Після виборів у США зародився новий пост-ліберальний світ – Atlantic Council

Поділитися
Після виборів у США зародився новий пост-ліберальний світ – Atlantic Council Через невизначену зовнішню політику Трампа основа ліберального порядку в світі може похитнутися. © Facebook/ U.S. Embassy Kyiv Ukraine
Невизначеність у зовнішній політиці нового президента додасть проблем Україні і іншим європейським країнам.

Дональд Трамп став причиною найбільшої тривоги для західної політики. Його перемога на виборах в США стала Brexit глобального масштабу.

"Бувай, ліберальний порядку! Вітаємо новий пост-ліберальний світ!" - пише у своїй статті експерт Atlantic Council Фабріс Потьє.

Трамп не лише переміг на виборах, почавши свій шлях з позиції химерного аутсайдера, він здобув вигідну більшість у електоральних колегіях. На додачу, Республіканська партія закріпила за собою більшість у Конгресі. Однак, як і Барак Обама 8 років тому, Трамп прямує в Білий дім з величезним багажем очікувань виборців, а також обіцянок, які він, швидше за все, не виконає.

"Питання в тому, як багато школи він завдасть. Розчарування може бути таким же жорстоким, як і подив від його перемоги", - йдеться в статті.

Водночас у Трампа буде більше важелів влади, ніж у будь-кого з його попередників, на що вказує республіканська більшість у обох палатах Конгресу і Верховному суді. Республіканська партія цього не хоче, але їй доведеться змиритися з умовами перемоги Трампа. Варто чекати, що навіть найбільш скептичні представники партії об'єднаються навколо президента у вирішенні внутрішніх проблем. Особливо це стосується питання зменшення податків і скасування Obamacare. Імміграція може стати спірною проблемою.

Однак, найбільшим джерелом розколу в партії, на думку автора, найбільш вірогідно стане зовнішня політика. Це та площина, в якій більшість, якщо не всі, республіканців проти ідей Трампа. Республіканці в Конгресі можуть спробувати пом'якшити ізоляціоністські настрої нового президента і його расистські пропозиції щодо зовнішньої політики. Зрештою саме парламент тримає в руках фінансування оборонної політики і має право голосувати щодо таких питань, як санкції. Але в цілому, варто чекати зростання нестабільності і непередбачуваності у глобальній позиції США.

Багато будівельних блоків ліберального порядку можуть тепер розхитатися, зокрема це стосується вільної торгівлі і союзу Америки з Європою і Азією. Те, що вважалося десятиліттями ядерної стабільності і безпеки, може бути перевернуте з ніг на голову, якщо послухати слова Трампа.

"Президент Росії Володимир Путін здається другим переможцем у цій виборчій кампанії. Він точно чекає, коли Трамп зробить перший крок і підтвердить своє бажання укласти нову домовленість з Росією. Подібно до поглядів Путіна на відкритий діалог з Америкою, відносини США з Росією можуть також допомогти Трампу зміцнити свій статус світового лідера. Попри перемогу на виборах, Трампу бракує президентського рівня. І переговори між великими гравцями може допомогти йому змінити імідж", - йдеться в статті.

Читайте також: Трамп запросить у свою адміністрацію екс-мера Нью-Йорка Джуліані – WSJ

Якщо нова американсько-російська угода допоможе вирішити сирійський конфлікт без залучення більшого контингенту американських військ, це піде на користь Трампу. У всякому разі, за його відносинами з Росією будуть з напругою стежити всі традиційні друзі США. Останнім часом спостерігається фрагментація Заходу. НАТО, на чолі якого традиційно стоять США, втратить більше, ніж довіру до себе через обіцянки Трампа не виконувати традиційні американські зобов'язання в сфері безпеки.

Під час кампанії республіканець закликав усіх членів НАТО витрачати 2% ВВП на оборону. Але у відповідь це може лише призвести до ще більшої націоналізації і регіоналізації безпеки. Країнам на межі між Європою і Азією доведеться важче добиватися підтримки. Невизначеність, породжена Трампом, зробила їхні позиції ще більш хиткими, особливо це стосується України.

Це збільшить тягар для європейських союзників, особливо для Німеччини. Їм доведеться працювати над тим, щоб збалансувати і поглинути шок від зовнішньої політики Трампа. Однак, зважаючи на слабкість правлячих партій в Європі, не варто чекати від них результатів зараз.

Тим часом, видання The Economist писало, що Трамп скористався народним гнівом, і це небезпечно. Оскільки якщо він не виконає свої обіцянки і не поверне простим американцям почуття гідності, до влади може прийти ще більший радикал, готовий зламати систему.

еред виборами, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер зауважував у коментарі для DT.UA, що в разі перемоги Трампа на виборах, американська політика зміниться не лише щодо України, а й щодо Європи і союзників по НАТО.

А експерт Atlantic Council Адріан Каратницький в інтерв'ю для DT.UA сказав, що хоч президент США і має значну владу у формуванні закордонної політики, це не означає, що він не контрольований і може робити все, що заманеться. В Конгресі лишаються "рейганівські яструби" серед республіканців. Вірогідно вони об'єднаються з демократами і будуть стримувати одіозного президента Трампа.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі