На параді Путіна на День перемоги бракувало Антигітлерівської коаліції – Washington Post

Поділитися
На параді Путіна на День перемоги бракувало Антигітлерівської коаліції – Washington Post На Дені перемоги в Москві бракувало лідерів країн Антигітлерівської коаліції. Ілюстрація © Офіційний сайт медіазабеспечення святкування 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні
Лідери країн, які боролися разом проти Гітлера, не приїхали в Москву, тому що Путін розширив застосування слова "фашист".

В Росії на святкуванні 70-ї річниці перемоги над Третім рейхом було майже все: марш 16 тисяч солдатів, ветерани у медалях і родичі загиблих у часи Другої світової війни з фотографіями в руках.

Але на вшануванні пам'яті спільної перемоги СРСР і Заходу очевидно не вистачало лідерів країн Антигітлерівської коаліції, які об'єднали свої зусилля у часи війни 70 років тому. Після року бойових дій на Сході України, в яких Захід звинувачує Кремль, трибуни на Красній площі були заповнені представниками націй, які мало пов'язані з тяжкою самопожертвою Радянського Союзу в часи Другої світової війни.

Про це пише Washington Post, нагадуючи, що десять років тому президент США Джордж Буш сидів поруч з Володимиром Путіним перед мавзолеєм Володимира Леніна, відзначаючи 60-ту річницю з Дня перемоги. А 20 років тому президент Білл Клінтон приїхав у Москву, здійснивши зворушливий візит після Холодної війни.

Цього ж року найповажнішим гостем був лідер КНР Си Цзиньпін, з яким Путін намагається зміцнити зв'язки через погіршення відносин із Заходом через війну в Україні. Після того, як по Красній площі проїхали новітні російські танки, системи ППО і навіть кілька ядерних ракет, президент Росії зробив заяву, в якій вшанував пам'ять про минуле, поєднавши його зі своєю люттю на сьогодення.

"Ми вдячні народам Великобританії, Франції і США за їхній вклад у цю перемогу. Але впродовж останнього десятиліття головні засадничі принципи міжнародної співпраці були грубо проігноровані. Ми бачимо спроби збудувати монополярний світовий порядок. Ми бачимо застосування сили. Такий спосіб мислення підриває світову стабільність", - сказав Путін.

Видання пише, що Путін у своїй риториці змішує пам'ять про Другу світову війну з сучасною політикою. Він також відновив демонстрацію м'язів на День перемоги, яка була притаманна СРСР. У 90-х роках Росія влаштовувала значно скромніші паради.

Читайте також: День Перемоги в Києві: колона з ветеранами та військові оркестри

Поряд з тим, поки на головній площі Москви їздила важка бронетехніка, біля Большого театру зібрався натовп, щоб послухати пісні часів Другої світової війни. Багато ветеранів пригадували співпрацю з США. 87-річний Євгеній Бочаров розповів про "смачні" пайки, які радянська армія почала отримувати від американців наприкінці війни. Але цю співпрацю ніхто не згадував на головному параді на Красній площі.

"Ми втратили 27 мільйонів людей, щоб жити в мирі", - сказав ветеран Андрій Павленко. Він розповів, що родом з України. В часи Другої світової війни він збрехав про свій вік, щоб потрапити до складу Червоної армії у 15-річному віці і захищати рідний Харків.

"Це була наша перемога. Але факт, що до нас на свято ніхто не приїхав, - це приниження. Тепер Росію називають агресором", - сказав він.

Видання нагадує, що багато лідерів Заходу з насторогою ставляться до риторики Кремля щодо Другої світової війни. Москва тепер називає словом "фашист" не лише режим, який був переможений 70 років тому, а й нинішню владу в Україні чи тих, хто в Росії наважується критикувати владу.

Помаранчево-чорна Георгієвська стрічка в Росії вважається символом перемоги у Другій світовій війні. Але при цьому вона також стала символом проросійських терористів в Донбасі. Східноєвропейські пострадянські країни переосмислили свою історію після закінчення Другої світової війни, вважаючи, що нацистська окупація і репресії були замінені на радянські.

В Україні, де мільйони солдатів теж загинули у війні проти Третього рейху в складі Червоної армії, відзначали День перемоги відмінно від Росії. Тут згадували страшну жертву, яку довелося принести заради миру в минулому, а не хвалилися сучасною військовою силою. В цей же час, президенти Білорусі і Узбекистану обурилися спробам привласнити перемогу над нацизмом окремими народами. Причиною полеміки послужив виступ президента Киргизстану Алмазбека Атамбаєва, який розкритикував тих лідерів СНД, "які не знайшли можливість приїхати в Москву" в рамках заходів до річниці 70-річчя Перемоги. Він назвав саміт "даниною поваги батькам і дідам, матерям і бабусям, які теж працювали на фронт".

Президент України Петро Порошенко, виступаючи на урочистому засіданні Верховної Ради з нагоди 70-ї річниці перемоги над нацизмом в Європі, зазначив, що "ніхто не має права монополізувати перемогу над нацизмом, а тим більше використовувати її для апології своєї імперської політики ". "Ця перемога - наше спільне досягнення всього прогресивного людства, антигітлерівської коаліції і народів Радянського Союзу", - заявив український президент.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі