Путін боїться початку третьої війни в Чечні – Newsweek

Поділитися
Путін боїться початку третьої війни в Чечні – Newsweek Путін мовчки спостерігає за агресивною поведінкою Кадирова. Ілюстрація
Кадиров дозволяє собі погрожувати опозиції і вбивати своїх критиків, а Кремль продовжує мовчати.

Президент Володимир Путін з невідомих причин дозволяє чеченському лідеру Рамзану Кадирову поводитися дуже агресивно і провокативно. Однак експерти висловлюють припущення, що покарання зухвалого голови чеченської автономії може призвести до спалаху нової війни в неспокійній республіці.

Про це на сторінках Newsweek пише журналіст "Новой газеты" Олександра Гармажапова. Вона нагадує про те, як нещодавно Кадиров назвав опозиційних політиків у Росії "ворогами народу". У відповідь на це опозиційний депутат Костянтин Сенченко написав на своїй сторінці в Facebook, що сам Кадиров "ганьба Росії", яка дискредитувала все, що було величним у країні. Голова чеченської автономії почав вимагати вибачень. Сенченко відмовлявся, але 15 січня, після того, як поговорив з "серйозними людьми" з Чечні, він негайно перепросив у Кадирова перед камерами. Його руки і голос тремтіли.

Опозиціонери були розчаровані вчинком колеги, але продовжили почату ним війну слів. Автор нагадує, що усі, хто виступав проти Кадирова, дорого поплатилися. Колишній охоронець голови чеченської автономії Умар Ісрайлов втік в ЄС і публічно розповів про криваві злочини свого колишнього боса, зокрема про те, як з його наказу були скоєні численні вбивства, викрадення і тортури в 2003-2005 роках. Австрія надала політичний притулок Ісрайлову. Однак в 2006 році його застрелили біля супермаркету у Відні. Вбивцю так і не знайшли, тому що Росія відмовилася співпрацювати з австрійськими слідчими у цій справі.

У вересні 2008 року в Москві застрелили Руслана Ямадаєва, якого вважали можливою заміною Кадирова. Його брат, Сулім Ямадаєв, у березні 2009 року втік в ОАЕ, але його вбили через два дні після того. Третій брат на ім'я Іса звинуватив Кадирова в організації вбивств і скоро сам став жертвою нападу, щоправда йому вдалося вижити.

Минулого року був вбитий найбільш помітний російський опозиціонер Борис Нємцов. Його соратники між собою говорять про причетність голови чеченської автономії до цього злочину, але відкрито заявляти про це вони бояться. Вони наважуються лише обмінюватися з Кадировим словесними погрозами в інтернеті. І все це відбувається під носом у Кремля. Однак ніхто в Москві: ні Путін, ні прем'єр-міністр Дмитро Медведєв, ні голова Держдуми Сергій Наришкін, - не коментують публічно поведінку Кадирова. Чеченський лідер фактично лишається недоторканним з невідомих причин.

Експерти пропонують кілька пояснень цьому. Одна з гіпотез говорить про те, що економічно Чечня залежить від грошей Кремля. Тому її лідер змушений бути лояльним до Росії. Однак цю карту "б'є" небезпечний козир Кадирова: у нього е персональна армія, вірна лише йому. Через це вплив Кремля в Чечні дуже обмежений. Якщо федеральна влада арештує Кадирова, може спалахнути третя Чеченська війна – конфлікт, який Кремль не може собі дозволити. Тож Путін став заручником власного творіння.

Інша версія пояснення мовчання Москви звучить більш правдоподібно. Згідно з нею, Кадиров намагається зрозуміти, як далеко він може зайти. Він хоче побачити, як відреагує Кремль і чи відреагує взагалі. Кадиров випробовує Путіна, даючи зрозуміти, що його власна влада дійсно непохитна.

Нещодавно Путін назвав Кадирова ефективним керівником. Так президент РФ відреагував на слова учасниці форуму з Чечні, яка подякувала Путіну за його рішучі дії в боротьбі з тероризмом в Сирії, так як ця проблема надто хвилює населення Чечні.

Однак у червні 2015 року міжнародна кризова група ICG опублікувала доповідь "Чечня: внутрішнє зарубіжжя", яка є першою з 2006 року комплексною доповіддю цієї організації про політичну ситуацію в республіці, засновану на польових дослідженнях і багаторічній роботі в регіоні.

У доповіді повідомляється, що в Чечні зростає конфліктний потенціал за всіма напрямами: політика, економіка, релігія і т. д. Експерти вважають, що крихка стабільність у цієї кавказької республіки існує лише завдяки особистим стосункам президента РФ Володимира Путіна і глави Чечні Рамзана Кадирова.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі