Недбалість урядів робить стихійні лиха більш нищівними - The Economist

Поділитися
Недбалість урядів робить стихійні лиха більш нищівними - The Economist У Г'юстоні дозволяли забудовувати заплави без спорудження систем відведення дощової води. © twitter.com
Країни, що розвиваються, втрачають до 2% ВВП через відсутність заходів, націлених на зменшення шкоди від природних катаклізмів.

Масштаби руйнацій стануть очевидними лише тоді, коли повінь відступить, лишивши по собі знищені автомобілі, заповнені брудом будинки і розпухлі трупи потопельників.

Дощ триває вже шостий день на півдні Техасу, але вже зараз ураган "Гарві" став рекордним лихом для Америки.

Про це пише The Economist, додаючи, що в Г'юстоні у районі Harris County випало понад 4,5 трильйонів літрів води за 100 годин. Така кількість опадів достатня, щоб накрити з головою восьмирічну дитину.

Доля четвертого найбільшого міста США в центрі уваги світу. Але воно не єдине, постраждале від стихії. В Індії, Бангладеш і Непалі щонайменше 1200 людей загинули, а мільйони лишилися без дому після цьогорічних мусонних повеней. Минулого місяця зливи спричинили зсув ґрунту у Сьєрра-Леоне, який вбив понад 1000 людей. Точна кількість жертв досі не відома. По всьому світі уряди намагаються боротися із загрозою повеней. І ця проблема надзвичайно пов'язана з кліматичними змінами. Але не менш важливо скорегувати короткозорі державні політики і збочені ініціативи, які роблять повені ще гіршими.

Видання зауважує, що хороша новина в тому, що шторми і повені за останні десятиліття відбирали менше життів завдяки кращим системам попередження і будівницту притулків і сховищ для постраждалих. Циклон у 1970 року вбив у Бангладеш 300-500 тисяч людей. А в 2007 році не менш сильний шторм забрав життя 4234 людей. Погана ж новина в тому, що на шторми і повені досі припадає три чверті всіх пов'язаних з погодою руйнацій. Також вони завдають найбільше збитків. Згідно з даними ООН, за 20 років до 2015-го шторми і повені обійшлися в 1,7 трильйонів доларів. За підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров'я, глобальні збитки від стихійних лих зростають на 6% щороку. Прогнозується, що втрати через повені у Європі збільшаться у п'ять разів до 2050 року.

Одна з причин - глобальне потепління. В Америці за останнє десятиліття ураганів було на диво не багато. Однак, глобальні дані говорять про протилежне, підтверджуючи шкідливі наслідки кліматичних змін. Тепліші моря випаровуються швидше, а тепліше повітря може тримати в собі більше водяної пари, яка потім може конденсуватися у погодній системі, підживлюючи силу і масштаби штормів.

Друга причина - це погане планування. Г'юстон, у якого майже немає жодних обмежень на використання землі, став яскравим прикладом, до чого така політика може призвести. Населення міста зросло на 1,8 мільйона жителів за останні 17 років. Але це призвело також до забудови прибережних територій, які поглинали дощі. Згідно з розслідуваннями Texas Tribune і ProPublica, з 2010 року в районі Harris County було видано дозволів на побудову більше 8600 будівель на території 100-річних заплав, де вірогідність повеней досить висока. Забудовники повинні будувати спеціальні стічні системи для відведення дощової води. Але це правило часто не виконується.

Недбалість урядів посилює шкоду. Країни, що розвиваються, не страхують себе від повеней. Страхова компанія Swiss Re зауважує, що з 50 мільярдів збитків через повені і циклони в Азії в 2014 році лише 8% були відшкодовані. Експерти Bank of International Settlements підрахував, що природні катаклізми постійно знижуть ВВП країн на майже 2%.

У США протилежна проблема. Уряд видає надто багато субсидій на страхування уразливого житла. Люди не мотивовані купувати більш надійну нову нерухомість. Національна програма страхування від повеней США (NFIP) була змушена залізти в борги, тому що не змогла зібрати достатньо коштів, щоб покрити всі ризики. Згідно з даними Федеральної служби з надзвичайних ситуацій, будинки, які неодноразово були затоплені, становлять 1% від усієї застрахованої NFIP нерухомості. Але при цьому, на них же припадає 25-30% виплат. У п'яти штатах, серед яких і Техас, розмішено понад 10 тисяч таких будинків. По всій країні їх кількість зростає на 5 тисяч щороку. Страхові програми повинні були б гучно заявити про ризики, але вони їх чомусь замовчують.

Нагадаємо, ураган четвертої категорії "Харві" досяг США і обрушився на узбережжя штату Техас. Як повідомив Національний центр спостереження за ураганами США, максимальна швидкість вітру в межах урагану досягає приблизно 60 м/c. Він рухається в північно-західному напрямку вглиб штату зі швидкістю близько 3,6 м/с.

Як повідомлялося, президент США Дональд Трамп оголосив режим стихійного лиха в штаті Техас у зв'язку з ураганом "Харві". Такі заходи забезпечать необхідну допомогу владі і жителям штату з боку федерального уряду.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі