Місцеві вибори в Туреччині: проблеми простих турків виявилися важливішими за велику політику – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Місцеві вибори в Туреччині: проблеми простих турків виявилися важливішими за велику політику – експерт
П'ять з шести найбільших мегаполісів Туреччини перейшли в руки опозиції.

Про те, що ставки на муніципальних виборах в Туреччині були високі, говорять і кандидатури, висунуті провладною коаліцією в трьох головних містах країни. В мери Анкари від влади балотувався колишній міністр навколишнього середовища і містобудування Мехмет Озхасекі. В третьому за величиною місті Туреччини - Ізмірі - колишній міністр економіки Ніхат Зейбекчі. У Стамбулі - 15-мільйонному мегаполісі, що дає 20% ВВП Туреччини, ПСР висунула багаторічного соратника президента Реджепа Ердогана по партії і екс-прем'єра Біналі Йилдирима, який органічно виглядав у кріслі спікера парламенту, ніж в будівлі муніципалітету, пише заступник директора Дипломатичної академії України імені Удовенко Євгенія Габер у статті для DT.UA.

"Передвиборна риторика також швидше нагадувала президентські дебати, ніж розмову "господарників" про благоустрій міст. Сплеск антизахідних і націоналістичних настроїв, гучні заклики до боротьби із зростаючою ісламофобією на тлі теракту в Новій Зеландії, нагадування про долю австралійських солдатів у битві при Дарданеллах і загрози "відправити назад в гробах, як і їх предків" всіх, хто знову спробує перетворити Стамбул на Константинополь, обіцянки перетворити в мечеть колись православний собор Святої Софії, що нині діє як музей, звинувачення політичних опонентів у співпраці з терористами, нова військова операція, що готується в Сирії - ось неповний перелік питань, які склали основну частину передвиборної порядку денного", - пише автор.

Однак експерт задзначає - що непогано спрацювало на референдумі 2017-го, і трохи гірше - на президентських виборах 2018-го, виявилося нездатним забезпечити перемогу правлячої партії на місцевих виборах цього року. Очевидно, вибираючи мерів міст, турецький виборець розраховував почути зовсім інші аргументи.

"Наприклад, як влада збирається боротися з економічною рецесією, з безробіттям в 13% (20% - серед молоді), а міністр фінансів і казначейства (він же зять президента) - з інфляцією, яка склала за останні місяці 20%. І що буде після виборів з турецької лірою, яка знецінилася за минулий рік на 28%. Особливо якщо російські С-400 все ж будуть закуплені, незважаючи на попередження Трампа про можливі санкції, а візит міністра закордонних справ Чавушоглу в Вашингтон, запланований на наступний тиждень, не принесе очікуваних результатів", - пише дипломат.

Вона додає, що вибори показали, що в такій ситуації проблеми "маленької людини" виявилися важливішими питань "великої політики", а менш досвідчені, і які мають чіткий план дій кандидати звучали переконливіше. Вперше за всю історію країни в одній зі східних провінцій Туреччини перемогу здобув кандидат від комуністичної партії, яка ніколи не перемагала на виборах навіть в районні ради.

"Результати голосування по країні (при явці майже 85%) говорять самі за себе. П'ять із шести найбільших мегаполісів Туреччини перейшли в руки опозиції. Народні республіканці впевнено перемогли в Анкарі, Ізмірі, Анталії, а також у найбільших промислових центрах, середземноморських портах Адані і Мерсині. Найдовше інтрига трималася в Стамбулі, де між лідерами перегонів всю ніч зберігався мінімальний розрив у кілька десятих відсотка. Однак після численних затримок з підрахунком бюлетенів і дострокового оголошення кандидата від ПСР переможцем, ЦВК все ж таки присудив перемогу опозиційного кандидата Екрему Імамоглу з мінімальною перевагою голосів 48,79% проти 48,51%. Біналі Йилдирим вже заявив про підготоку апеляцій, однак, судячи з тону виступи Ердогана в ніч виборів, ці рішення вже істотно не вплинуть на загальну картину", - пише Габер.

Президент закликав визнати результати виборів, відмовитися від усіляких образ, "зробити свої висновки" і використовувати що залишилися до наступних виборів, які відьудуться за 4,5 роки, для "роботи над помилками", резюмує експерт.

Детальніше про муніципальні вибори в Туреччині читайте у статті Євгенії Габер "Почути Стамбул" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі