Нищівна зовнішньополітична теорія Трампа не спрацює - The Economist

Поділитися
Нищівна зовнішньополітична теорія Трампа не спрацює - The Economist Світ після президентства Трампа може стати небезпечнішим. © The White House / Flickr
Навіть якщо американський президент укладе угоду з КНДР, його підхід все одно нашкодить Америці і світу.

Уявіть: наступного тижня в Сінгапурі президент Дональд Трамп і диктатор Кім Чен Ин почнуть свою зустріч з наміром позбавити Корейський півострів ядерної зброї. Через кілька днів після того США і Китай зроблять крок назад від торговельної війни, обіцяючи вирішити свої розбіжності. Влітку через біль від санкцій вулиці Тегерана знову наповняться демонстрантами, які будуть чинити опір іранському режиму. Такі здобутки були б вражаючими для будь-якого президента США. А у випадку людини, яка прославилася порушеннями зовнішьополітичними табу, вони взагалі були б надзвичайними. Але чи стануться насправді такі зміни? Зважаючи на те, що Трамп намагається вдарити тараном по союзниках і глобальних інститутах, яким буде баланс втрат і вигод для Америки і всього світу? Про це пише The Economist.

Цікаво, як нарцисизм Трампа і його брак детального розуміння можуть взагалі трансформувати те, як США відстоюють зміни на краще. Його імпульси мають значення лише тому, що він пропонує новий підхід до старих проблем. Як і президент Барак Обама, Трамп успадкував країну, втомлену від ролі світового поліцейського, занепокоєну джихадизмом і державами-вигнанцями, такими як Іран, а також стривожену зростанням викликів з боку Китаю. Виснажливі війни в Афганістані і Іраку, фінансова криза 2008-го лише поглибили відчуття, що система інститутів, угод, союзів і класичних ліберальних цінностей, які були сформовані після 1945 року, більше не приносять користі простим американцям.

Рішенням Обами було скликати однодумців з демократичних країн, щоб разом відновити і зміцнити цей порядок у світі. Так з'явилася ядерна угода з Іраном, розроблена спільно з Європою, Росією і Китаєм, яка змусила Тегеран почати рух в бік Угоди про неросповсюження ядерної зброї. Так з'явлося Транстихоокеанське партнерство, яке мало об'єднати союзників Америки в Азії за допомогою нових торговельних правил, щоб у майбутньому стримати амбіції Китаю.

Трамп йде іншим шляхом. Він влаштував авіаудар по Сирії після того, як її диктатор знову застосував хімічну зброю. І завдяки цьому він мав кращий вигляд, ніж Обама, який не наважувався на такі кроки. Трамп ставиться до всіх відносин як до набору конкурентних транзакцій. Коли Америка бере участь у дипломатичних обговореннях зі своїми союзниками, нинішній американський президент переконаний, що це переговори "з однією рукою зав'язаною за спиною".

Якщо будь-яка країна може залякувати світ, то і США можуть. Її військова, дипломатична, наукова, культурна і економічна сили досі незрівнянні. Вочевидь, такими силами прийнято користуватися. Саме тому кожен президент включно з Обамою поводилися в своєрідний спосіб за кордоном, навіть якщо ця поведінка включала погрози, залякування, а інколи і обман. Але важко уявити іншого президента, який би був таким же хуліганом, як Трамп. Жоден сучасний президент не ставився до партнерів Америки так недбало і не нехтував так ідеєю лідерства через альянси. Ніхто так неприховано не застосовував силу в ім'я глобального блага.

В короткостроковій перспективі цілі Трампа можуть досягти успіху. Іранські політики непередбачувані, а їхня економіка слабка. Кім Чен Ин, вірогідно, хоче досягти певної угоди, але не повного роззброєння. У торгівлі Китай, вірогідно, віддасть перевагу пристосуванню до конфронтації.

Але в довгостроковій перспективі його підходи не спрацюють. Трамп почав з фальшивих обіцянок. Він помиляється, коли думає, що кожен переможець робить когось іншого переможеним, а торговельний дефіцит це ознака "поганої угоди". Він помиляється, коли думає, що Америка втрачає, коли бере на себе частину глобального лідерства і дотримується правил. Навпаки, правила допомагають стримувати агресорів, формувати поведінку країн, захищати американські інтереси і створювати механізми, які допомагають вирішувати проблеми: від торгівлі до кліматичних змін.

RAND витратила два роки на оцінку втрат і вигод для Америки від порядку, який встановився після Другої світової війни. Організація зробила висновки, які Трамп намагається перекреслити. В них вона вказала, що нинішній порядок життєво важливий для безпеки США. Вибрики американського президента були б менш шкідливими, якби вони лишили світовий порядок неушкодженим. Але за чотири роки анархія і ворожість поширяться. Торговельна система буде неспроможною добиватися дотримання старих правил чи формувати нові. За крок до війни з Росією союзники США будуть менш готові виступити під американським лідерством. У Європі все більше голосів будуть скаржитися на шкоду від санкцій проти Росії. В Азії країни можуть втомитися від ненадійності Америки і перейти на орбіту Китаю. Або ж вони почнуть озброєюватисчя, що пришвидшить дестабілізуючу гонку озброєнь. Країни по всьому світі зможуть діяти безкарно. Ці зміни буде важко розвернути. Рано чи пізно Америка теж зазнає втрат.

Тим часом, розділений Трампом НАТО шукає спосіб створити єдиний фронт проти Росії. Союзники довіряють американським дипломатам і військовим, але не впевнені в тому, що президент США може зробити завтра. Європейців непокоїть те, як Вашингтон тисне на них.

У свою чергу популісти, які прийшли до влади у Європі, теж створюють розкол всередині НАТО. Сьогодні Генсек НАТО відповів на заклик уряду Італії послабити санкції проти Росії. Столтенберг наголосив, що підтримує економічний тиск на Кремль, тому що він посилає чіткий сигнал, що російська влада зробила грубу помилку, коли вторглася в Україну. І безкарними такі речі ніхто лишати не буде.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі