Нафта може завадити дружбі Росії з Саудівською Аравією - The Times

Поділитися
Нафта може завадити дружбі Росії з Саудівською Аравією - The Times Російсько-саудитська дружба може тривати не довго. © kremlin.ru
Співпраця Москви і Ер-Ріяда може виявитися недовготривалою.

На зустріч з президентом Володимиром Путіним у Росії цього місяця, король Саудівської Аравії Салман приїхав не без нічого.

Коли 81-річний монарх спускався з королівського літака на золотому ескалаторі, півтори тисячі слуг розвантажували 459 тонн багажу, в якому були килими, меблі, їжа і кілька лімузинів Mercedez Benz.

Перший в історії візит в Росію монарха Саудівської Аравії, який винайняв повністю два люксових готелі в Москві, був декларацією про наміри. Це був символ зміни часів для глобального ринку нафти.

Про це пише The Times, нагадуючи, що кожен п'ятий барель у світі припадає на російський і саудитський видобуток. Видання нагадує, що 11 місяців тому Москва і Ер-Ріяд разом з іншими країнами ОПЕК домовилися про скорочення щоденного видобутку на 1,8 мільйона барелів, щоб зменшити перенасищення нафтового ринку і підняти ціни на нафту до більш високого показника за останні кілька років.

Візит короля Саудівської Аравії в Москву пройшов "з помпою". Але в ньому було багато важливих епізодів. Окрім радісного потискання рук, маршу почесної варти і банкетів у Кремлі, сторони підписали угоди в сфері нафти і оборони, які можуть стати початком нової ери співпраці.

Все це має вигляд перемоги для російської дипломатії, яка прагне зміцнити вплив своєї країни на Близькому Сході. Але чи буде російсько-саудитська дружба тривати довго?

Очевидно, що потепління у відносинах дуже змащене нафтою. Взаємні підозри, особливо через зв'язки Росії з Іраном, поступилися місцем спільному бажанню збалансувати бюджет в часи низьких цін на нафту. Нафта генерує більше половини податкових надходжень в Росії і 92% доходів Саудівської Аравії. Росія, здається, вперше дотримується свого слова, більш-менш виконуючи домовленості про скорочення видобутку. Відколи ОПЕК була створена в 1960 році, російські відносини з організацією завжди були натягнуті. Москва час від часу домовлялася про співпрацю з групою, погоджуючись скоротити видобуток нафти, але ніколи не дотримувалася свого слова. Це підживило скепсис щодо її намірів. Але цього разу, здається, все інакше. Росія дійсно скоротила денний видобуток на 300 тисяч барелів, щоб змінити баланс на ринку. Вона також демонструє готовність продовжити дію домовленостей після березня 2018 року.

Однією з причин такої поведінки Росії, окрім бажання підвищити ціни на нафту, видання називає бажання отримати додаткові вигоди від нафтової дипломатії. Тісніші зв'язки з країнами ОПЕК додає близькосхідній політиці Москви більшої сили, особливо зважаючи на її глибоку участь у війні в Сирії. Продаж зброї став іншою картою, про яку Росія говорить з Саудівською Аравією. Зокрема, вона збирається продати системи С-400, ракети і інші зразки озброєння.

Реальні випробування для відносин, вірогідно, почнуться після лістингу саудитської нафтової компанії Aramco, який відбудеться в 2018 чи 2019 році. До того часу нафтовий ринок може стабілізуватися на вищому рівні цін, ніж зараз. А отже зникне головний фактор, який підштовхував країни до спільних дій. Більше того, якщо IPO буде успішним, бажання Саудівської Аравії добиватися підвищення цін для максималізації вартості перед лістингом зникне. А це означає, що старі причини для ворожнечі можуть відновитися. Зокрема, Росія і Саудівська Аравія знову почнуть воювати за частку на нафтовому ринку Азії.

Зараз країни поводяться так, ніби нинішні наміри будуть мати значення ще багато років. Але час покаже, чи це справді так.

Раніше видання The Guardian писало, що візит короля Саудівської Аравії в Росію вказує на зсув у розташуванні сил у світі. Успіх сирійської кампанії зробив Москву впливовою на Близькому Сході.

Детальніше про політику Росії на Близькому Сході читайте у статті Сергія Корсунського "Великий російський Близький Схід" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі