremlin.ru/
Російський президент жене від себе незгодних з ним, залишаючи поруч лише невелику частину прихильників жорсткої лінії.

Криза економіки Росії посилила розбіжності в оточенні російського президента Володимира Путіна, що змушує його звужувати своє коло друзів, пише агентство Bloomberg.

Володимир Путін не тільки злить лідерів від Берліна до Вашингтон. Він дратує деяких з його багатих друзів, теж, чинячи тиск на них через їх заклики покінчити з конфліктом в Україні. Путін жене від себе незгодних з ним, залишаючи поруч лише невелику частину прихильників жорсткої лінії.

Падіння рубля посилило протистояння серед його багатих союзників, спонукаючи президента звузити коло з десятків наближених.

Путін стає все більш підозрілою людиною, яка зобов'язана своїм багатством зв'язкам з людьми, які постраждали від західних санкцій. У 2014 році 21 російський олігарх втратив в загальній складності $ 61 млрд, що становить чверть сукупних статків цих мільярдерів.

Бізнесмени, які вже давно поруч з Путіним зараз "на периферії ", сказав політичний консультант РФ Сергій Марков. За його словами, основна група наближених зараз - секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев, керівник Федеральної служби безпеки Олександр Бортніков, керівник Служба зовнішньої розвідки Михайло Фрадков і міністр оборони РФ Сергій Шойгу.

Міністри та інші чиновники, яким доручено протидіяти економічного спаду в Росії, в листопаді скаржилися на те, що вони чекають місяцями, щоб представити свої рекомендації президенту, який має останнє слово за всіма основними ініціатив.

"Це дуже важкий час для Путіна", - каже соціолог і колишній член правлячої партії Єдина Росія Ольга Криштановська. "Він піддається критиці з обох сторін, лібералів і яструбів. Багато людей у Кремлі вважають, що Росія повинна прийняти ще більш жорстку позицію", - говорить вона.

На думку видання, можливо, цей час уже настав. Оскільки ситуація в Донбасі загострилася. В той час, як український президент Петро Порошенко говорить про перетин кордону російськими солдатами, Міноборони Росії заперечує наявність збройних сил РФ в Україні.

У той час як рейтинг Путіна рекордно високий і більшість росіян підтримують надання допомоги бойовикам, падіння цін на нафту і рецесія, що наблиєжаться, змусила двох видних колишніх чиновників закликати російського лідера до пошуку шляху з припинення бойових дій.

Так, колишній прем'єр-міністр Євген Примаков заявив, що Росія повинна уникнути "самоізоляції" через Україну і тримати двері відкритими для співпраці з США та їх союзниками в організації Північноатлантичного договору. "Ми втрачаємо нашу країну як "велику державу" без такої співпраці, - заявив Примаков у статті, опублікованій минулого тижня в "Російській газеті". Примаков сказав, що Путін повинен поважати територіальну цілісність України і не відправляти війська для підтримки бойовиків.

Інший давній союзник російського лідера - колишній міністр фінансів Олексій Кудрін заявив минулого місяця, що Росія зіткнеться з "повноцінною" економічною кризою, якщо Путін не відновить відносини з США і Європою.

Такі коментарі демонструють "дуже високий рівень стурбованості серед досить широкого кола людей", сказав московський політолог Гліб Павловський.

"Існує група людей у вищих ешелонах, вони намагаються захистити себе від втрат," - каже політолог. "Вони критично ставляться до Путіна, але не можуть кинути йому виклик, тому що він може легко розчавити їх", - сказав він.

Арешт мільярдера Володимира Євтушенкова у вересні минулого року і ренаціоналізація його нафтової компанії ВАТ "Башнефть", яка коштує більше $ 7 млрд, показує, як легко владі вдається відстоювати себе, пише автор статті. Звинувачення у відмиванні грошей були зняті, коли Євтушенков погодився віддати "Башнефть".

Наближені до Путіна бізнесмени виконують свій обов'язок перед президентом і допомагають йому уникнути публічної критики, але вони не хочуть, щоб особисті амбіції російського президента знищили їх долі, повідомило джерело агентства.

Колишній мільярдер і сенатор близький до Путіна Сергій Пугачов сказав, що президент посилив свою владу (по відношенню до чиновників - ред.) незабаром після початку конфлікту в Україні. За його словами, метою є "очищення еліти", щоб послабити коло бізнесменів і чиновників, які вже були в союзі з Путіним, коли він був заступником мера Санкт-Петербурга в 1990 році.

Пугачов зазначає, що президент Росії почав "видаляти частини шахової дошки" ще в травні 2014 року. Так, близька Путіну довірена особа Володимир Кожин був звільнений, його змінив на посаді завідувача відділу російської версії Секретної служби Олександр Колпаков. Кожина було понижено до помічника президента з військового співробітництва, що зробило його "ніким".

"Сьогодні особиста дружба і вірність (Путіну - ред.) нічого не значить", - сказав Пугачов. "Навіщо Путіну друзі, коли 85 % росіян підтримують його?", - говорить він.

Як писало видання The Economist, Росія сподівається пережити кризу, але навряд чи вийде. РФ для відновлення її економіки гостро потребує структурних реформ, але їх проведення навряд чи відбудеться.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі