Екс-президент Зімбабве Мугабе помер у віці 95 років - Світ - dt.ua

Помер ексдиктатор Зімбабве: ким був старий Мугабе і чому військові влаштували переворот

6 вересня, 2019, 10:47 Роздрукувати

Роберт Мугабе подав у відставку майже два роки тому.

Мугабе керував Зімбабве майже 40 років, але так і не спромігся побудувати в країні клініку з якісним медобслуговуванням. Він помер у сінгапурській лікарні © Twitter/Zim Media Review

Колишній зімбабвійський диктатор Роберт Мугабе помер у клініці в Сінгапурі у віці 95 років. В п'ятницю британська телерадіокорпорація BBC пише, що Мугабе помер після тривалої хвороби в оточенні родини. У лікарні він перебував останні 5 місяців.

Мугабе був президентом Зімбабве протягом 30 років. Перед цим він сім років був прем'єром африканської країни. 21 листопада 2017 року він покинув свій пост в результаті військового перевороту.

"Я, Роберт Габріель Мугабе, офіційно заявляю про свою відставку з поста президента Зімбабве; рішення набирає чинності негайно", – сказано в листі найстарішого глави держави у світі, 93-річного Мугабе, який пішов у відставку, незадовго дотого, як парламент країни почав процедуру імпічменту. Так закінчилася ера старого диктатора, який правив країною фактично 40 років. Його обирали на президентський пост аж чотири рази.

З 15 листопада події в такій далекій від України країні на африканському континенті привернули увагу світових ЗМІ не так самим фактом військового перевороту, а тим, що це виявилося несподівано. Адже була інформація про те, що Мугабе збирався знову балотуватися в президенти в 2018 році ще на шість років. А потім і зовсім передати "бразди правління" країною своїй дружині Грейс, яка давно мала президентські амбіції. Але, як показують останні події, цьому не судилося статися.

З чого все починалося?

Отже, 6 листопада президент Мугабе звільнив з посади віце-президента 75 - річного Емерсона Мнангагву, якого тривалий час "стара гвардія" правлячої партії (Zanu-PF "Зімбабвійський африканський національний союз — Патріотичний фронт") вважала наступником Мугабе. Він був куратором силового блоку, тиснув на опозицію, розстрілював її демонстрації і отримав прізвисько "Крокодил". Був він також міністром оборони, очолював службу безпеки. Військову освіту одержав у Китаї. Ветерани партії були впевнені в своїх планах.

Мугабе відправив у відставку віце-президента Мнангагву і звинуватив його у спробі державного перевороту. Деякі ЗМІ писали, що президент запідозрив віце-президента в тому, що він спробував захопити владу за допомогою чаклунства. Повідомлялося також, що причиною відставки став конфлікт Мнангагви з дружиною президента Грейс Мугабе. Після відставки, віце-президенту довелося виїхати з країни в ПАР.

Усунув від своїх посад президент і багатьох старих генералів. На посаду віце-президента була призначена Грейс. Керівництво армії провело кілька зустрічей з президентом. Ні про що так і не домовилися. Стало зрозуміло, що президент Зімбабве, Грейс Мугабе — цілком реальна перспектива. І іншої Роберт Мугабе не бачить.

Як відбувся військовий переворот

Основні події в столиці країни Хараре, почали розгортатися ввечері 14 листопада після того, як "ключові позиції" в місті на бронетранспортерах зайняли озброєні солдати. Як повідомляли очевидці, в Хараре всю ніч були чутні вибухи і залпи артилерійських знарядь. Також з'явилися повідомлення про танки в околицях столиці. Люди стверджували, що танки на під'їзді до Хараре розвернулися й подалися до частини президентської гвардії в передмісті Дзиварасеква на околиці столиці.

Військові в Зімбабве захопили будівлю державної телекомпанії ZBC, яка є опорою правлячого режиму, парламентські та урядові будівлі.

За інформацією місцевих ЗМІ, військові затримали міністра національної безпеки Сейвіора Касукувере, міністра вищої освіти Джонатана Мойо і міністра фінансів Ігнатіуса Чомбо.

Армія також помістила під домашній арешт президента країни Роберта Мугабе і його дружину Грейс.

При цьому, те, що відбувається зімбабвійська армія відмовилася вважати військовим переворотом. Те, що трапилося, вона назвала "безкровної корекцією влади".

Вранці 15 листопада генерал-майор армії Зімбабве Сибусісо Мойо звернувся до народу країни і зазначив, що військові на якийсь час переймають на себе контроль в країні.

Мойо спростував повідомлення про путч, вказавши, що президент країни живий і знаходиться в безпеці.

"Це не військовий переворот проти уряду. Ми запевняємо народ, що президент і його родина в безпеці, ми її гарантуємо. Ми хочемо закликати до відповідальності злочинців навколо нього, чиї дії призвели до соціальної та економічної кризи", - заявив він.

Цих людей, за його словами, військові хочуть "притягнути до відповідальності". Безпека ж президента Зімбабве і його сім'ї "гарантована", уточнив Мойо, уточнивши, що військові "чекають — як тільки вони виконають свою місію, ситуація в країні повернеться в колишнє, нормальне русло".

Також 14 листопада, зімбабвійський головнокомандувач Костянтино Чивенга пред'явив керівництву країни ультиматум, що містив чотири вимоги. Зокрема, від місцевої влади він зажадав припинити чистки у правлячій партії, а від Мугабе і його прихильників — відмовитися від "дурних висловлювань в адресу керівництва армії. Крім того, влада Зімбабве, на думку військових, має засудити "контрреволюційні елементи" в керівництві країни і надати всім членам правлячої партії республіки ZANU-PF рівні можливості для участі у позачерговому з'їзді.

"Ми повинні нагадати тим, хто стоїть за нинішніми махінаціями, що, коли мова заходить про захист революції, військові будуть готові втрутитися без вагань", - заявив Чивенга.

Після цього з'явилася інформація, що екс-віце-президент Зімбабве Еммерсон Мнангагва повернувся в країну. А Грейс Мугабе, за інформацією ЗМІ, після захоплення влади військовими, імовірно, вирушила в Намібію.

17 листопада Роберт Мугабе вперше після кількох днів домашнього арешту з'явився на публіці і вручав дипломи випускникам університету у столиці Хараре.

18 листопада, в суботу в Хараре тисячі людей вийшли на демонстрацію "Марш свободи", вимагаючи відправити у відставку 93-річного президента. З самого ранку вулицями міста ходили натовпи людей з національною символікою та плакатами з написом "Мугабе повинен піти!", вони танцювали й співали, деякі обіймали солдатів. І це при тому, що раніше на виборах він отримував до 86% голосів.

19 листопада Еммерсон Мнангагва зайняв пост глави правлячої партії Zanu-PF, після того, як на засіданні партії було вирішено змістити з цієї посади Роберта Мугабе.

"Він (Мугабе – ред.) зміщений. Мнангагва – наш новий лідер" - повідомило журналістам джерело в правлячій партії Зімбабве.

"Товариш Мнангагва допоможе нам зробити Зімбабве краще", - йшлося в заяві правлячої партії.

Від Мугабе зажадали негайної відставки, деякий час він не погоджувався, потім, за умови забезпечення імунітету від кримінального переслідування для себе і своєї дружини Грейс, все ж таки дав добро. Відповідний лист він направив спікеру парламенту Зімбабве Якобу Мугенде, коли той проводив засідання парламенту за процедурою імпічменту президента.

Військові не перешкоджали, коли Мугабе в неділю втік в Намібію, до дружини. У народності шона, яка є найбільшою в Зімбабве і до якої належить Мугабе, поважають старших. Зараз ситуація в країні спокійна, збройних протистоянь не зафіксовано.

Таким чином, боротьба за владу в бідній африканській країні закінчилася перемогою "старої гвардії". Посада президента тепер вільна. Перехідний уряд, який очолить Емерсон Мнангагва, буде готувати вибори нового президента. ЗМІ повідомляють, що вже протягом 48 годин Мнангагва повідомить про намір взяти на себе управління країною. Кандидатуру Мнангагви в якості лідера Зімбабве підтримує правляча партія Zanu-PF. Найближчим часом буде видно, як будуть розвиватися події далі і який курс розвитку чекає країну без "вічного" лідера.

Ну а поки світові політики підтримують його відхід і заявляють про те, що майбутнє Зімбабве має визначати його народ.

Трохи історії

Зімбабве знаходиться в стані економічної і політичної кризи з кінця 1990-х років.

Мугабе – найстаріший глава держави у світі. Він прийшов до влади, спершу в якості прем'єр-міністра, а потім президента, в 1980 році, коли Зімбабве отримала незалежність від Великобританії, поклавши кінець епохи правління білої меншини. В кінці 1990-х років Мугабе фактично санкціонував так званий "чорний переділ" - процес реквізиції сільськогосподарських земель у білої меншини. У 2002 році він вигнав з країни 4 тис. білих фермерів. З цього моменту Мугабе перебуває під санкціями ЄС.

Хоча спочатку Мугабе зробив у країні деякі позитивні зміни, його авторитарне правління зруйнувало економіку Зімбабве, відштовхнувши іноземних інвесторів, а з будь-якими проявами політичної опозиції режим розправлявся шляхом репресій, залякувань і фальсифікацій на виборах. З 2000 року економіка країни впала вдвічі. У всіх негараздах Мугабе звинувачував Британію. Але в той же час завдяки його зусиллям грамотність населення досягла 90%. Для Африки це майже рекорд. У школах ввели вивчення гри в шахи, а також заняття гольфом.

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1288, 28 березня-3 квітня Архів номерів | Останні статті < >