Націоналісти Словаччини вимагають референдуми про членство країни в ЄС і НАТО – Wyborcza

Поділитися
Націоналісти Словаччини вимагають референдуми про членство країни в ЄС і НАТО – Wyborcza Націоналісти Словаччини хочуть позбавити свою країну членства в НАТО і ЄС і у них є шанси це зробити. © 1od.in.ua
Останні опитування свідчать, що словаки проголосують за об'єднану Європу, але, вірогідно, проти альянсу.

Коли тиждень тому Словаччина урочисто відзначала своє президентство в ЄС, а в залі палацу Редута журналісти і члени Єврокомісії чекали на концерт, біля входу за імпровізованою трибуною стояв лисуватий вусатий чоловік і збирав підписи за проведення референдуму щодо виходу країни з ЄС і НАТО.

Це був Мар'ян Котлеба – голова радикальної правої "Народної партії", яку сьогодні підтримують 15% словаків. Про це сьогодні пише Gazeta Wyborcza.

"Є люди, які не хочуть виходити з ЄС, але бажають позбутися НАТО. Тому що НАТО – це злочинна організація", - пояснив свої наміри щодо референдумів словацький націоналіст.

"Разом з приєднанням до НАТО Словаччина у військовій і політичній сфері стала підпорядкована США. Таким чином, Словаччина причетна до американських злочинів і імперіалістичної політики", - йдеться в заяві, під якою Котлеба і його партія почали збирати підписи для проведення референдумів.

Для того, щоб голосування відбулося, "Народній партії" потрібно зібрати 350 тисяч підписів. На думку Котлеби, це не складно. Але щоб результати референдумів мали значення, потрібно щоб у них взяли участь щонайменше половина виборців країни. До цього часу в Словаччині відбулося 8 референдумів і лише одному з них вдалося зібрати стільки виборців – тому, що стосувався приєднанню до ЄС.

Згідно з останніми опитуваннями, Євросоюз досі підтримують 52% словаків. Тож навряд чи Словаччина повторить Brexit. Але ті ж таки опитування свідчать, що у Братислави є "всі шанси" позбутися членства в НАТО. Згідно з результатами дослідження, яке провели Інститут центральноєвропейської політики і Словацької атлантичної комісії, членство в Словаччини в альянсі підтримують лише 30% виборців.

Найбільше проти НАТО налаштовані старші люди. Лише 11% людей, яким за 60 років, вважають, що Словаччина повинна лишитися частиною західного світу. А серед молоді лише 40% словаків підтримують євроатлантичну політичну орієнтованість своєї країни.

За словами директора CEPI Мілана Ніца, до популярності таких настроїв причетні не лише націоналісти, а й нинішня політична еліта. Адже навіть прем'єр-міністр Роберт Фіцо часто жорстко висловлюється про США і категорично відкидає можливість розміщення баз НАТО в Словаччині. Тож не виключено, що Катлеба і його партія зможуть отримати необхідну підтримку на референдумі.

Після того, як британці проголосували за вихід Великобританії з ЄС, в багатьох країнах почали активніше говорити про повторення цього досвіду. Зокрема, ультраправі популісти Заходу закликали проводити референдуми про вихід з ЄС по всій Європі. Нагадаємо, прихильники так званого Brexit перемогли у Великобританії за результатами референдуму про збереження членства країни в Євросоюзі. За вихід з ЄС проголосували 51,9% (17 410 742 громадян), тоді як за збереження членства 48,1%. (16 141 241 громадян).

Більше про Brexit, його причини і можливі наслідки для України читайте на DT.UA у спецпроекті"Brexit. Піти не попрощавшись".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі