Накладення арешту на активи російських мільярдерів мало що дало Україні, але податок може допомогти — Bloomberg

Поділитися
Накладення арешту на активи російських мільярдерів мало що дало Україні, але податок може допомогти — Bloomberg © EPA-EFE/FOCKE STRANGMANN
Потрібно обкласти податками російських олігархів, а не просто конфісковувати їхні яхти.

Історія економічних санкцій — це історія "розчарувань", оскільки вони часто виявляються невдалими, пише Ніколас Малдер у книзі "Економічна зброя". Ситуація може видатися такою, коли російські війська посилюють наступ на Україну, і після несподіваної перемоги двох російських мільярдерів (Пьотра Авена і Міхаіла Фрідмана) у суді проти їхнього включення до санкційного списку Євросоюзу. Усе це демонструє розчаровуючу гру в "котики-мишки" з економічною зброєю, що націлена на дедалі більшу кількість секторів російської економіки, а тепер ще й на Іран, зазначає Bloomberg.

Після вторгнення "котики", схоже, взяли гору, накинувшись на яхти та інші трофеї вартістю 58 мільярдів доларів по всьому світу і підштовхуючи деяких мільярдерів єльцинської епохи до засудження війни. Але "мишки" теж не сидять на місці: у російській еліті не спостерігається жодних ознак серйозних розколів, оскільки вона репатріює свої статки до більш дружніх країн: минулого року 115 фірм переїхали до внутрішніх "офшорних" зон. Деякі європейські керівники, які покинули свої місцеві підрозділи, поспішаючи піти з Росії, все ще нарікають, що в результаті цього збагатилося найближче оточення Путіна. 

"Пріоритет зараз — посилення заходів щодо ухилення від санкцій", — каже Едуард Жергонде з юридичної фірми Mayer Brown.

Це повертає нас до олігархів. Вилучення трофейних активів добре позначилося на моральному дусі, але не принесло відчутної користі військовим діям. Яхта російського олігарха Сулеймана Керімова Amadea обходиться уряду США в 600 тисяч доларів на місяць з моменту її конфіскації 2022 року, а 2,9 мільярда доларів, виручених від продажу Романом Абрамовичем лондонського футбольного клубу "Челсі", досі лежать на банківських рахунках, оскільки судові тяганини тривають.

"Оскільки судові вердикти починають складатися не на користь ЄС, можливо, допоможе якийсь податок або угода з олігархами, які вважаються такими, що заслуговують на вихід з-під індивідуальних санкцій. Якщо серед батогів буде пряник, це може краще вплинути на їхню поведінку, вивільнити гроші для Києва та об'єднати Захід", — вважає Bloomberg.

Очевидно, що це не є аргументом на користь повернення до вільних часів "Лондонграду". Зрозуміло, що деяким юрисдикціям ще потрібно надолужити згаяний час у боротьбі з відмиванням грошей, і в них ще мають бути можливості для успішних арештів активів.

Також, можливо, вже запізно змінювати курс щодо російських олігархів, вважає агенство. Але коли на кону десятки мільярдів, а юридична система виглядає більш заплутаною, ніж будь-коли, можливо, "податок на Абрамовича" може стати способом уникнути більш невтішних подій, подібних до тієї, що відбулася в суді минулого тижня.

Нагадаємо, що газета Financial Times повідомила, що Україна може отримати перші мільярди від заморожених активів Росії у бельгійській фінансовій компанії Euroclear вже влітку. Гроші можуть піти на закупівлю зброї, а не післявоєнну відбудову.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі