Набула чинності угода, що дозволяє Росії розміщувати військові склади на території Білорусі

Поділитися
Набула чинності угода, що дозволяє Росії розміщувати військові склади на території Білорусі Коли саме час скористатися складованою у Білорусі російською зброєю, визначатимуть "на око" © Russia Today
Міжурядова угода регламентує створення арсеналів РФ у Білорусі на період "збільшення військової загрози та у воєнний час".

Міжурядова угода Росії та Білорусі про спільне технічне забезпечення регіонального угруповання військ двох держав, в рамках якої російські військові склади можуть з'явитися на території Білорусі, набула чинності 14 листопада.

Відповідну угоду підписано сторонами 2 листопада 2016 року та затверджено урядом Білорусі 21 березня цього року. Документ регламентує питання взаємодії збройних сил двох країн під час організації спільного технічного забезпечення регіонального угруповання військ, повідомляє Naviny.by.

Так, забезпечення здійснюється за рахунок сил і засобів країн-учасниць угоди "в інтересах своїх національних частин регіонального угруповання військ, а за необхідності - в інтересах усіх військ, які входять до складу угруповання".

Крім того, угода передбачає факт того, що дозабезпечення озброєнням, військовою технікою та іншими матеріальними ресурсами білоруської частини регіонального угруповання військ організовує Міністерство оборони Російської Федерації в узгоджених обсягах та за рахунок наявних запасів збройних сил РФ у період "збільшення військової загрози союзній державі та у воєнний час".

Що стосується періоду безпосередньої загрози агресії, усі вищевказані ресурси, призначені для російської частини регіонального угруповання військ, можуть переміщуватись на стаціонарну матеріально-технічну базу Збройних сил Білорусі, йдеться в угоді.

При цьому обіцяні білоруським військовим зброя та техніка із запасів Міноборони РФ будуть видані на дозабезпечення лише при досягненні Збройними силами Білорусі чисельності штатів військового часу в період збільшення військової загрози і початку війни.

"Тоді втратять сенс положення Договору про обмеження звичайних озброєнь в Європі (втім, Росія його вже не дотримується)", - зазначає видання.

Досвід військових навчань "Захід-2017" показав, що терміни перекидання важкого озброєння та бойової техніки залізницею з-під Ярославля (і навіть з-під Москви) на західні рубежі союзників Росії занадто великі за мірками сучасної війни. До того ж, у випадку "війни" удари по транспортній інфраструктурі супротивника будуть у пріоритеті.

Виходом з даної ситуації може бути попереднє складування важкого озброєння, бойової техніки і всього необхідного для їх застосування з подальшою доставкою туди повітрям необхідного персоналу.

"Всупереч побоюванням окремих спостерігачів, місця складування на білоруській території військової техніки та озброєння, призначених для російських військ, не набудуть статусу військової бази та перебуватимуть під юрисдикцією Білорусі. Просто прийти та скористатися цими запасами в будь-який момент російські військові не зможуть", - наголошують журналісти.

Також низка обмежень не дозволить російським військовим охороняти майно у разі виникнення такого бажання. Так, військові РФ можуть перебувати на території Білорусі лише два місяці, після чого повинні змінитись. Наголошується на тому, що Росія навряд чи погодиться на таку "витратну і марудну процедуру".

Тому до охорони російського військового майна в Білорусі, швидше за все, притягнуть білоруських військові або воєнізовану охорону МВС країни.

Проте побоювання викликає нечіткість понять "період збільшення військової загрози" і "період безпосередньої загрози агресії". У Білорусі та Росії є два загальних угруповання - єдина регіональна система ППО і спільне угруповання сухопутних військ, що перебувають у "сплячому" стані. Раніше відлік їхньої діяльності починався з настання так званого "загрожуваного періоду", який має чітке визначення й ознаки.

Так, у період, що передує початку війни, потенційні супротивники проводять часткову мобілізацію та переводять власну економіку на воєнні рейки. Однак у зв'язку з популяризацією гібридних воєн, поняття "загрозливий період" дедалі більше втрачає реальний зміст. А поняття мають досить суб'єктивний характер. Теоретично, військовий механізм може бути запущено без достатніх на те підстав, а його наслідки можуть бути серйозними.

Нагадаємо, з 14 по 20 вересня на сімох полігонах Білорусі та трьох полігонах РФ проходили спільні російсько-білоруські військові навчання "Захід-2017".

Аналітики НАТО говорять про те, що РФ під виглядом навчань "Захід-2017" перекидала танки та бронетехніку до західних кордонів. З початку серпня зафіксовано переміщення російської військової техніки вздовж усього європейської кордону РФ - від Балтійського до Чорного моря.

Моніторинг навчань здійснювали по два спостерігачі від Латвії, Литви, Норвегії, Польщі, Швеції, України та Естонії.

Детальніше про реакцію білоруського суспільства на спільні з Росією військові навчання читайте у статті Ігоря Илляша "Захід-2017": білоруси не вірять в російську загрозу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі