Німеччина стоїть за крок від формування третьої в історії "великої коаліції"

Поділитися
Німеччина стоїть за крок від формування третьої в історії "великої коаліції" Ангела Меркель © warfare.ru
На думку експертів, велика коаліція має багато підводного каміння. Головна перешкода полягає в тому, що ще до виборів верхівка СДПН пообіцяла запитати думку своїх членів, якщо плануватиметься подібний союз. Ті ж цілком можуть його не захотіти, щоб зберегти власний політичний профіль.

У Німеччині "Зелені" оголосили про відмову від подальших коаліційних переговорів з блоком ХДС/ХСС щодо створення правлячої коаліції. Через три тижні після перемоги на парламентських виборах 22 вересня Ангела Меркель позбулася альтернативи. Швидше за все, втретє в історії ФРН блоку доведеться укладати союз з одвічним суперником - Соціал-демократичною партією Німеччини (СДПН).

Досі багатогодинні зустрічі з соціал-демократами закінчувалися безрезультатно. Умовою своєї участі у "великій коаліції" вони називали введення у Німеччині мінімального розміру оплати праці у 8,5 євро на годину і більш високих податків для багатих. Поки ці ініціативи не знайшли відгуку серед консерваторів, пишуть "Известия".

На думку експертів, велика коаліція має багато підводного каміння. Головна перешкода полягає в тому, що ще до виборів верхівка СДПН пообіцяла запитати думку своїх членів, якщо плануватиметься подібний союз. Ті ж цілком можуть його не захотіти, щоб зберегти власний політичний профіль.

Коаліція консерваторів і соціал-демократів вже раніше перебувала при владі - з 2005 по 2009 рік. Тоді СДПН втратила третину своїх виборців і в результаті опинилася в опозиції. Щоб такий сценарій не повторився, їм тепер, зазначають експерти, не можна йти у тінь ХДС/ХСС. Тому, перш, ніж верхівка погодиться на союз, їй треба буде перемогти страх власних членів. Перший міні-з'їзд активістів СДПН з цього питання відбудеться вже 20 жовтня. Однак розробка програми і процес переконання можуть з великою ймовірністю затягнутися і до різдвяних канікул.

При цьому, відсутність у Німеччині дієздатного уряду - не найкращий варіант, в першу чергу, для ЄС. Порятунок багатьох країн Південної Європи, які перебувають у стані дефолту і банкрутства, саме залежить від багатомільйонних вливань Берліна. Щоправда, ці ж міркування могли б змусити СДПН, навпаки, пом'якшити свої позиції.

Експерти відзначають також, що до виборів лунали численні припущення, що направлена на порятунок євро політика Меркель, в тому числі, вливання величезних сум в економіку Греції, підірве довіру до неї німецького виборця. Але в підсумку консервативний блок тільки додав у своїх результатах.

Участь у політиці ЄС соціал-демократам теж могла б зіграти на руку. У цьому випадку союз із ХДС/ХСС став би не питанням підтримки Меркель, але самостійним рішенням соціал-демократів вийти з опозиції, щоб взяти відповідальність за майбутнє Європи і взяти участь у порятунку єврозони від розвалу. Для цього СДПН в обмін на партнерство вимагає для свого представника в уряді впливове міністерство фінансів.

Також соціал-демократів цікавлять відомства, що займаються питаннями роботи, сім'ї, соціальної сфери, розвитку - для створення образу партії, що піклується про проблеми соціально незахищених груп населення. Непогано було б їм отримати і міноборони, щоб набрати очки у виборців, контролюючи виведення військ НАТО з Афганістану, заплановане на кінець 2014 року. Там знаходиться солідний німецький військовий контингент.

Всього для побудови власного іміджу соціал-демократи вимагають від ХДС/ХСС 5-6 міністерських портфелів. Розраховувати на стільки позицій вони можуть, враховуючи, що в результаті виборів до бундестагу яскраво продемонстрували, що є другою за значенням партією у країні, набравши 25,7% голосів.

При цьому, інші міністерства не надто цікавлять СДПН. Так, Меркель могла б погодитися віддати їм МЗС. Але соціал-демократів це навряд чи влаштує.

У Німеччині, на думку експертів, МЗС перетворилося на жалюгідне міністерство. Всі рішення щодо спільної зовнішньої та оборонної політики приймаються у Брюсселі. А головні стратегічні питання - такі, як зближення зі США або Росією, вирішує сама Меркель.

Останні опитування громадської думки показують, що понад 66% німців підтримують створення "великої коаліції". Меркель союз із СДПН дасть не тільки необхідну більшість у бундестазі, але і у верхній палаті парламенту - бундесраті, який складається з представників 16 федеральних земель. При цьому слабка опозиція значущого впливу на німецьку політику мати не буде.

Якщо переговори із соціал-демократами не принесуть результату, єдине, що змогла б зробити Меркель, -спробувати створити міноритарний уряд.

Нагадаємо, про перші переговори між консервативним блоком ХДС/ХСС і "Зеленими" мова йшла вже у кінці вересня. Раніше лідери природоохоронної партії прийняли рішення прийняти таку пропозицію у разі її надходження.

Керівники "Зелених" заявляли, що вважають малоймовірним створення "чорно-зеленої" коаліції, однак готові вести серйозні, предметні переговори з ХДС/ХСС. Серед вимог партії "Союз-90"/"Зелені", що отримала на виборах до бундестагу 8,4% голосів виборців, зокрема, збільшення витрат на освіту, розвиток альтернативної енергетики, встановлення законодавством мінімального розміру оплати праці тощо.

Згідно з офіційними попередніми результатами, перемогу на парламентських виборах у Німеччині, які пройшли 22 вересня, отримав блок ХДС/ХСС, отримавши 41,5% голосів. Однак у нього немає абсолютної більшості, що створює необхідність формування коаліції. Колишній партнер консервативного блоку з коаліції - Вільна демократична партія (ВДП) - набрала 4,8 % і не потрапила до бундестагу, для проходження до якого необхідно 5%. !zn

Читайте також:

Партія Меркель святкує перемогу на виборах в Німеччині

Половина українців хотіли б такого керівника країни, як Ангела Меркель

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі