Новини світу - Польща робить правих радикалів політичною нормою - Світ - dt.ua

Польща робить "правих" радикалів політичною нормою - FT

14 листопада, 2017, 11:59 Роздрукувати

Масові демонстрації у Варшаві були сповнені зловісним відлунням Шарлоттсвілля.

Польща Качинського, як і США Трампа, відкривають шлях на "правих" радикалів.

 Дуже легко провести паралель між 60 тисячами націоналістів, які пройшли маршем вулицями Варшави минулої суботи, з депресивним відлунням фашистських демонстрацій у Європі в 1930-х роках. Але важливіше помітити іншу схожість: між подіями у столиці Польщі і у американському Шарлоттсвіллі, де теж збиралися "праві" радикали.

Про це на сторінках Financial Times пише оглядач Макртін Сандбу, зауважуючи, що обидва марші мали дві спільні цілі. Перша - популяризувати расистські погляди на суспільний порядок. У Шарлоттсвіллі це робили через захист ідолів-конфедератів часів Громадянської війни у США, а у Варшаві - через підтримку "білої Європи і братерства націй", а також "молитви за Голокост мусульман", як було написано на деяких транспарантах.

Друга ж спільна мета була більш стратегічна: заохотити симпатиків вийти з-під будь-якої самоцензури поглядів, які більшістю в суспільстві вважаються неприйнятними. В Шарлоттсвіллі офіційно марш називався "Об'єднаймо правих". Ціль в тому, щоб зробити ідеї вищості білої раси нормальним явищем і прийнятною частиною політичного спектру. У Варшаві марш пройшов на День незалежності Польщі, який відзначають в День перемир'я 1918 року. Він зібрав прихильників з усієї Європи, багато з яких привезли прапори довоєнних фашистських режимів своїх країн.

На думку оглядача, критично важливо зрозуміти політичний маневр. Адже наближення досягнення другої мети збільшує шанси на успіх і першої. Якщо праворадикальні расисти-націоналісти зможуть поширювати свої погляди без будь-якого серйозного опору і відповіді, вони дуже скоро зможуть зайняти частину звичної політичної арени у ліберальних демократичних спільнотах зі своїми програмами, які ліквідують як лібералізм, так і демократію.

Інша зловісна паралель між Варшавою і Шарлоттсвілем в тому, що зусилля націоналістів спрацювали. Президент Дональд Трамп у США і правляча партія "Право і Справедливість" у Польщі не засудили радикалів, тим самим надавши їм певну політичну рівнозначність.

В Польщі представники уряду називали "патріотичним" марш радикалів. Вони применшили злочинну поведінку деяких його учасників. Цьогорічний марш у Варшаві пройшов з меншою кількістю випадків насильства, але лише тому, що поліція охороняла його, тримала опонентів націоналістів подалі, а деяких з них навіть арештували. Найбільш абсурдне те, що голова Сенату пригрозив редактору однієї з опозиційних газет за використання вульгарної лексики в ефірі телеканалу, хоча той лише процитував дійсно вульгарне гасло з банеру націоналістів на марші.

Не має жодних сумнівів щодо того, що робить уряд Польщі. Слідом за Дональдом Трампом у США і Віктором Орбаном в Угорщині польський уряд виділяє місце для "правих" політиків. Проголошуючи нейтралітет, вони зміщуюють політичний центр різко в право. Оглядач зауважує, що така поведінка Польщі дуже дивує. Країна отримала неймовірну вигоду від повернення в західну сім'ю після 40 років за "Залізною завісою". А її розмір говорить про те, що з часом Польща могла б зайняти місце серед найбільш впливових країн у Європі, якщо залишится на європейському курсі. Політична і культурна параноя "Права і Справедливості", підживлена збоченою ідеєю польської винятковості і величі, стала найбільшою перешкодою для виконання обіцянок, які Польща дала сама собі, не кажучи про шкоду для всього європейського проекту, яку вона завдає.

Раніше видання The Guardian писало, що підйом білого націоналізму загрожує Європі. Зростає категорія людей, які знають, що нинішня економіка не йде їм на користь. І це здається їм образою їхньої самооцінки, релігії, національності чи раси. Це дуже небезпечні емоції.

Видання The Economist писало про нову хвилю небезпечного націоналізму, до якої приєднався і президент США Дональд Трамп. Ксенофобські погляди знову стають популярними, і самоізоляція США відкриває перед ними широку дорогу.

Втім, публіцистка Ен Епплбаум писала на сторінках Washington Post, що нові "праві" насправді не мають нічого спільного з націоналістичними і консервативними ідеями, які брали участь у формуванні політики у Європі після Другої світової війни. "Правим" популістам більше притаманні рисибільшовизму, який повертається через 100 роківІ це небезпечно. Як і більшовики, нинішні так звані націоналісти прагнуть знищити той устрій і ті інститути, які функціонують сьогодні.

За матеріалами: DT.UA /
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1287, 21 березня-27 березня Архів номерів | Зміст номеру < >