Путін перекроює своє близьке оточення – FT

Поділитися
Путін перекроює своє близьке оточення – FT Після звільнення Іванова у близькому колі Путіна лишилося ще кілька "важковаговиків", до яких буде прикута вся увага. © kremlin.ru
Однак хвиля призначень молодих і більш лояльних до президента чиновників не обов'язково віщує серйозні зміни.

Поки "кремленологи" чухають потилиці, розмірковуючи над тим, чому Володимир Путін злий на Україну, російський президент поставив їх у ще більший ступор у п'ятницю, коли звільнив Сергія Іванова.

Чиновник впродовж п'яти років був правою рукою Путіна в Кремлі. Їхня дружба бере початок з кінця 70-х років, коли вони були агентами КДБ. Звільнення Іванова і призначення на його місце колишнього дипломата Антона Вайно, який на 20 років молодший президента, дає більше питань ніж відповідей.

Але одне можна сказати точно: кадрові зміни на найвищому рівні кидають світло на значно серйозніші зміни в колі непрозорої правлячої еліти в Росії. Про це на сторінках Financial Times пише Кетрін Хілл.

"Сьогодні система більше не стабільна, вона вичерпала свої межі. І тому ми все частіше спостерігаємо деякі неочікувані феномени в поведінці конкретних політиків і в кадрових рішеннях", - пояснив колишній політтехнолог Кремля і критик режиму Путіна Гліб Павловський.

Замінивши Бориса Єльцина на посаді президента Росії в новорічну ніч 1999 року, Путін керував країною з допомогою внутрішнього кола людей, яких він знав і яким давно довіряв. Серед них були колишні колеги з КДБ, такі як Іванов, чиновники і академіки, як колишній міністр фінансів Олексій Кудрін, а також друзі дитинства, такі як олігарх Аркадій Ротенберг. Впродовж багатьох років динаміка цього внутрішнього кола була цілком передбачуваною. Економічні експерти просували ринкові економічні реформи в той час, як радники із спецслужб, попри випадкові конфлікти між різними відомствами, ставили пріоритетом інтереси в області безпеки. Путін зважав на їхні експертні оцінки і діяв як верховний арбітр.

Але ситуація змінилася. Першим сигналом була відставка Володимира Якуніна – колишнього шпигуна і президента "РЖД", який покинув свою посаду рік тому. В квітні Путін створив нову Національну гвардію, поставивши на чолі дуже лояльного колишнього охоронця Віктора Золотова. Путін вирішив включити кілька інших служб безпеки в нову Нацгвардію, закінчивши тим самим кар'єру деяких інших давніх союзників, таких як Віктор Іванов, який очолював державну службу з контролю за наркотиками.

В травні 70-річний голова Федеральної служби охорони Євгеній Муров був замінений маловідомим Дмитром Кочєвим. В липні колишній офіцер КДБ і давній друг Путіна Андрій Белянінов пішов у відставку з Федеральної митної служби після того, як його звинуватили в корупції. Також минулого місяця Кремль змінив деяких голів регіонів. Найбільшою загадкою було призначення колишнього охоронця президента Євгенія Зінчева на посаду губернатора Калінінградської області.

Читайте також: Росія на Україні тренується воювати проти Заходу – The Times

Російські політичні оглядачі кажуть, що Путін оточує себе людьми, яким довіряє, яких може контролювати і які не будуть підривати легітимність його адміністрації.

Інший неназваний політичний експерт, який раніше працював у адміністрації президента, сказав Financial Times, що пріоритети Путіна змінилися.

"Він менше цікавиться внутрішньою політикою, ніж раніше. Він розглядає її як адміністративну роботу, звертає на неї увагу лише в ключі стабільності і безпеки, а не як щось якийсь громадський предмет для дискусії", - сказав співрозмовник видання.

Політичні аналітики вважають, що вуличні протести в Москві у 2011-2012 роках змусити Путіна засумніватися в тому, що його добре інформують. Відтоді помічники президента змінили спосіб звітування перед Москвою для регіональних влад. Але це все одно не допомогло верхівці зрозуміти, що відбувається.

"Велика кількість інформації нагромаджувалася в Москві", - пояснив політичний і економічний аналітик Євгеній Гонтмахер, який наближений до Кудріна. Він пояснив, що саме Іванов і Володін фільтрували дані, які надходили в Кремль, тож вони відповідальні за погану поінформованість Путіна.

Водночас, заміна політичних еліт на молодих гравців не значить, що на фронтах щось зміниться.

"Вони винні Путіну так багато, що ніколи не будуть звертатися до нього без пошани", - сказав Гонтмахер.

Тому наслідки кадрових змін у Москві лишаються загадкою. Після звільнення Іванова у близькому колі Путіна все ж лишилося ще кілька "важковаговиків", таких як голова Ради безпеки РФ Микола Патрушев, начальник ФСБ Олександр Бортніков, а також виконавчий директор державної нафтової компанії "Роснефть" Ігор Сєчін. Відтепер вся увага буде прикута до них.

Раніше видання The Times писало, що поки Путін нагнітає кризу навколо Криму, в Кремлі йде боротьба за владу. Звільнення Путіним Сергія Іванова може бути одним з наступних звільнень. Так, видання не виключає, що скоро може настати звільнення "дискредитованого" прем'єр-міністра Дмитра Медведєва, якого замінить Олексій Кудрін. Тим часом, соцопитування виявило зниження рівня симпатій росіян до Путіна. Самими популярними відповідями "Симпатія" (29%), "Не можу сказати про нього нічого поганого" (31%) і "Нейтральне, байдуже ставлення" (17%), повідомляє РБК.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі