Нідерландців розділяють емоції у питанні асоціації України з ЄС – The Economist

Поділитися
Нідерландців розділяють емоції у питанні асоціації України з ЄС – The Economist До референдума в Нидерландах по ассоциации Украины с ЕС осталось шесть дней
До референдуму щодо ратифікації угоди лишилося шість днів.

Бажання України укласти угоду з ЄС про асоціацію призвело до революції, зіпсованих відносин з Росією і війни з проросійськими силами. Після років переговорів українські і європейські лідери нарешті підписали угоду в Києві у березні 2014 року після закінчення Майдану. Але угода може загрузнути у досить дивному місці – в Нідерландах.

Про це сьогодні пише видання The Economist, нагадуючи, що нідерландські євроскептики змусили владу поставити угоду ЄС з Україною на референдум. В той час, як 27 інших країн союзу вже ратифікували документ, Нідерланди – єдина країна, де цей процес ще не завершився. І більшість опитувань свідчать, що 6 квітня прихильники відповіді "Ні" можуть перемогти.

Референдум не диктує владі країни остаточну відповідь, однак уряду доведеться відреагувати на його результат. Відмова нашкодить європейській дипломатії і буде знаком, якщо ЄС надто роздроблений, щоб проводити спільну зовнішню політику в той час, коли Росія вторглася в Україну. Вона також пошле українцям сигнал, що не зважаючи на те, як сильно вони хочуть бути частиною Європи, багато європейців не хочуть об'єднуватися з ними.

Кампанія, націлена заблокувати угоду про асоціацію України з ЄС почалася минулого літа. Її ініціювала група євроскептиків GeenPeil, яка зібрала через інтерент 470 підписів, які були необхідні, щоб змусити уряд погодитися на проведення референдуму.

Ті, хто налаштований проголосувати проти угоди з Україною, аргументують свою позицію тим, що вони не хочуть вступати в союз з корумпованою країно, якій потрібні мільярди євро допомоги. Крім того, попри те, що угода про асоціацію не дозволяє українцям працювати в ЄС, багато голландців бояться напливу заробітчан, а також ігнорують запевняння прем'єр-міністр Марка Рюте, що асоціація не дорівнює членство України в союзі.

Прихильники ж угоди з Україною зважають на те, що від російської агресії в Донбасі нідерландці постраждали найбільше серед усіх країн ЄС, пам'ятаючи про збитий малайзійський літак MH17, який знищили проросійські бойовики. Тоді 193 голландці, які були на борту лайнера, загинули. Тому їхні обурені співвітчизники підтримали санкції ЄС про ти Росії.

"Але кампанія перед референдумом стала суперечкою між тими, хто не довіряє розслідуванню уряду Нідерландів щодо причин падіння літака MH17 і вірить у різні теорії змови", - йдеться в статті.

Є також ті, хто вважає угоду про асоціацію причиною початку війну в Україні і звинувачує у всьому ЄС. Такі люди переконані, що європейський ринок не зможе замінити для українських компаній російський. Насправді є саме Росія почала торгівельний тиск на Україну, анексувала Крим і почала війну в Донбасі. А за останні десятиліття європейський ринок став для України не менш важливим, ніж російський. І після того, як Росія заборонила український імпорт, розворот до Європи став неминучим.

"Люди розділені емоціями, коли справа доходить до референдумів. Наша увага в останні дні перед референдумом прикута до вибору: чи ми прогнемося перед волею Путіна?" - сказав колишній голова Лейбористської партії Майкл ван Гултен, який зараз агітує голландців підтримати угоду ЄС з Україною.

Читайте також: У Нідерландах заарештували підозрюваного у підготовці теракту у Франції

Видання пише, що останні два опитування свідчать про те, що у прихильників угоди є шанси перемогти на референдумі. Однак їхні суперники все ще мають великі шанси взяти гору. І якщо скептики переможуть, наслідки від їхнього вибору будуть відчутні за межами Нідерландів.

Раніше прем'єр Нідерландів Марк Рютте висловив думку, що голландці "виявлять мудрість" і проголосують на референдумі за асоціацію Україна-ЄС. Але при цьому чиновник вважає, що Україна не повинна вступати в Євросоюз і мати хороші відносини одночасно і з ЄС, і з Росією.

Референдум щодо угоди про асоціацію між Україною і ЄС відбудеться 6 квітня. Чиновники Нідерландів відреагували на 420 тисяч підписів за його проведення. Зібрати голоси вдалося завдяки онлайн-кампанії сатиричного блогу GeenStijl, "Комітету громадян ЄС" і євроскептикам "Форуму для демократії".

Детальніше про політичні відносини Нідерландів та України, а також позицію Амстердама по антиросійських санкцій читайте у спецпроекті "Викрадення Європи".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі