National Observer: Новий світовий порядок - це безлад

Поділитися
National Observer: Новий світовий порядок - це безлад © Justin Trudeau / Facebook
Канадцям світ здається одержимим заворушеннями, а іноді й просто одержимим.

СРСР був могутнім та грізним. Китай був загадковим, але комунізм безумовно був негативним терміном. Японії та Німеччини не можна було довіряти. Британія була віддана традиціям і безпристрасною – "зберігайте спокій і продовжуйте". Сполучені Штати вважали себе борцем за свободу у світі (навіть з усіх сил намагаючись вирішити нащадкам своїх рабів голосувати). Якщо ви виросли в Канаді в 60-х і 70-х роках, ви були впевнені в цих речах, як і Брюс Андерсон, який написав цю колонку для канадського National Observer.

Автор зазначає, що сьогодні для багатьох канадців надійний післявоєнний світовий порядок, який тривав десятиліттями, замінила невизначеність. Стало набагато складніше передбачити, як наймогутніші країни світу будуть переслідувати свої економічні інтереси. Чи будуть вони діяти або ігнорувати виклики, які стоять перед планетою, або справлятися з важким становищем самих знедолених у світі. Автор попереджає, що військові альянси вже здаються менш надійними, але більше договірними.

Опитування громадської думки показують, що канадцям не дуже подобається сьогоднішнє лідерство в Китаї, Росії та США - найбільших економіках і воєнізованих країнах світу. І вони не дуже зацікавлені у прем'єр-міністрі Великої Британії Борисі Джонсоні.

Росія може бути слабкою в економічному плані сьогодні, але все ж виглядає розлюченою. Сучасне увага приділяється поділу світу, а не створенню імперії.

Хакери сьогодні більш переважна зброя, ніж ядерна боєголовка. Твитнуть Поделиться

Автору важко уявити собі російського лідера такого непопулярного в Канаді, як сьогодні Володимир Путін. Тільки семи процентам канадців подобається Путін, 57% - не подобається.

Після того, як порядок Дональда Трампа "Америка перша" стали абсолютно ясними, канадці почали дивитися на Китай з точки зору глобалізму з питань торгівлі, клімату і розвитку. Канадці відчували, що Китай є найкращим прикладом глобального лідерства і більш прихильного миру у всьому світі, ніж Америка Трампа.

Але сьогодні до керівництва Китаю в цілому ставляться з недовірою: у 10 разів більше людей негативно ставляться до Сі Цзіньпіну (52 відсотки), ніж позитивно (п'ять відсотків).

Канадці побачили трансформацію США у драматичній та тривожної форми. США могли очолити розширення вільної торгівлі, але вирішили, що їхні інтереси засновані на протекціонізмі. Створивши оборонні союзи для задоволення своїх потреб, Трамп публічно ображає партнерів своєї країни та відкидає цінності колективної безпеки. В лещатах економічної кризи нинішній глава Білого дому спотикається, чепуриться і крутить пальцем. Він більше не шокує, але усвідомлення того, що багато американців відчувають бажання дати йому ще чотири роки в офісі, робить це. Троє з чотирьох канадців не люблять Трампа - перше враження, яке він справив на канадців.

Мільйони канадців приїхали в країну з Великої Британії.

Їх монарх - наш монарх, у нас спільна парламентська система і багато звичаїв. Твитнуть Поделиться

Але Brexit застав багатьох канадців зненацька, і обрання Джонсона нічого не зробило, щоб заспокоїти занепокоєння про те, що Велика Британія може виявитися втягнутою в епідемію більш ризикованого політичного вибору. Канадці холодні у своєму ставленні до Джонсона: 18% кажуть, що він їм подобається; 27 відсотків кажуть, що ні.

Кожен з цих висновків стосується окремих лідерів, а не їх країн в цілому. Але кожен з цих ключових гравців у світі, який впливає на Канаду, переслідує політичні напрямки, від тривожних до глибоко тривожних.

Автор говорить, що канадців можуть пробачити за те, що вони задаються запитанням, чи не стала сама ідея "світового порядку" анахронізмом.

Для будь-якої середньої держави, як Канада, ці обставини посилюють занепокоєння і ставлять важливі питання. Чи будуть дотримані торгові угоди? Чи можемо ми розраховувати на військові союзи? Чи нам потрібно більше турбуватися про наш суверенітет на Півночі? Чи зможуть міжнародні трибунали вирішувати розбіжності та суперечки?

Через свої культурні тенденції Канада може бути більш глибоко зачеплена, мабуть, хронічним порушенням геополітичного ландшафту. Канадський демократичний компас заснований на "світі, порядку і хорошому уряді", і це невипадково. Це відображення їх цінностей. Але від президента Бразилії Жаїра Больсонаро до Джонсона, від Трампа до Путіна, від Сі до наслідного принца Саудівської Аравії Мухаммеда бін Салмана світ здається одержимим заворушеннями, а іноді та просто одержимим.

Тиск накопичується у світі, ураженому пандемією, у поєднанні зі зростаючою кліматичною кризою, може запропонувати кращий і терміновий аргумент на користь колективного підходу, подібного якому ми ніколи не бачили.

Але лідери у багатьох країнах рухаються в протилежному напрямку. Твитнуть Поделиться

Попри зростаюче безробіття, борги та проблеми зі здоров'ям, канадці з більшою ймовірністю скажуть, що країна рухається в правильному напрямку, що всього кілька місяців тому. Але запитавши про інший світ, вони бачать, що він рухається не так, як треба.

Читайте також: Більшість українців відчувають надію і прагнуть змін – опитування

Чи є щось, на що сподіваються канадці, щоб відновити деяку передбачуваність для світу? Для початку, 78 відсотків воліли б бачити Джо Байдена президентом США. Є дуже мало політичних рішень, які канадці так однозначно підтримують, резюмує автор.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі