Путін затіяв перестановки у Кремлі у пошуках свого наступника – The Economist

Поділитися
Путін затіяв перестановки у Кремлі у пошуках свого наступника – The Economist Путін як і раніше бере на службу людей, яких він особисто знає © kremlin.ru
Перестановки в Кремлі щось сигналізують, але ніхто не знає точно, що саме.

Політичний характер Кремля нагадує зовнішній вигляд самого його будівлі: фортеця за стіною, інтер'єр якого невидимий для тих, хто зовні. 12 серпня, коли президент РФ Володимир Путін звільнив главу своєї адміністрації Сергія Іванова, Кремль випустив дуже просте відео, на якому Путін подякував Іванову за 17 років його служби. Відео, яке не давало приводу для породження будь-яких спекуляцій. Ця аура таємничості не випадкова, це певна манера поведінки, пише видання The Economist у статті під назвою "Танцюючи в темряві".

"Склалася певна система, її суть в тому, що він (Путін – ред.) може зробити що-небудь без будь-яких пояснень", - каже колишній радник Кремля Глєб Павловський. "У нас є тільки чорний ящик", - додав він.

Видання зазначає, що Іванов, як і Путін, колишня людина КДБ із Санкт-Петербурга, був одним із найвпливовіших фігур у Росії, ніж, можливо, поступався тільки самому президенту. Рішення замінити його на 44-річного Антона Вайно виглядає так, ніби старі товариша Путіна витісняються на користь більш молодих лояльних до нього людей. "Ті, хто не вписується у бачення ситуації Путіним, його нових цілей", - говорить колишній чиновник адміністрації російського президента говорить Олексій Чеснаков. Тим не менш, додає він, "ніхто, крім президента не знає, які ці нові цілі".

Такі зміни проходять в непростий час. Парламентські вибори в Росії пройдуть в середині вересня, економіка Росії все ще слабка. Напруженість із Україною загострилася через російські заяви про нібито спробу "теракту" в Криму. Росія також розширює свою присутність на Близькому Сході, бомбить Сирію з Ірану.

Усі ці питання породжують у дослідників "кремленологів" нові: хоче Путін дострокових президентських виборів у наступному році або він планує піти з поста президента в 2018 році; стане Дмитро Медведєв знову його наступником або російський лідер шукає нового "спадкоємця"?. "Суть в тому, що ми не знаємо багато чого", - говорить експерт Марк Галеотті, ветеран Росії.

Все ж деякі тенденції, зазначає автор статті, можна передбачити. У минулому році був звільнений бос РЗД Володимир Якунін (близький друг Путіна), відомий за його марнотратним способом життя. Раніше цього року президент РФ створив національну гвардію, підзвітний йому орган. А в липні Андрій Бельянінов, начальник прибуткової митної служби РФ, пішов у відставку після того, як співробітники ФСБ провели обшук в його будинку і знайшли велику суму готівки. "Коли з бюджетом країни важко, така кричуща корупція - це занадто дорого, її не можна терпіти", - вважають деякі аналітики.

Видання підкреслює, що сварка з Путіним – це може бути перебільшена причина для звільнення Іванова, у якого в 2014 році трагічно загинув син, тому моральні сили чиновника могли бути вичерпані. Тим не менше, він, як повідомляється, був виключений з "внутрішнього кола" на деякий час. Деякі аналітики вважають, що Путін міг втратити інтерес до людини, яка говорила з ним на рівних.

"У будь-якому випадку, звільнення старих товаришів допомагає освіжити (і залякати) еліту країни. Без публічної політики системі Путіна не вистачає ефективних засобів для створення нових кадрів. У Радянського Союзу була компартія, готувала і висувала нових лідерів, а сучасна Росія може спиратися на неформальні сімейні зв'язки", - йдеться в статті.

Чим довше триває правління Путіна, тим більше він стає обтяженим проблемою кадрів. Коли він повернувся в президентське крісло в 2012 році, він створив нові канали вербування, каже політичний аналітик Микола Петров. Вибори на початку цього року правлячої партії "Єдина Росія" послужили "інкубатором нових осіб", говорить Андрій Колесников з Московського центру Карнегі.

Тим не менше, коли мова йде про нові призначення, Путін як і раніше бере на службу людей, яких він особисто знає. У цьому році він призначив колишнього охоронця Олексія Дюміна губернатором Тульської області. Інший колишній охоронець, Віктор Золотов, очолив національну гвардію РФ. Нове покоління "людей Путіна", як правило, зобов'язані своєю кар'єрою виключно своєму президенту. "Вони повинні бути лояльними, ефективними і неіделогічними", - каже політичний консультант Євген Мінченко.

"Нова "права рука" президента, хоча і не охоронець, але також провів свою кар'єру пліч-о-пліч з Путіним. Працюючи у відділі протоколу адміністрації, Вайно створювал графік Путіна, супроводжував його в поїздках і носив парасольку. Колишній чиновник адміністрації президента РФ Олег Матвейчев каже, що Вайно створив собі репутацію "строгий, у вертикальному положенні, і добре одягнений".

Онук лідера Комуністичної партії Естонії Антон Вайно почав як дипломат в Токіо. (Японським спостерігачам цікаво, чи є просування Вайно передвісником угоди зі спірних Курил, йдеться в статті) Як бюрократ, він навряд чи б кинув виклик Путіну, він може перетворити адміністрацію на менш впливову, та надати їй більш технократичний характер. "Але Вайно можуть розглядати і для майбутніх ролей. Так, колишніми начальниками адміністрації Путіна - Сергій Наришкін (нині спікер Держдуми), Сергій Собянін (мер Москви), і Медведєв (прем'єр-міністр), - підкреслює автор статті.

Призначення Вайно може передвіщати більш масштабні зміни. Після парламентських виборів можуть змінитися російські міністри. "Більш старі приятелі, наприклад, глава "Роснефт" і Ігор Сечин, можуть опинитися під ударом. Тим не менше, коли ці зрушення відбудуться в країні, залишається загадкою", - йдеться в статті.

Як пояснює політичний аналітик Кирило Рогов: "Вони вважають, що секретність - це сила".

Читайте також: Поки Путін нагнітає кризу навколо Криму, в Кремлі йде боротьба за владу – The Times

Як раніше писало британське видання The Financial Times, Путін перекроює своє близьке оточення. Російські політичні оглядачі кажуть, що Путін оточує себе людьми, яким довіряє, яких може контролювати і які не будуть підривати легітимність його адміністрації. Інший неназваний політичний експерт, який раніше працював в адміністрації президента, сказав Financial Times, що змінилися пріоритети Путіна, йдеться в статті.

Раніше видання The Times писало, що поки Путін нагнітає кризу навколо Криму, в Кремлі йде боротьба за владу. Звільнення Путіним Сергія Іванова може бути одним з наступних звільнень. Так, видання не виключає, що скоро може настати звільнення "дискредитованого" прем'єр-міністра Дмитра Медведєва, якого замінить Олексій Кудрін. Тим часом, соцопитування виявило зниження рівня симпатій росіян до Путіна. Самими популярними відповідями "Симпатія" (29%), "Не можу сказати про нього нічого поганого" (31%) і "Нейтральне, байдуже ставлення" (17%), повідомляє РБК.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі