Потуги Путіна покарати Туреччину незграбні і безрезультатні – Bloomberg View

Поділитися
Потуги Путіна покарати Туреччину незграбні і безрезультатні – Bloomberg View Путін, караючи Туреччину, карає росіян. Ілюстрація © Сайт президента России
Російські санкції неефективні і більше карають простих росіян, ніж турків.

Президент Росії Володимир Путін настільки злий на турецького лідера Раджепа Таїпа Ердогана через збитий Су-24, що він не хоче говорити з ним по телефону чи зустрічатися в Парижі на кліматичному саміті.

Але у російського президента дуже мало можливостей зробити Ердогану і його країні боляче. І всі його потуги покарати Туреччину лише ускладнюють життя росіянам. Про це на сторінках Bloomberg View пише оглядач Леонід Бершидський, нагадуючи, що Путін вимагає від турецького президента компенсацію за знищений бомбардувальник і вибачення, на що той не погоджується. Кремлівська пропаганда миттю почала антитурецьку риторику. Але досі Москва майже нічого не зробила, щоб завдати болючого економічного чи військового удару по Туреччині. І через це емоційність Путіна має дуже несерйозний і легковажний вигляд.

Оглядач нагадує, що Росія після збиття Су-24 в турецькому небі миттю відправила С-400 в Сирію. Пропаганда оголосила, що ці ракети не дозволяють коаліції на чолі з США проводити бомбардування на сирійській території. У свою чергу, союзники спростовують цю інформацію. Але навіть якби вплив С-400 на ситуацію був правдивим, тоді від цього виграє лише "Ісламська держава". Безглуздість відправки ракет також підкреслює той факт, що Туреччина не бере участь у повітряній кампанії в Сирії. Тому її вони не страшать.

Бершидський нагадує про атмосферу ненависті, яку створили російські державні ЗМІ. Головний пропагандист Росії Дмитро Кисельов звинуватив Туреччину в купівлі нафти у "Ісламської держави" і спробах "відновити Османську імперію". Російський депутат Володимир Жириновський закликав вбити 100 турецьких пілотів на знак помсти, а натовп закидав посольство Туреччини камінням і яйцями.

Читайте також: Конфлікт з Туреччиною ставить хрест на мрії Путіна про блок проти Заходу – RFERL

На додачу, в Москві вирішили покарати Туреччину і заборонили росіянам купувати путівки на турецькі курорти, а також заборонили турецьким вантажівкам з овочами і фруктами перетинати російський кордон. При цьому віце-прем'єр-міністр Аркадій Дворкович заявив, що ціни на продукти зростати не будуть. Але досвід каже, що це не так. Коли Кремль увів ембарго на товари з ЄС, ціни в Росії на продукти харчування зросли на 20-30%.

Заборона імпорту в Росію фруктів і овочів болюча для обох країн, але для Росії більше. Турецький сільськогосподарський експорт в РФ склав 1,2 мільярди доларів минулого року, що становить 7% від загального обсягу експорту продуктів. Таким чином, турецькі фермери легко переживуть конфлікт з Росією. А їхні колеги у Європі, попри російське ембарго, навіть продемонстрували зростання експорту.

Для Росії ситуація значно гірша. Вона імпортує з Туреччини 20% овочів, а також 90% фруктів. Також турецькі курорти були одним із найпопулярніших туристичних напрямків для росіян. Звісно, турецькі готелі втратять мільйони, але навряд чи це буде критично для туристичного бізнесу в цілому.

Бершидський звертає увагу на те, що Путін міг би дійсно завдати болю Ердогану, якби перекрив поставки газу, від яких Туреччина залежить на 60%. Також він міг би заморозити будівництво АЕС, яке проводить "Росатом". Але тоді б російські компанії теж втратили привабливий ринок, а "Газпром" втратив би вихід в Південну Європу, поступившись своєю часткою на ринку Азербайджану і Ірану. Баку вже провів газопровід в Туреччину і був би тільки радий продавати більше енергоносіїв, ніж продає зараз. Російський уряд перекладає фінансові труднощі на кишені громадян, замилюючи їх пропагандою.

Попри те, що в минулому ця тактика продемонструвала ефективність, тяжко не помітити, як багато ворогів Путін нажив впродовж третього президентського терміну. І оскільки тепер Росія вступає в сутички з більшістю своїх сусідів, а світ відгороджується від неї, можливо росіяни почнуть розуміти, що Путін – це проблема, а не рішення.

Відносини між Москвою та Анкарою почали погіршуватися після вступу Росії у війну в Сирії для підтримки режиму президента Башара аль-Асада, проти якого виступає Туреччина, і ударів російської авіації по територіях, де живуть сирійські туркмени. Хоча Росія заявила, що має на меті об'єкти "Ісламської держави" в Сирії, насправді більшість цих ударів спрямована проти інших супротивників Асада, зокрема, і проти помірної опозиції, що має підтримку Заходу і арабського світу.

Крім того, 24 листопада на турецько-сирійському кордоні був збитий російський Су-24. За даними Анкари, винищувач F-16 збив Су-24 після того, як він нібито порушив повітряний простір країни в районі кордону з Сирією і не відгукнувся на попередження. У Міноборони РФ стверджують, що літак летів суворо в повітряному просторі Сирії. З російської сторони після інциденту були заборонені туристичні поїздки в Туреччину, МЗС повідомив про найближче скасування безвізового режиму, а військові припинили всі контакти.

Незважаючи на вимоги з російської сторони Туреччина відмовилася вибачатися за збитий російський бомбардувальник Су-24.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі