Можливе застосування зброї масового знищення стане головною загрозою в 2018 році - FT

Поділитися
Можливе застосування зброї масового знищення стане головною загрозою в 2018 році - FT Експерти внесли війну і застосування зброї масового знищення в список головних загроз на рік. © wikipedia
Експерти Всесвітнього економічного форуму в Давосі внесли війну в список набільших загроз цього року.

Минулого року великий хеджфонд Bridgewater склав список сучасних політиків, який турбує з двох причин.

Перша - він показав, що виборці почали більше підтримувати популістів, таких як Дональд Трамп у США, Марін Ле Пен у Франції чи Джеремі Корбін у Великій Британії. Їхній рейтинг підскочив з 7% у 2010-му до 35% у 2017 році. Друга - список показав, що подібний політичний зсув відбувся єдиний раз - в 1930-х роках, коли інша фінансова криза підживила популізм. Тоді це стало передумовою для підйому націоналізму і початку війни. Тож чи повториться історія?

Про це на сторінках Financial Times пише оглядач Джіліан Тет, додаючи, що глобальні еліти все більше цього бояться. Всесвітній економічний форум в Давосі оприлюднив результати свого щорічного опитування щодо головних занепокоєнь його членів.

Економічні і фінансові ризики зазвичай були на першому плані. Приміром, на початку цього десятиліття такі проблеми, які банківська криза, зростання боргу і сповільнення економічного зростання були головними причинами непокоїтися.

Але в 2018 році всі ці фінансові ризики або не увійшли в список, або опинилися не достатньо близького до його головних позицій. Натомість бізнес-лідери, фінансові титани і політичні експерти бояться проблем, які не можуть бути вирішені чи змодельовані економістами і фінансистами.

Члени Всесвітнього економічного форуму в Давосі бояться, що нерівність спричиняє небезпечні соціальні розколи і популізм, який у свій час виявила таблиця Bridgewater. Вони глибоко стурбовані "важкими подіями через погоду", "природніми катаклізмами" і "провалом зусиль з пом'якшення наслідків кліматичних змін".

Крім того, іншою головною загрозою була названа та, яку вже кілька років навіть не згадували - війна. Найбільшою очікуваною загрозою в 2018 році - це те, що хтось може застосувати зброю масового знищення. Також зростає занепокоєння через кібератаки.

Близько 93% членів Всесвітнього економічного форуму в Давосі вважають, що політичні і економічні конфлікти між країнами посиляться в цьому році. 79% експертів переконані, що буде зростати і загроза військових конфліктів. А 78% чекают, що великі держави будуть втягнуті у регіональні битви. Тож не дивно, що дві третини членів всесвітнього економічного форуму роблять похмурий висновок, що в 2018 році світ буде більш ризикованим і небезпечним, ніж роком раніше.

Оглядач підкреслює, що ці прогнози можуть виявитися помилковими. Один зі старих жартів говорить, інвесторам варто дивитися на дебати на Всесвітньому економічному форум в Давосі як на конт-індикатор, оскільки вони завжди уникають найбільш важливі проблеми. Також, на думку оглядача, експертам Bridgewater варто подивитися не лише на 30-ті роки минулого століття, а й на інші періоди кризи. Приміром, в кінці 19-го століття в США теж була важка фінансова криза, яка посилила популізм. Але тоді війна не почалася.

Навіть якщо результати опитування Всесвітнього економічного форуму точні, вони, швидше за все, відображають лише занепокоєння через ті конфлікти, які вже в розпалі. У Вашинштоні пліткують про те, що Трамп може наважитися на односторонні дії проти КНДР, а Саудівська Аравія може втягнути Америку у війну проти Ірану. А ще напруга збільшується у відносинах з Китаєм.

Наступного тижня Трамп приїде в Давос і, без сумніву, спробує зібрати лаври миротворця. Але він зіштовхнеться зі скепсисом. Опитування Gallup показує, що впевненість у американському лідерстві дуже сильно скоротилася за останній рік.

Раніше видання The Times писало з посиланням на звіт Chatham House, що кібератака може стати причиною ядерної війни. Кібернетично уразливі місця в структурах ядерних озброєнь становлять цілу низку небезпек і ризиків. В кращому випадку цифрова незахищеність систем ядерних озброєнь може підірвати віру і впевненість у військовому потенціалі і інфраструктурі ядерної зброї.

Також The Guardian писало, що США розробляють нову ядерну боєголовку для стримування РФ у Східній Європі. Нова ядерна доктрина Пентагону буде представлена в кінці січня.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі